БОРБЕНА БЕСПИЛОТНА ЛЕТЕЛИЦА ПРОЈЕКТИЛ ГАВРАН ПРИКАЗАНА НА САЈМУ НАОРУЖАЊА IDEX 2025 У УАЕ

На међународном сајму војне опреме и наоружања IDEX 2025 који се одржава у Абу Дабију од 17. до 21. фебруара налази се и Србија коју представља државно предузеће „Југоимпорт СДПР“ које је 18. фебруара представила дрон камиказу „Гавран“, који је недавно проверен у дејствима на полигону Техничког опитног центра у Никинцима.

Гавран је продукт Југоимпорт СДПР, а развој је уследио после масовне употребе дронова камиказа у Јерменско-азербејџанском рату за Нагорно Карабах септембар-новембар 2020. године, када је азербејџанска војска масовно употребила дронове камиказе израелске производње Harop.

Гавран је такође био приказан на последњем Сајму војне опреме и наоружања „Партнер 2023“ у Хали 1 београдског сајма додуше мало у запећку.

borbena-bespilotna-letelica-projektil-gavran-prikazana-na-sajmu-naoruzanja-idex-2025-u-uae1-(1)© Данко Боројевић
ОПШТЕ О ГАВРАНУ

Овај систем дрона-камиказе настао је као пројекат компаније Југоимпорт СДПР. Ово средство је намењено за напад у реалном времену и у свим метео условима по широком спектру циљева за уништавање: оклопних возила , комадних места, артиљеријских положаја.

Борбена беспилотна летелица пројектил типа Гавран може бити лансирана са војног теренског возила конфигурције 4×4 (ТАМ 110) где се на задњем товорном делу налази велики контејнер са укупно 18 лансера.

Летелица се лансира помоћу малог ракетног мотора, а по лансирању се крила расклапају у летну конфигурацију и лет наставља помоћу електромотора. Дрон се упућује на мисију програмираним летом, по путањи задатој на основу дигиталне мапе, у правцу зоне циља. 

„Гавран“ циљу прилази из угла од 15 до 75 степени, тачније може дејствовати у „top attack“ (напад одозго) режиму.

Бојева глава

У дрон се могу уградити комбинована (кумулативна и распрскавајућа) бојева глава 175 mm, укупне масе 13 кг као и друге бојеве главе чија укупна тежина не прелази 13 кг.

Три типа бојевих глава: Комбинована термобарична и распрскавајућа са челичним куглицама 130 mm, 10.5 кг; Комбинована термобарична и распрскавајућа са челичним куглицама 122 mm, 13 кг и Противоклопна, тандем кумулативна 145 mm, 6,4 кг.

По удару у циљ активира се бојева глава комбинованог кумулативног и парчадног (распрскавајућег) дејства која неутралише реактивни оклоп тенка, пробија 1000 mm панцирног челика и парчадним дејством неутралише пешадију и друге циљеве у околини осетљивој на дејство парчади“.

Домет дрона Гавран је 150 км при брзини 150 км/х (44 м/с). Радна висина лета је 500 м, а максимални плафон лета је 2.000 м. Стартна маса је 50 кг. Носивост корисног терета 15 кг. Погон: бустер на чврсто ракетно гориво, током лета двоцилиндрични мотор СУС.

Дужина дрона је 2,2 м, распон крила 2,4 м, висина са бустером 0,4 м.

Систем за управљање

Систем за навођење заснован је на глави за самонавођење, при чему је летелица повезана са лансером преко радио везе. Када дође до зоне циља, на даљини до 100 км, летелица почиње да кружи изнад зоне очекиваних циљева и користећи радио везу, слика се, са ТВ или термовизијске камере, преноси са главе за самонавођење до земаљске контролне станице, где оператер, помоћу палице покреће камеру у глави за самонавођење, бира и закључава мету. Након тога, пројектил самостално прати и погађа мету“.

За заузимање борбеног положаја и елевације потребно свега три минута, док је након тога потребно још 15 секунди за појединачно лансирање. Време лансирање за свих 18 дронова типа Гавран је до пет минута, а истовремено је могуће пратити три дрона-пројектила уз помоћ три видео канала, по избору оператера.

Лансер

Камион конфигурације 4X4 носивости 3,5 тона ТАМ-110 у новијој верзији камион ФАП 2028

Број контејнера 18 на ТАМ 110/ФАП 2028 од 21 до 27

Угао лансирања 45 степени

Хидраулични механизам са плафоном елевације

Дрон камиказа се лансира из контејнера помоћу бустер мотора на чврсто гориво.
Транспорт и паковање: Дрон може се транспортовати до борбеног положаја, комплетно наоружан, са пуним резервоаром. Крила се расклапају, а бензински мотор стартује при изласку из лансирног контејнера при лансирању.

  • Припрема на борбеном положају: 3 мин за заузимање положаја и елевације
    30 секунди за појединачно лансирање из контејнера
  • Број истовремених ТВ линкова 3
  • Број дронова у ваздуху истовремено 12 (прате се истовремено 3 видео канала по избору оператера)
  • Систем вођења инерцијално, GPS, GLONAS у завршној фази TV/IIR самонавођење
  • Угао приласка циљу 15°до 75° (Тоp Attack)
Контролна станица

Камион марке ФАП 2028 са климатизованом кабином са две конзолне станице за вођење масе 25 кг. Земаљска контролна станица се користи за лансирање , уношење профила лета , управљане дроном. У кабини се налази антена која обезбеђује домет радио везе до 200 км. Портабл са антеном домета 50 км за локално управљање једном летелицом.

Бонус видео:

Један коментар на “БОРБЕНА БЕСПИЛОТНА ЛЕТЕЛИЦА ПРОЈЕКТИЛ ГАВРАН ПРИКАЗАНА НА САЈМУ НАОРУЖАЊА IDEX 2025 У УАЕ

  1. Овај гавран из текста је онај са СУС мотором али 145 мм, 175 мм вам је онај са електричним мотором и он има до 20 кг бојеву

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *