Када Кина нападне наступиће мрак – представљене нове графитне бомбе

Кина демонстрирала нове графитне бомбе на националној телевизији. Оружје предвиђено за “искључивање противника из струје”. Оружје које смо ми искусили на својој кожи током НАТО агресије 1999. године.

Државна CCTV објавила је у анимирани видео који приказује нову врсту графитне бомбе, осмишљену за неутралисање енергетске инфраструктуре непријатеља. Видео приказује лансирање пројектила са копнене платформе, након чега се из њега избацује 90 цилиндричних подмуниција, које по паду одскачу и активирају се у ваздуху.

Приликом експлозије, оне испуштају фине угљеничне нити, хемијски третиране тако да изазивају кратке спојеве у далеководима, трансформаторима и другим компонентама високонапонске мреже. Удар може довести до потпуног прекида снабдевања струјом у већим регионима.

Такозване графитне или „меке“ бомбе спадају у неубојита, али високо деструктивна оружја када је реч о инфраструктури. Уместо класичне експлозивне силе, оне користе фине проводне честице — графитне или угљеничне нити. Оне се при дејству шире по далеководима и изазивају масовне кратке спојеве.

Први пут су у широкој мери коришћене током рата у Заливу, када су САД употребиле графитне бомбе да би онеспособиле ирачку електромрежу. Слично оружје било је примењено и током НАТО агресије на Југославију 1999. године. Тада је део електромреже у Србији био искључен без директног уништења електрана.

Кинеска демонстрација ове технологије у медијском простору делује као јасна порука о способностима у вођењу савременог рата. Нарочито у контексту сукоба са високотехнолошким Тајваном. То је и индиректно упозорење да би Пекинг, у потенцијалном сукобу високог интензитета — рецимо у Тајванском мореузу — могао прибегнути методама које паралишу противника без директне примене класичног оружја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *