MURENA 300S NOVO RUSKO BESPOSADNO PLOVILO ZA RAT NA CRNOM MORU! DA LI SU RUSI UGRADILI STARLINK?!

Rat na Crnom moru uneo je evoluciju ratovanja na zatvorenim morema. Pre skoro više od 30 godina pomorski stručnjaci navodili su da mali brzi patrolni i raketni čamci sa protivbrodskim raketma biće okosnica pomorskog ratovanja na Crnom moru.

Ono što se događa od 2022 godine na Crnom moru značajno je izmenilo taktiku, ali i doktrinu upotrebe pomorskih snaga na zatvorenim ili uskim morima.

Definitivno kraj je odsvirao površinskim velikim brodovima poput raketnih krstarica, razarača i raketnim fregatama. Okosnica će postati mali površinski brodovi nivoa korvete, patrolni brodovi, protivpodmornički helikopteri.

Raketne korvete u najboljem slučaju postaće nosači krstarećih raketa, kao i podmornice.

U skladu sa aktuelnim dešavanjima glavna okosnica ratova na uskim i zatvorenim morima postaju autonomba besposadna površinska i podvodna plovila, a rat u Ukrajini napravio je za dve godine pravu evoluciju, koja je rusku Crnomorsku flotu stavila pred veliki izazov po više elemenata: otkrivanje nisko uočljivih plovila, istoureno osmatranje uz upotrebu protivpodmorničkih aviona (obuka posade za otkirvanje autonomnih plovila), upotreba novih tipova radara i sonaraz a manje učnjive ciljeve i promenu protivbrodskog naoružanja, pre svega instaliranje besposadnih topova kalibra 30 mm, sistem getling, ugradnja termovizije i pre svega obuka posada.

Što se tiče samih autonomnih plovila koja su se do pre 10 godina isključivo koristili za patorliranje u okolini samih plovila, čuvanje lučkih postrojenja, izviđanje i protivminsku borbu (otkrivanje sidrenih i na dnu ležećih mina), fokus se pomerio na borbene zadatke napada na površinska plovila patrolne brode, korvete, brze patrolne čamce i desantne brodove.

Na osnovu ukrajinskih iskustava sa besposadnim plovilima i Rusi su odlučili da promene taktiku i oni uvedeu besposadna plovila.

Ukrajinci imaju “Maguru”, a Rusi “Murenu”, koja je ono što je interesantno sudeći prema zapadnim eskpertima za pomorsko ratovanje dobili “Starlink”.

Putem Ukrajinaca krenle su i ruske kompanije da grade i razvijaju besposadna površinska plovila. Ono što je intreresantno Rusi su se odlučili na ovaj korak, pošto su uspeli u jesen 2022. da zaplene nekoliko besposadnih plovila kod obale Krima.

Kao što navodi pomorski stručnjak Hi Saton arenom besposadnih površinskih plovila su dominirali Ukrajinci, a sudeći prema njegovim navodima za njima ne zaostaju čak ni Rusi.

Na sajmu naoružanja “Armija 2024” gde je prikazano mnogo novih noviteta pojavila se i “Murena 300S” površinsko besposadno plovilo koje se može porediti sa ukrajinskim “Magura” koja je opremljena sa “Satrlink” antenom.

Inače Rusi su tokom rata u Ukrajini od 2022. uspeli da zarobe veliki broj kompleta “Satarlinkova” koji su sada našli borbenu primenu na ruskoj strani ili su preko posrednika kupljeni.

Murena 300S

Po svom izgledu i dimenzijama radi se o površinskom besposadnom plovilu koje je slično ukrajinskom “Magura V5”.

Prema podacima sa izložbe “Armija 2024” o “Mureni 300S” poznato je sledeće:

Nosivost: 250 kg

Maksimalna brzina 45 čvorova.

Akcioni radijust 250 km

Od opereme ovo besposadno plovilo ima kako je navedeno inercijalni navigacioni sistem (INS), elektrooptičke senzore, infracrvenu termičku sliku

Ovo besposadno plovilo proizvodi ruska kompanija DOO KB Centar i prema nameni definiše ova besposadna plovila za zaštitu luka, za postavljanje mina i izviđanje, kao i pružanje vatrene podrške sa mora, ali i za samoubilačke misije s obzirom na težinu od pola tone

Glavna tema je sistem za upravljanje “Satrlink” koji služi za upravljanje ukrajinskim bespoasadnim plovilima. I Rusi imaju svoj sistem “Kimet” koji omogućava upravljanje pre svega vazduhoplovnim bespoasadnim plovilima u realnom vremenu prilikom napada na metu.

Antena “Starlinka” na “Mureni 300S” nalazi se na krovu plovila i maskirana je mrežom za maskiranje. Da li je to zbog sajma ili zbog plovila to za sada nije poznato.

I sam Hi Saton u jednom delu teksta dovodi u sumnju da nije Satarlink ili je u pitanju varka ili neki ruski sistem.

Ruski izvori navode da je ovo besposadno plovilo opremljeno savremenim satelitskim modulima, kao i inercijskim navigacionim sistemom zasnovanim na devijaciji kompasa.

Ukrajinski besposadni čamac MAGURA V5

Ukrajinski besposadni čamac MAGURA V5 Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus V

Taktičko-tehnički podaci

Dimenzije: dužina: 5,5 m, širina 1,5 m, gaz 0,4 m visina iznad vodene linije: 0,5 m

Brzina krstarenja: 22 čvora (40 km/h)

Maksimalna brzina 42 čvora (oko 75 km/h)

Maksimalni radijus 450 nautičkih milja (800 km)

Maksimalna težina korisnog tereta: 320 kg

Upravljanje: preko satelita

Magura je doživela niz modifikacija,

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *