Аргентинска војска ће почети да добија своје прве модернизоване средње тенкове TAM 2CA2 у септембру, а десетак ће бити испоручено до краја године, рекли су за Defense News војни извори у Буенос Ајресу.
Детаљнија потврда уследила је након наговештаја председника током догађаја 20. јуна у престоници. Пред присутнима је аргентински председник Хавијер Милеи упитао министра одбране Луиса Петрија: „Да ли је тачно да ћемо имати нове играчке”?
„Да, господине председниче“, одговорио је Петри. „Ове године ћемо почети да добијамо модернизоване тенкове”.
Очекује се да ће програм бити вредан 30 милиона долара и да ће укључивати модернизацију 74 постојећа аргентинска средња тенка од преко 200 до 2027. године. Почетни буџет за овај напор је 3 милиона долара, али влада планира да издвоји више новца између фискалне 2025. и фискалне 2027. године, рекли су извори, говорећи под условом анонимности, јер нису били овлашћени да разговарају о програму.
Аргентина је покренула пројекат надоградње резервоара 2010. године у оквиру споразума о сарадњи са Израелом где би Elbit Systems пружио технолошку подршку тој јужноамеричкој земљи. Са своје стране, учествовале би аргентинске приватне фирме укључене у металомеханички сектор.
Иницијални буџет је одобрен 2021. године, а уговори су финализирани до јула 2023. године, након техничке и оперативне процене коначног прототипа. Радови су почели крајем 2023. године.
„Један од главних приоритета председника Хавијера Милеија је обнова способности аргентинских оружаних снага, које су владе занемаривале од осамдесетих до деведестих година прошлог века, а још више након финансијског слома 2000. године“, каже Емилио Менесес, независни аналитичар са седиштем у Сантјагу , Чиле.
„Милеи жели да направи разлику. Недавна набавка F-16, заједно са одлуком о постепеном укидању старијих борбених авиона попут A-4AR и Super Etendard, потврђује његове приоритете — а исто је и са надоградњом средњег тенка“, рекао је Менесес.
Војска би, према војним изворима, желела да модернизује до 50 средњих тенкова више у односу на оне који су већ предвиђени у садашњем програму.Које су надоградње?
Очекује се да ће модернизација тенка побољшати способност детекције, циљања, ангажовања и ватрене моћи средњег тенка TAM 2CA2. У том циљу, Elbit обезбеђује нови систем за контролу ватре и пратећу технологију.
Главни локални подизвођач, IMPSA, који је специјализован за прецизно инжењерство и производњу компоненти за нуклеарне реакторе, обнавља и модификује куполе, замењујући оригинални хидраулични систем деловања новом, аутохтоно дизајнираном серво-електричном верзијом која укључује побољшану стабилизацију и реакцију .
IMPSA такође интегрише нови систем за управљање ватром и подсистеме које обезбеђује Elbit. То укључује ласерски систем упозорења E-LAWS израелске фирме, који може истовремено да открије до 10 претњи, успостављајући редослед приоритета за ангажовање.
Сваки тенк треба да добије дваCOAPS-L система нишана — један за командира тенка и један за нишанџију — опремљен оптроелектроником за термичку детекцију и вид, као и ласерско одређивање домета. Системи обезбеђују дању и ноћу, у сложеним временским условима откривање и праћење циљева. Возачево место је опремљено системом термовизије.
Такође ће добити нови комуникациони пакет, како за интерну тако и за екстерну комуникацију, са могућношћу преноса података, као и помоћни генератор за обезбеђење снабдевања електричном енергијом електронских система.
Главно оружје тенка се не мења; тренутно се ради о топу RH-105-30 калибра 105 мм који производи Rheinmetall, а производи га по лиценци локална државна фирма Fabricaciones Militares.
Побољшања заштите су тренутно на чекању. Међутим, план је да се користи посебно дизајнирани, додатни оклоп који је предложила израелска компанија IMI, која је сада део Elbit.
Арсеналски батаљон 602, главни војни центар за одржавање и подршку за механизовану опрему, користиће своје објекте у Булоњ Сур Меркако би завршио све преостале радове, тестирање и прихватање унапређених тенкова.