Андреј Млакар
Концепт термобаричног оружја на основу искуства рата у Украјини наставља свпој развој. Овај пут стиже ново оружје познато под називом “ТОС- 3 ДРАКОН” или “Змај” са новим ракетама домета 15 км, али оно што је енигма у целој причи јесте шасија на којој се налази овај самоходни вишецевни лансер термобаричних ракета.
До сада овај тип наоружања налазио се на шасији тенкова Т-72, Т-90 и камионима марке КАМАЗ. Четврти тип возила за сад није познат. Неки наводе да је то заправо универзална платформа на којој се налази тенк Т-14 Армата.
Оно што је интересантно јесте што носилац развоја овог система је Омски инжењерски завод ОМСКТРАНСМАШ који је део државне компаније РосТех. Иначе у Омску се производио тенк Т-80, тако да се не може искључити да је ТОС-3 Змај постављен на шасију тенка Т-80.
Разлог за развој нове верзије самоходног вишецевног лансера термобаричних ракета “ТОС- 3 ДРАКОН” лежи на основу искуства рата у Украјини где су верзије ТОС-1, ТОС-1А, ТОС-2 Тосочка биле веома рањиве на нападе дроновима камиказама на првој линији фронта.
Погоци у лансер су били веома чести због чега је постављњн решеткасти каваз на лансер, али ни то није било довољно јер су губици били чести због чега су руски конструктори одлучили да је време за развој нове верзије ласнера термобаричних ракета, на новој борбеној платформи, али и развој нових типова термобаричних ракета домета чак 15 км, што омогућава да возила остану релативно безбедна и да после лансирања муњевито промене ватрени положај.
Оно што је занимљиво јесте да је о овом систему скоро писано да се налази у фази развоја и да је заправо овај вишецевни лансер термобаричних бојевих глава заправо стигао у Украјину на тестирање у реалним борбеним условима, јер и само ТОС-1 Буратино је оперативно тестиран у борбеним условима 1988-1989 године уочи самог повлачња из Авганистана.
Заправо ово није серијски произведено возило него тестирање прототипова на основу којих ће се кренути у серијску производњу овог система лансера термобаричних ракета великог домета.
За постојање ТОС-3 лансера сазнало се тек почетком априла текуће 2024. године. За сада нема пуно информација о овом борбеном систему. Фактички информације су веома штуре.Још већа енигма је да сви пишу о ТОС-3 Дракону, али нико до сада није видео, снимио и фотографисао овај лансер на бојном пољу Украјине. Нико не зна ништа о типу лансера, сличностима и разликама са ТОС-1 и ТОС-1А. Са ТОС -2 је неупоредив који је на камионској шасији.
Индустријски директор РосТеха Бекан Оздоев у интервјуу ТАСС 8. априла говорио је управо о ТОС-3. Он је саопштио да је овај пројекат прошао прву фазу развоја и да је направљњн први прототип.
Оздоев је саопштио да је израђен на шасији гусеничара неименавног модела и да ће добити нови лансер, као и даће моћи да користи нову врсту муниције са повећаним дометом.
Силуете и цртежи који су се појавили указивали су да се ради можда о тенку Т-90, али нико са сигурношћу не може да потврди ову информацију. Неки су анализирали силуету која се појавила, а на којој се види лансер индентичан као на ТОС-1 и ТОС-1А.
Оно што се наводи за сад лансер ће имати непран број цеви по 15. По три хоризонтална реда са по пет цеви.
За поређење ТОС-1А Солценпјок има 24 цеви у ланеру и то по осам цеви у три реда. За поређење ТОС-2 Тосочка носи 18 лансера смештених у три реда. За разлику од лансера ТОС-1 и ТОС-1А је знатно ужи од ТОС-2.
О типу ракете која ће да се користи још се мање зна. Да ли је то нова ракета створена за нови лансер или модификација постојећи термобаричних ракета калибра 220 мм.
Постојеће ракете на ТОС-1 има домет 3,6 км, верзија ТОС-1А има домет 6 км, Солценпјок ТОС-2 добио је нове ракете ознаке ТБС-М3 са дометом 10-12 км.