MILOŠ M-16 ILI M1114/M1116 HMMWV KAO LAKO OKLOPNO VOZILO VOJSKE SRBIJE! ZA I PROTIV

Srbija je jedna od proizvođača lakih oklopnih vozila, pre svega radi se o vozilu Miloš M-16 konfiguracije 4h4. Isto tako Srbija je od 2012 postala korisnik i američkih oklopnih vozila

Vojska Srbije uskoro završava prijem lakih oklopnih vozila konfiguracije  M1114/M1116 HMMWV u svoje naoružanje. Isporuka vozila je u toku , a o tome su već krenule polemike zašto da kupujemo američki oklop umesto da nabavljamo svoje.

Naime Srbija je jedna od proizvođača lakih oklopnih vozila, pre svega radi se o vozilu Miloš M-16 konfiguracije 4h4. Isto tako Srbija je od 2012 postala korisnik i američkih oklopnih vozila koja su prvo data kao donacija.

Inače 2023 Srbija je u SAD kupila 118 lakih američkih oklopnih vozila  M1114/M1116 HMMWV sa kojima će biti popunjene pešadijske jednice u okviru četiri brigade Vojske Srbije.

Polemika koja se vodi je bila odlična prilika da uporedimo ova dva oklopna vozila koji čine okosnicu motorizovanih i izviđačkih snaga Vojske Srbije pre svega pešadijskih, izviđačkih, vojne policije i specijalnih jednica.

Novopridošla vozila Hamvi u luci Bar
Foto: TV Front/Marko Vujović

High Mobility Multipurose Wheeld Vehicle” HMMWV ( Hamvi)

Priča o Hamviju počela je 1979, kada je Kopnena vojska SAD najavila konkurs za novo vojno  vozilo. Prvi Hamvi napravljen je 1980-te, koji je testiran 1980 u pustinji Nevade.  Vozilo je imenovano: “High Mobility Multipurose Wheeld Vehicle” HMMWV ( Hamvi).

Kompanije AM General, Chrysler Defense i Teledyne su 1979 pokazale interesovanje za proizvodnje. Prototipi su dostavljeni KOV SAD na testiranje, a onda vraćeni na doradu. Cilj projekt Hamvi bio je zamena cele flote lakih terenskih  vozila u sastavu kopmene vojske SAD. Dana 22. marta 1983. kopnena vojska SAD naručila je 55.000  vozila u vrednosti 1,2 milijarde dolara. Sva vaozila su bila izrađena do 1989. godine i to čak u 15 verzija. Svoju slavu  vozilo je prvo steklo u intervenciji “Žestoki bes” invazija na Panamu 1989. godine, a svetsku slavu u Pustinjskoj oluji posle čega je  vozilo proslavljeno, da je počela njegova civilna proizvodnja. Proizvodnja se nije zaustavilo na 55.000 primeraka vozila, pa je naručeno još 33.000 primeraka.

Karoserija vozila izrađena je od legure aluminijuma, koja je pričvršćena na čelične nosače okvira šasije. Podvozje je izrađeno od kompozitnih materijala sa staklenim vlaknima. Karoserija je izrađena od aluminijuma 6061T6. vozilo pokreće osmocilindrični, 6,5 litarski dizel  motor, jačine 120kW.

Oklopno vozilo Miloš M-16 u akaciji
Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

VIŠENAMENSKO OKLOPNO VOZILO MILOŠ M-16

Višenamensko oklopno vozilo Miloš M-16, konfiguracije 4×4, naoružano daljinski upravljivom borbenom stanicom kalibra 12,7 mm.

Kompanija „Jugoimport-SDPR“ je na sajmu IDEX-2017 prvi put predstavila višenamensko
oklopno vozilo „ Miloš“ koje je proizvedeno u Velikoj Plani u sklopu fabrike BSS (
Borbeni složeni sistemi). Prema opisu u katalogu SDPR Miloš pripada kategoriji savremenih oklopnih vozila namenjenih obavljanju širakog dijapazona misija i domena delokruga jedinica
policije i oružanih snaga. Osnovni koncept vozila bazira se na samonosećem oklopnom telu, savremenim sklopovima pogona i prenosa snage i nezavisnim sistemom oslanjanja, koji omogućava visok stepen pokretljivosti u svim terenskim i vremenskim uslovima uz maksimalnu borbenu masu od preko 14 tona.
Dizajn vozila „Miloš“ podrazumeva V-oblik platforme i pokretne podne oplate.
Vozilo ima 8 sedišta koja umanjuju efekat eksplozije improvizovanih eksplozivnih
naprava, prema nekim procenama do 6 kg TNT.
Vozilo koristi modularne sklopove poput točkova,čvorišta i diferencijala razvijenih
od strane kompanije Texelis i krutu osovinu u sprezi sa nezavisnom suspenzijom
(dobijenom od kompanije Timoney“) koja mu omogućava visok nivo prohodnosti
po lošem terenu. Upravljački sistem vozila je takođe razvila kompanija „Timoney“.
Kompletan dizajn točkova odradila je kompanija „Tyron“ što će omogućiti vozilu
da čak i u slučaju oštećenja pređe dodatnih 50 km puta.

Taktičko tehnički podaci:

Dimenzija Dužina 5.42 m, širina 2.48 m i visina 2.3 m. Maksimalna
težina 14 tona. U katalogu se navodi da je maksimalna brzina vozila 110 km/h
što su potvrdili i vozači ovog vozila. Maksimalni radijus kretanja Miloša iznosi 600
km, a radijus zaokretanja iznosi 8 m Takođe se navodi da Miloš može da savlada nagib od 60 %, bočni od 30%, vertikalnu prepreku od 0,6m, savladavanje rova od 0,9m . Miloš može da savlada
i vodenu prepreku od 1 m.

Jedan komentar na “MILOŠ M-16 ILI M1114/M1116 HMMWV KAO LAKO OKLOPNO VOZILO VOJSKE SRBIJE! ZA I PROTIV

  1. Ja sam za nase pa taman da je ne znam kakvo djubre a evo zasto. Kada dodje stani pani pitanje da li ce te naci delove za to a ako ga vi pravite mozda i da imate i popravite. Ovo USA cudo ne mozes samo vijke i navrtke da nadjes za njega a kamoli ostale delove. Znaci nekim cudom otpadne tocak u nekom selu i nema sanse da ih montiras. Cekaj servis i da ih neko donese iz magacina. Kada politicari skupljaju poene po belome svetu onda dobijes ovako cudo u vojsci a tvoji ljudi u fabrici Milosa lagano kuci. Politika.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *