TV Front/Bojan Đokić
Links je modularno borbeno vozilo nove generacije koje je relativno brzo prešlo evolutivni put od prezentacije do operativne upotrebe.
Nakon Mađarske vojske, uskoro će ga koristiti i oružane snage Italije.
Italijanski Leonardo i nemački Rheinmetall su 3. jula potpisali sporazum o zajedničkoj proizvodnji vozila Lynx i novog borbenog tenka KF51.
Mađarska je u avgustu 2020. godine zaključila ugovor sa kompanijom Rajnmetal (Rheinmetall) za kupovinu borbenih vozila pešadije nove generacije Links (Lynx ) u vrednosti od preko dve milijarde evra.
Ministarstvo odbrane je naručilo 218 vozila Lynx u verziji KF41 sa planom da prva serija bude isporučena iz Nemačke, a veći deo dalje proizveden u mađarskoj fabrici u Zalaegeršegu, u zajedničkom vlasništvu Budimpešte i Rajnmetala.
Prvi ”Risovi” postepeno popunjavaju oklopni arsenal mađarske vojske kao deo plana ”Zrinski 2026”, u kome važnu ulogu ima kompanija Rheinmetall, pošto su Mađari od Nemaca za pola milijarde evra poručili 44 tenka Leopard 2A7 i 24 samohodne haubice PzH-2000.
Lynx je modularno borbeno vozilo nove generacije koje je relativno brzo prešlo evolutivni put od prezentacije do operativne upotrebe.
Lynx – borbeno vozilo pešadije u konfiguraciji KF31 je prvi put predstavljen na sajmu EUROSATORY u junu 2016. godine
Dve godine kasnije, na sajmu u Parizu Lynx se pojavio u robusnijoj verziji KF41
U oktobru 2022 godine Mađarska je dobila prva vozila Lynx KF41 čime je postala prvi korisnik savremenog borbenog sistema projektovanog u nemačkom Rajnmetalu.
Dva osnovna modela su Kettenfahrzeug– Gusenično vozilo model 31 je prezentovano prvi put 2016 u Parizu ( maksimalna težina od 35 do 38 tona – 7,22 m dužine – uz tročlanu posadu prevozi još šest putnika – motor od 755 konjskih snaga omogućavao je maksimalnu brzinu od 65km na sat)
Kettenfahrzeug 41 ima maksimalnu težinu do 50 tona.
Poređenja radi Lynx KF41 teži je 8 tona od našeg tenka M-84.
Robusni Lynx uz tročlanu posadu u ukrcanom odeljenju ima i 8 boraca.
Lynx je izvozni produkt kompanije Rheinmetall – za Nemačku vojsku su Puma i Boxer.
Menjač kod verzije KF41 je isti kao kod Pume, sistem nuklearne, hemijske i biološke zaštite identičan onom kod vozila Boxer, gusenice su identične onima koje se koriste na Panzerhaubitze 2000.
Zaštita modularnog vozila je snažna, skalira se prema pretnji.
Čelični oklop štiti od protivtenkovskog oružja, municije srednjeg kalibra.
Detalji su poverljivi, ali je pretpostavka da nivo zaštite odgovara STANAG standardu 4+ – štiti sa svih strana od kalibra 14,5mm do 25mm
Uslov za nabavku vozila za Australiju bio je STANAG nivo 6. Protivminska zaštita je nivo 3a-3b+
BREAKING: Leonardo-Rheinmetall signs a MoU to create a 50-50 Joint Venture for the devoloping an European ground in the land vehicles.
— Ciro Nappi (@CiroNappi6) July 3, 2024
– 60% of the activites will be carried in Italy.
– First goal to achieve the devolopment of Italian Main Battle Tank (I-MBT) and Lynx IFV AICS. pic.twitter.com/ilaVtH4pTl
Lynx ima dvostruki pod za zaštitu od mina i improvizovanih eksplozivnih naprava. Premaz u prostoru za posadu sprečava stvaranje krhotina prilikom proboja oklopa (spall liner).
Naoružanje vozila je vrlo snažno.
Glavni adut je top kalibra 30×228 mm Votan 30 sa kojim je spregnut mitraljez kalibra 7,62 mm.
Na kupoli je daljinski upravljana borbena stanica sa mitraljezom kalibra 12,7 mm.
Za uništavanje protivničkih tenkova i zaštićenih unosnih objekata dejstva Lynx ima lansere za izraelski protivoklopni raketni sistem Spike-LR2 dometa do 5,5 km. Opciono i lansere za dronove samoubice.
Osim pasivne, balističke zaštite mađarski ”risovi” imaće sistem aktivne zaštite Strike shield koji uništava dolazeći protivnički projektil.
Deo sistema samozaštite su sistem za signalizaciju ozračenja laserom i akustični sistem za lociranje protivničkog sredstva.
Vozilo pokreće šestocilindarski turbo-dizel motor snage 850 kW (1.140 KS) nemačkog proizvođača Libher (Liebherr) – operativni domet je 500 km
Transmisija je Allison X300 series za (KF31) ili nemačkog Renk-a HSWL256 (KF41)
Deo mađarskih vozila Lynx je u namenskim varijantama za komandovanje, izviđanje, navođenje avijacije, izvlačenje ranjenika i obuku vozača.
Mađarska opremu oklopnih bataljona temelji na vozilima Lynx.
Grčka je u februaru 2023 dogovorila kupovinu 250 vozila KF41 kao zamenu za američki M113 i sovjetski BMP-1
Rheinmetall je planirao proizvodnju u Ukrajini, a Ukrajinci su osim za Lynx, zainteresovani i za KF51, tenk zasnovan na šasiji tenka Leopard 2A4 sa novom kupolom i topom od 130 mm sa automatskim punjačem.
Rheinmetall je borbena vozila Lynx KF41 ponudio i Rumuniji.
Lynx je bio viđen kao novo borbeno vozilo i australijske vojske, ali su se posle višegodišnjih testiranja, Australijanci, na kraju, odlučili za korejsko vozilo K21.
Češka i Slovačka su se, kao po dogovoru, opredelile za švedski CV90 umesto nemačkog ”Risa”
“Glavni adut je top kalibra 30×228 mm Votan 30 sa kojim je spregnut trocevni mitraljez kalibra 7,62 mm.”
Drugari, odakle ste izvukli taj “trocevni mitraljez”???
Malo da pazite šta pišete???
Imate izvrsan ozbor tema i očajne prevode i odsustvo lektora…