Kompletna elektronika za sve tri podmornice nabavljena je isključivo od izraelskih proizvođača.
Izraelska ratna mornarica zvanično je 12. novembra 20204 godine u nemačkom brodogradilištu Kil i zvanično porinula 3 po redu podmornicu na AIP pogon poznata i kao klasa “Super Delfin” ali i klasa ” Tanin”.
INS Drakon je treća u nizu modifikovana podmornica klase “Super Delfin” ili “Delfin 2” koja je znatno veća nego prethodne tri podmornice klase “Delfin” koje se nalaze u operativnoj upotrebi izraelske ratne mornarice od 1999. godine. Sa ovom isporukom Izrael će imati ukupno šest operativnih podmornica od čega tri podmornice za projekciju sile prema Iranu jer u operativnom planovima od 2012. godine ove podmornice zbog mogućnosti lansiranja krstarećih raketa iz zaronjenog stanja figuriraju kao ključni elemnt izneandog napada na iranska nuklearna postrojenja, a u vežbama često su plovili od Haife do ulaska u Persijski zaliv simulirajući rutu do pogodnih mesta odakle bi projektili bili lansirani.
Sa isporukom INS Drakona Izrael će postati podmorničarska sila na istoku Mediterana, a to će postati upravo zahvaljujući krstarećim raketama “Popaj Turbo” za koji se veruje da čak mogu da nose nuklearnu bojevu glavu.
WOENSDAG 13-11-2024
— IsraelCNN (@israel_cnn) November 13, 2024
De IDF onthulde de zesde onderzeeër – de INS "Drakon" (vertaald als draak) – tijdens een ceremonie in Duitsland. De onderzeeër wordt beschouwd als de meest geavanceerde die de Israëlische marine ooit heeft gehad en kan wapensystemen, verkenningsapparatuur en… pic.twitter.com/iQLEP9Y74E
Izraelski snovi o klasi Delfin
Početkom osamdesetih godina 20. veka izraelski stručnjaci su započeli razvoj novih podmornica klase „Delfin.“ Na najvišem nivou doneta je odluka da podmornica bude prilagođena specifičnim izraelskim zahtevima i potrebama. Nakon detaljnog razmatranja, odlučeno je da se podmornice izgrade u nemačkim brodogradilištima. U avgustu 1989. godine potpisan je ugovor o izgradnji podmornica sa dva nemačka brodogradilišta (Thyssen Nordseewerke u Emdenu i Howaldtswerke-Deutsche Werft u Kilu). Nemačka vlada je finansirala polovinu troškova za izgradnju dve podmornice, dok je treća finansirana sa popustom od 50%.
Po obliku i sastavu, podmornice klase „Delfin“ su slične nemačkim podmornicama tipa 212. Izraelske podmornice opremljene su novom opremom za morske specijalne jedinice i predviđeno je da sarađuju sa jedinicama za specijalne operacije. Prva podmornica INS „Delfin“ stigla je u luku Haifa 27. juna 1999. godine uz pratnju podmornica klase „Gal“ i vazdušnih snaga F-16, dok su ostale dve, INS „Levijatan“ i INS „Tekuma,“ pristigle 15. novembra 1999. i 26. juna 2000. godine.
Izrael je odmah obnovio ove podmornice. Opremljene su torpednim cevima kalibra 650 mm i šest bočno postavljenih cevi kalibra 533 mm, a u naoružanje su dodate protivbrodske rakete „Harpun“ UGN-84C i teški torpedi „Sihejk.“ Podmornice su takođe dobile krstareće rakete izraelske proizvodnje SLCM „Popaj III.“ Vreme patroliranja produženo je na 45 dana, a mogu zaroniti do dubine od 350 metara. Zamena kompletne elektronike i ugradnja savremenih sonarnih sistema učinila je ove podmornice sposobnim za druge udare.
Mogućnost proizvodnje krstarećih raketa testirana je u maju 2000. godine u Indijskom okeanu, kada su rakete pogodile ciljeve na udaljenosti od 1400-1500 km. Izrael je takođe izrazio želju za nabavkom još tri podmornice klase „Delfin“ sa AIP (Air Independent Propulsion) pogonom.
Klasa Super Delfin
Proleća 2010. u nemačkoj javnosti su se pojavile informacije da Izrael u najvećoj tajnosti gradi tri nove podmornice klase „Delfin“ u brodogradilištu u Kilu. Prvi ugovor potpisan je 2006. godine za dve podmornice, a 2008. je naručena još jedna modernizovana podmornica pod imenom „Super Delfin.“
Nove podmornice su opremljene AIP pogonom, koji omogućava tihu vožnju i plovidbu do 400 nautičkih milja (oko 740 km) bez izranjanja. Autonomija podmornice povećana je na 45 dana. Podmornice klase „Super Delfin“ su duže za 11 metara, čime im je dužina dostigla 68 metara, a deplasman im je porastao sa 1650 tona na 2300 tona. Dodatna dužina omogućava smeštaj AIP pogonskog sistema, kao i dodatnih akumulatora i boca za kiseonik.
Od naoružanja, podmornice nose 10 torpednih cevi – šest kalibra 533 mm u sistemu 3×3 sa strane i četiri kalibra 50 mm koje se po potrebi mogu zameniti krstarećim raketama sa nuklearnim bojevim glavama AGM-142 „Poupaj Turbo“ dometa 1500 km. Naoružanje uključuje i protivbrodske rakete „Harpun“ UGN-84C i teške torpede „Sihejk.“U mornaričkoj bazi u Haifi trenutno se nalazi pet podmornica klase „Delfin“ i „Super Delfin.“ Prva podmornica klase „Super Delfin,“ pod imenom INS „Tanin,“ dostavljena je izraelskoj mornarici u maju 2012. godine i postala operativna 2014. Druga podmornica INS „Rahav“ isplovila je ka Izraelu nakon obuke posade i stigla 2016. Treća podmornica INS „Dakar“ naručena je 21. marta 2012. godine, isporučena 2016, a u operativnu upotrebu ušla je 2018 godine.
Kompletna elektronika za sve tri podmornice nabavljena je isključivo od izraelskih proizvođača. Razvoj, konstrukcija i integracija sve tri podmornice klase „Super Delfin“ sa postojećom klasom „Delfin“ koštala je Izrael 1,3 milijarde evra.