Najveća zasluga za konstruisanje ovog raketnog sistema pripada timu koji je vodio profesor Džou Džunu namenjeno za presretanje bojevih glava balističkih raketa i satelita
Na vazduhoplovnoj izložbi National Airshow at Zhuhai 2024 svoju premijeru imao je raketni sistem HQ-19 (红旗-19, Hongqi-19) koji je naveden kao kineski sistem protivraketne i protivvazdušne odbrane (PVO) namenjen da presreće balističke rakete srednjeg dometa i aerodinamične ciljeve na velikim visinama.U zapadnim medijima dobio je naziv kineski raketni sistem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), a neki ga porede i sa ruski S-400.
🇨🇳China will, for the first time officially show its anti-aircraft missile system, the HQ-19, designed for the exo-atmospheric interception of ballistic missiles.
The video and photo presumably shows the launcher of this system. pic.twitter.com/5FqW3cY1Nm— Tony (@Cyberspec1) November 5, 2024
Kako je navedeno najveća zasluga za konstruisanje ovog raketnog sistema pripada timu koji je vodio profesor Džou Džunu namenjeno za presretanje bojevih glava balističkih raketa i satelita.
Kina je 5. februara 2018. izvela četvrti test presretanja raketa na srednjem kursu na kopnu na svojoj teritoriji i „postigla željeni cilj testiranja“.
Raketni sistem HQ-19 čine višenamenski radar sa faznom rešetkom X opsega za rano upozorenje. Ovaj radar može da otkrije ciljeve na udaljenosti od 4.000 km.
Zapadni izvori navode da ovaj radar pokriva severnu ivicu južnoazijskog podtkontinenta do ogromnih područja Tibetske visoravni. Informacije se sa osmatračkog radara dostavljaju se sistemu za presretanje HQ-19 preko komandno-upravljačkog sistema.
Lanser čine kinetički presretači koje koriste infracrveni tragač sa bočnim prozorom sličan onom američkom THAAD. Konstrukcija prozora može smanjiti uticaj atmosferskog trenja i toplote na detekciju infracrvenog senzora, dajući raketi mogućnost presretanja u atmosferi. Infracrveni tragač sa bočnim prozorom daje presretaču sistema HQ-19 u atmosferi visoku preciznost napada i može da koristi lakši presretač kinetičke energije da poveća visinu i domet presretača.
Svaki lanser ima po šest kontejnera sa raketama i vozilo za prevoz i pretovar ima šest raketa.
HQ-19 (红旗-19, Hongqi-19) je kineski sistem protivraketne i protivvazdušne odbrane (PVO) dizajniran da presreće balističke rakete srednjeg dometa i aerodinamične ciljeve na velikim visinama. Razvijen od strane Kine, ovaj sistem predstavlja deo naprednog nivoa kineske odbrambene tehnologije i smatra se odgovorom na sisteme slične namene kao što su američki THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) i ruski S-400.
Osnovne Karakteristike
- Namena: HQ-19 je uglavnom dizajniran za presretanje balističkih raketa srednjeg dometa, ali takođe može uništavati druge visokoleteće i brze ciljeve poput borbenih aviona i krstarećih raketa.
- Rakete i Projektili: Koristi napredne rakete sa kinetičkim ubojnim glavama (hit-to-kill), što znači da cilj uništava direktnim udarom.
- Domenta: Procenjuje se da je domet HQ-19 oko 1.000 kilometara za balističke ciljeve i nešto kraći za vazdušne ciljeve. Konstruisan je da deluje u gornjim slojevima atmosfere i u bliskom svemiru.
- Radarski Sistemi: Opremljen je naprednim radarskim sistemima koji omogućavaju otkrivanje, praćenje i navođenje na ciljeve na velikim udaljenostima i visinama. Radar može otkrivati i pratiti više ciljeva istovremeno.
Strateški Značaj
Sistem HQ-19 igra važnu ulogu u kineskoj strategiji protivraketne odbrane i odbrane od visokotehnoloških pretnji. Pozicioniranjem ovakvih sistema, Kina može ojačati svoju sposobnost zaštite ključnih vojnih i civilnih objekata od balističkih raketa i drugih napada iz vazduha. Sistem HQ-19, kao deo šireg PVO sistema, doprinosi kineskoj sposobnosti da obezbedi multislojnu odbranu i održi regionalnu vojnu ravnotežu.
Razvoj i Poređenje sa drugim Sistemima
HQ-19 je jedan od najsavremenijih sistema koje je Kina razvila u ovoj oblasti. U poređenju sa sistemom THAAD, HQ-19 ima sličnu namenu u pogledu presretanja balističkih raketa na velikim visinama, ali se njegove tačne mogućnosti i specifikacije još uvek ne znaju u potpunosti jer je Kina ograničeno otkrila informacije o ovom sistemu. Kao deo kineskog protivraketnog štita, HQ-19 se nalazi uz sisteme poput HQ-9 i HQ-22, koji služe za zaštitu od vazdušnih pretnji na nižim visinama.
Ovaj sistem takođe ima značajnu ulogu u jačanju kineske odbrambene strategije i odvraćanju pretnji u azijsko-pacifičkom regionu.
Zanimljiv tekst…predlog za još jedan zanimljiv tekst bi mogao da bude nova verzija FK-3 sa vertikalni lansiranjem dva tipa raketa sa jednog lansirnig vozila i poređenje karakteristika sa FK-3 koji poseduje RV i PVO VS. Pozz!