Nabavka 243 protivoklopne rakete FGM-148 JAVELIN za takozvane BSK glavna tema je na vojnim Fejsbuk grupama. Polemike se vode, a pojedinci su se bavili temom kako bi Srbija i sa čim mogla da odgovori na ovaj potez takozvanih vlasti u Prištini.
Neki su se prvo steili samohodne top -haubice kalibra 155 Nora. Naravno da bi mogla.
Meni za razliku od Nore pali su na pamet digitalizovani Oganj, zatim Tamnava, Alas. međtim zašto trošitit skupe rakete kad ima jeftinijih načina za odgovor na “čuveni” Dževelin.
Ne mora se nužno slati tenkove T-72B1 MS i M-84AS ili trošiti novac na dodatni reaktivni oklop ili aktivne sisteme zaštite, kad postoje značajno jeftiniji načini.
Neki u Prištini imaju imaju percepciju, jer su videli tenkove na vučnim vozovima blizu administrativne linije, kako bi se valjali dolinom reke Ibar prema Prištini, a onda bi oni kao na početku rata u Ukrajini sve to uništili odmah naravno i okačili na tik -tok pa o tome razni likovi filozofirali.
Za suprostavljanje Dževelinu ima svakako zaniljivih kontramera, a jedna od najjeftinijih je svakako dron kamikaza “Osica”, koji je premijerno prikazan na Batajnici krajem aprila 2023.
Lutajuća municija “Osica”
Vojnotehnički insitutu predstavio je zvanično prvi put na Sajmu, ali po drugi put premijera je bila na prikazu tehničke osposobljenosti i lutajuću municiju „Osica“. Radi se o dronu kamikazi koji ima bojevu glavu sa Ručnog raketnog bacača M79 Osa kalibra 90 mm koja je integrisana u telo taktičke besšpilotne letelice Vrabac. Naravno telo je u odnosu na bespilotnu letelicu modifikovano i ispaljuje se pomoću prenumatskog katapulta, kao i bespilotla osmatračka letelica Vrabac.
Ispod bojeve glave nalazi se Full HD Kamera i video procesor koji pruža mogućnost lociranja i potpuno autonomni napad na cilj koji se zasniva na sistemu video praćenja.
Osica je isključivo proizvod stručnjaka Vojnotehničkog instituta koji su dizajnirali ovu lutajuću municiju kao isplativu ekonomičniju pokretnu lutajuću municiju male težine
Taktičko tehnički podaci za lutajuću municiju Osica
Maksimalna masa poletanja 7 kg
Operativna brzina leta: 120 km/h
Operativna visina leta: 500 m
Istrajnost oko 30 minuta
Radijus dejstva 20 km
Pogon elektromotor
Lansiranje: pneumatski lanser
Težina: 1,5 kg
Probojnost oklopa 500 mm
Naoružani dron “Obad”
Naoružani dron “Obad” predstavnja daljinski upravljivi kvadrikopter namenjen za vojna dejstva. Sa “Obadom” može se se koristit za uništavanje različitih meta na bliskim odstojanjima, kao i naoružanih i nenaoružanih lakih oklopnih vozila i lansera protivoklopnih raketa.
Naoružanim dronom može se upravljati manuelno ili programiranim letom sa zemaljske stanice. Osim za uništavanje ciljeva može da se koristi i za dnevno-noćna osmatranja i identifikovanje neprijateljskih položaja.
Stabilisana daljinski kontrolisana stanica može da nosi četiri nevođene protivoklopne rakete M-80 Zolja kalibra 64 mm;
Stabilisana daljinski kontrolisana stanica, sa dve nevođene protioklopne rakete M-79 “Osa” kalibra 90 mm.
Stabilisana daljinski kontrolisana stanica sa dve minobacačke mine kalibra 120 mm.
Operativna visina ovog drona je 500 metara, vreme leta 15-20 minuta, a maksimalni radijus 5.000 m.
Komplet za konverziju minobacačke mine kalibra 120 mm
Svakako jedno od zanimljivih ideja za suprostavljanje Dževelinima je i komplet za konverziju minobacačke mine kalibra 120 mm.
Ovaj komplet za konverziju minobacačke mine kalibra 120 mm predstavlja konverziju ovog projektila uvođeno naoružanje. Zahvaljujući malim dimenzijama i težini mogu ga nosti razne bespilotne letelice poput domaće Pegaz.
Nakon otpuštanja mine sa bespilotne letelice, krila na kompletu se otvaraju i omogućavaju mini veći domet. Ova vrsta nbaoružanja omogućava veću preciznost i neutralisanje neprijateljske pešadije. Vođenje je potpuno automatsko sa oslanjanjem na GPS/INS. Sistem omogućava gađanje i po fiksnim koordinatama koji daje EO spremnik na bespilotnoj letelici.
Masa kompleta sa minobacačkom minom je 14,5 kg, domet sa bespilotne letelice koja leti na visini od 3 km je 9 km. raspon krila na kompletu je 1 m. Maksimalna operativna brzina 150 m/s. Vođenje GPS/INS.
Komplet za konverziju mina kalibra 60 mm
Predstavlja vođeno naoružanje kao i komplet za kalibr mine od 120 mm koji se može kačiti na razne bespilotne letelice. Princip rada je identičan kao i kod kompleta za konverziju mine od 120 mm . Princip vođenja je isti samo je razlika u odnosu na prethodni u težini koja iznosi 2,5 kg, maksimalni domet ako letelica leti na visini od 3.000 m je 6 km, raspon krila je 0,6 m, a maksimalna brzina je 80 m/s.
Bespilotna letelica projektil tipa Gavran
Ovaj sistem drona-kamikaze nastao je kao projekat kompanije Jugoimport SDPR. Ovo sredstvo je namenjeno za napad u rnjalnom vremenu i u svim meteo uslovima po širokom spektru ciljeva za uništavanje: oklopnih vozila , komadnih mesta, artiljerijskih položaja. Domet drona je 150 km pri brzini 150 km/h (44 m/s). Maksimalni plafon leta je 2.000 m. Startna masa je 50 kg. Nosivost korisnog tereta 15 kg. Pogon: buster na čvrsto raketno gorivo, tokom leta dvocilindrični motor SUS. Dužina drona je 2,2 m, raspon krila 2,4 m, visina sa busterom 0,4 m.
Digitalizovani Oganj
Digitalizovani oganj M 77 je dobio rakete produženog dejstva do 40 km i sa kojim se vatrom upravlja iz samog vozila, zatim verzija ognja sa modularnim kontejnerima 122, 128 mm i raketom Alas optički vođena protivoklopna raketa dometa do 30 km.
SLRS Tamnava
Samohodni višeceni lanser raketa „Tamnava“. Zapravo radi se modifikaciji čuvenog M 87 Orkan koji u svom naoružanju doduše na vozilima ZIL ima Srbija, Tamnava je proizvod kompanije Jugoimoport SDPR i u odnosu na stari Orkan prikazana je sa novim mofifikovanim raketama Orkan 1 dometa 60 km i Orkan 2 dometa 90 km. Takođe prikazana je nova upravljačka glava. Osim raketa Orkan prikazana su i dva kontejnera sa raketama G-2000. Radi se o klasičnoj raketi tipa grad kojoj je produžen domet do 50 km.
Taktička bespilotna letelica Pegaz
taktička bespilotna letelica „Pegaz 011“ kao idejni projekat razvijena je u martu 2010. godine, a svoju prvu premijeru imala je na Sajmu vojne opreme i naoružanja „Partner 2011“, kada je bio prikazan prototip ove bespilotne letelice.
Pegaz je zamišljen kao moderan i potpuno autonomni sistem, sa letelicom maksimalne poletne mase od 230 kilograma.Ova bespilotna letelica ima dvocilindirčni benzinski motor. Letelica je u potpunosti izrađena od karbonskih vlakana i predstavlja potpuni domaći proizvod osim nekoliko kompnenti koje se nabavljaju iz uvoza. Prema navodima koji su objavljivani Pegaz ima dolet do 100 kilometara i ostanak u vazduhu do 12 sati. Ova taktička bespilotna letelica nosi do 40 kilograma korisnog tereta kao što su dnevna kamera, termovizijska kamera, laserski daljinomer i laserski obeleživač, radare za sintetizovanje slike na zemlji i senzore za elektronsko izviđanje.Pegaz je dužine 5,535 m, razmah krila 6,34 m, masa prazne letelice je 120 kilograma, a masa opreme 40 kilograma. Maksimalna masa u poletanju je 230 kilograma. Maksimalna brzina je preko 200 kilometara na čas, a maksimalna brzina kristarenja 150 kilometara na čas. Operativna visina je 3.000 m. Poletanje i sletanje letelice automatsko i ručno sa polu uređene sletne staze. Prinudno sletanje padobranom. Vođenje komandovani let (autopilot) i autonomni let (programirana putanja), korisni teret 40 kilograma, opcije podvesnog tereta dnevna kamera, termovizijska kamera, laserski daljinomer, laserski obeleživač, mini radar sa mogućnošću snimanja i mapiranja terena dometa do 20 kilometara.
Svime dometa do 4500 i više metara. Na Osicu staviti BG od 80 mm NRZ, a ne kumulativnu. Važno je otkriti metu. Manje kradite a više radite, pa će te imati za vojsku.
Džavelin je jako moćno oružje, Šiptari planiraju da ga kiriste protiv našeg oklopnih vozila.I neće ih otkrivati pre pojave tenkova, tako da dronovi neće moći da uoče njihove položaje.
Dronove možeš koristiti protiv njihove pešadije.
Način na koji se možemo boriti protiv ovih sistema je Obaveštajni Rad. Štijuni.
Inače prolazimo ko Rusi u Ukrajini.
Opismeni se
Greškom sam tebi odgovorio umesto ovom iznad. Izvinjavam se.
U PRVE LINIJE SIPTARSKE VOJSKE OBAVEZNO BICE ZAPADNE SPECIJALCE KOJI CE KONTROLISATI EFIKASNE UDARE PO SRBSKE TENKOVE.NIKAKVE OPERACIJE NECE BITI BEZ AMERICKE I DRUGE SPECIJALCE .SRBSKA VOJSKA RATOVACE PROTIV ZAPADNE VOJSKE A SIPTARI BICE SAMO VOZACI I NISTO DRUGO.
Opismeni se
A i mali dronovi kamilaze Komarac isto je veoma zanimljiv, pogotovo što može da se spusti na površinu zemlje i kasnije aktivira kao mina. Po meni je veoma moćna stvar i veoma je mali je za PVO sisteme, tj još je manji od Osice.