BORBENA BESPILOTNA LETELICA PROJEKTIL GAVRAN PRIKAZANA NA SAJMU NAORUŽANJA IDEX 2025 U UAE

Na međunarodnom sajmu vojne opreme i naoružanja IDEX 2025 koji se održava u Abu Dabiju od 17. do 21. februara nalazi se i Srbija koju predstavlja državno preduzeće „Jugoimport SDPR“ koje je 18. februara predstavila dron kamikazu „Gavran“, koji je nedavno proveren u dejstvima na poligonu Tehničkog opitnog centra u Nikincima.

Gavran je produkt Jugoimport SDPR, a razvoj je usledio posle masovne upotrebe dronova kamikaza u Jermensko-azerbejdžanskom ratu za Nagorno Karabah septembar-novembar 2020. godine, kada je azerbejdžanska vojska masovno upotrebila dronove kamikaze izraelske proizvodnje Harop.

Gavran je takođe bio prikazan na poslednjem Sajmu vojne opreme i naoružanja „Partner 2023“ u Hali 1 beogradskog sajma doduše malo u zapećku.

borbena-bespilotna-letelica-projektil-gavran-prikazana-na-sajmu-naoruzanja-idex-2025-u-uae1-(1)© Данко Боројевић
OPŠTE O GAVRANU

Ovaj sistem drona-kamikaze nastao je kao projekat kompanije Jugoimport SDPR. Ovo sredstvo je namenjeno za napad u realnom vremenu i u svim meteo uslovima po širokom spektru ciljeva za uništavanje: oklopnih vozila , komadnih mesta, artiljerijskih položaja.

Borbena bespilotna letelica projektil tipa Gavran može biti lansirana sa vojnog terenskog vozila konfigurcije 4×4 (TAM 110) gde se na zadnjem tovornom delu nalazi veliki kontejner sa ukupno 18 lansera.

Letelica se lansira pomoću malog raketnog motora, a po lansiranju se krila rasklapaju u letnu konfiguraciju i let nastavlja pomoću elektromotora. Dron se upućuje na misiju programiranim letom, po putanji zadatoj na osnovu digitalne mape, u pravcu zone cilja. 

„Gavran“ cilju prilazi iz ugla od 15 do 75 stepeni, tačnije može dejstvovati u „top attack“ (napad odozgo) režimu.

Bojeva glava

U dron se mogu ugraditi kombinovana (kumulativna i rasprskavajuća) bojeva glava 175 mm, ukupne mase 13 kg kao i druge bojeve glave čija ukupna težina ne prelazi 13 kg.

Tri tipa bojevih glava: Kombinovana termobarična i rasprskavajuća sa čeličnim kuglicama 130 mm, 10.5 kg; Kombinovana termobarična i rasprskavajuća sa čeličnim kuglicama 122 mm, 13 kg i Protivoklopna, tandem kumulativna 145 mm, 6,4 kg.

Po udaru u cilj aktivira se bojeva glava kombinovanog kumulativnog i parčadnog (rasprskavajućeg) dejstva koja neutrališe reaktivni oklop tenka, probija 1000 mm pancirnog čelika i parčadnim dejstvom neutrališe pešadiju i druge ciljeve u okolini osetljivoj na dejstvo parčadi“.

Domet drona Gavran je 150 km pri brzini 150 km/h (44 m/s). Radna visina leta je 500 m, a maksimalni plafon leta je 2.000 m. Startna masa je 50 kg. Nosivost korisnog tereta 15 kg. Pogon: buster na čvrsto raketno gorivo, tokom leta dvocilindrični motor SUS.

Dužina drona je 2,2 m, raspon krila 2,4 m, visina sa busterom 0,4 m.

Sistem za upravljanje

Sistem za navođenje zasnovan je na glavi za samonavođenje, pri čemu je letelica povezana sa lanserom preko radio veze. Kada dođe do zone cilja, na daljini do 100 km, letelica počinje da kruži iznad zone očekivanih ciljeva i koristeći radio vezu, slika se, sa TV ili termovizijske kamere, prenosi sa glave za samonavođenje do zemaljske kontrolne stanice, gde operater, pomoću palice pokreće kameru u glavi za samonavođenje, bira i zaključava metu. Nakon toga, projektil samostalno prati i pogađa metu“.

Za zauzimanje borbenog položaja i elevacije potrebno svega tri minuta, dok je nakon toga potrebno još 15 sekundi za pojedinačno lansiranje. Vreme lansiranje za svih 18 dronova tipa Gavran je do pet minuta, a istovremeno je moguće pratiti tri drona-projektila uz pomoć tri video kanala, po izboru operatera.

Lanser

Kamion konfiguracije 4X4 nosivosti 3,5 tona TAM-110 u novijoj verziji kamion FAP 2028

Broj kontejnera 18 na TAM 110/FAP 2028 od 21 do 27

Ugao lansiranja 45 stepeni

Hidraulični mehanizam sa plafonom elevacije

Dron kamikaza se lansira iz kontejnera pomoću buster motora na čvrsto gorivo.
Transport i pakovanje: Dron može se transportovati do borbenog položaja, kompletno naoružan, sa punim rezervoarom. Krila se rasklapaju, a benzinski motor startuje pri izlasku iz lansirnog kontejnera pri lansiranju.

  • Priprema na borbenom položaju: 3 min za zauzimanje položaja i elevacije
    30 sekundi za pojedinačno lansiranje iz kontejnera
  • Broj istovremenih TV linkova 3
  • Broj dronova u vazduhu istovremeno 12 (prate se istovremeno 3 video kanala po izboru operatera)
  • Sistem vođenja inercijalno, GPS, GLONAS u završnoj fazi TV/IIR samonavođenje
  • Ugao prilaska cilju 15°do 75° (Top Attack)
Kontrolna stanica

Kamion marke FAP 2028 sa klimatizovanom kabinom sa dve konzolne stanice za vođenje mase 25 kg. Zemaljska kontrolna stanica se koristi za lansiranje , unošenje profila leta , upravljane dronom. U kabini se nalazi antena koja obezbeđuje domet radio veze do 200 km. Portabl sa antenom dometa 50 km za lokalno upravljanje jednom letelicom.

Bonus video:

Jedan komentar na “BORBENA BESPILOTNA LETELICA PROJEKTIL GAVRAN PRIKAZANA NA SAJMU NAORUŽANJA IDEX 2025 U UAE

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *