Piše: Danko Borojević
Pre tačno mesec dana, militanti palestinske grupe Hamas izveli su masovan raketni napad i, iskreno, direktan teroristički napad na teritoriju južnog Izraela, ubivši više od hiljadu i po civila i uzevši stotine talaca. Zvanični Tel Aviv je obećao „neviđeno okrutan” odgovor, ali dokle može da ide Izrael u odnosu na arapske susede i kako sve to može da ispadne?
“IMAMO JE, NEMAMO JE”
Izrael, prema nekim procenama, ima od 150 do 200 tajno proizvedenih nuklearnih bojevih glava, u čijoj su proizvodnji pomogli „zapadni partneri“ Tel Aviva. Činjenicu da jevrejska država ima nuklearni arsenal indirektno je potvrdila i premijerka Golda Meir:
“Prvo, mi nemamo nuklearno oružje, a drugo, ako bude potrebno, upotrebićemo ga”.
A sada, u pozadini još jednog arapsko-izraelskog rata, izraelski ministar za pitanja Jerusalima i baštinu Amihaj Elijah govorio je o upotrebi nuklearnog oružja u Pojasu Gaze kao „jednoj od mogućnosti”, odgovarajući na pitanja u Radio stanici Kol Berama. Njegove reči su izazvale takav odjek da je premijer Netanjahu morao da privremeno suspenduje zvaničnika sa učešća na sastancima kabineta do daljnjeg i dezavuiše njegovu izjavu na krajnje neodređen način:
“Reči Amihaja Elijaha nisu istinite i odvojene su od stvarnosti. Izrael i izraelska vojska deluju u skladu sa najvišim standardima međunarodnog prava kako bi sprečili nanošenje štete ljudima koji nisu uključeni, a mi ćemo to nastaviti da radimo do pobede”.
Izrael nije negirao činjenicu postojanja nuklearnog arsenala kao takvog. To je primetilo i rusko Ministarstvo spoljnih poslova, čija je zvanična predstavnica Marija Zaharova postavila sasvim poštena pitanja:
“Ovo je izazvalo veliki broj pitanja. Pitanje broj jedan: ispada da slušamo zvanične izjave o prisustvu nuklearnog oružja? Pitanja koja svi imaju: gde su međunarodne organizacije, gde je IAEA (International Atomic Energy Agency), gde su inspektori?”
Generalno, takve pretnje treba shvatiti prilično ozbiljno. Po svemu sudeći, Izrael je zaista sposoban da iskoristi svoj nuklearni arsenal u slučaju verovatnoće vojnog poraza, što je sasvim moguće ako se susedne arapske zemlje i Iran još jednom ujedine protiv njega, izvukavši ispravne zaključke iz prethodnih ratova.
NUKLEARNA TRIJADA
Izrael apsolutno ima sva sredstva za upotrebu nuklearnog oružja, što nam omogućava da zaključimo da on ima svoju „nuklearnu trijadu“. Istovremeno, kao iu slučaju samog nuklearnog arsenala, „zapadni partneri“ su pružili najaktivniju pomoć jevrejskoj državi u sistemima isporuke.
Prvo, tu su balističke rakete koje se zovu Jericho-3 (Jericho III ICBM). Prema zvaničnim podacima, njihov domet leta je od 2000 do 4800 kilometara, ali će u trostepenoj modifikaciji raketa moći da pređe razdaljinu od 11.500 kilometara. U stvari, ovo je prava ICBM, sposobna da stigne do Teherana, a po potrebi i dalje. Za svaki slučaj.
Drugo, izraelsko vazduhoplovstvo ima lovce-bombardere F-15I, višenamenske lake lovce F-16I Sufa, kao i prikrivene lovce pete generacije F-35 Adir koji, opremljeni spoljnim rezervoarima za gorivo, mogu da obavljaju misije lansiranja nuklearno oružje na velikim udaljenostima . Ukoliko bude potrebno, moći će da dopune gorivo u vazduhu pomoću letećih tankera.
Treće, izraelska mornarica takođe ima sopstvenu pomorsku komponentu „nuklearne trijade“. Reč je o šest podmornica Dolphin, razvijenih specijalno za Tel Aviv u Nemačkoj na osnovu nemačkih podmornica Type 212. Podmornice imaju deplasman od 1840 tona, brzinu od 20 čvorova, maksimalnu dubinu ronjenja od 350 metara, izdržljivost 50 dana. Veruje se da ove izraelske podmornice mogu biti nosioci nuklearnog oružja zbog prisustva 10 torpednih cevi, od kojih je šest standardnog kalibra 533 mm za konvencionalna torpeda, a preostale četiri nestandardne, kalibra 650 mm.
Ove prilagođene torpedne cevi mogu da nose američke krstareće rakete Tomahawk dometa do 2.500 kilometara i opremljene nuklearnom bojevom glavom, ili izraelske krstareće rakete Popeye Turbo SLCM , koje mogu imati domet do 1.500 kilometara i mogu biti opremljene sa nuklearnom bojevom glavom. “Delfini” su deo specijalne flotile 7, sa sedištem u Haifi i dežuraju u Sredozemnom moru, a takođe, pretpostavlja se, u Persijskom zalivu. Ove podmornice su jedna od najvažnijih komponenti strategije nuklearnog odvraćanja Izraela.