Претходне недеље је светлост дана угледао квалитетан снимак уништења HIMARS-а. Изузев спекулација раније није било конкретних доказа о њиховом уништењу. Са војног аеродрома из Пољске постојали су снимци оштећених HIMARS -а који су највероватније транспортовани у САД на ремонт. На тим фотографијама видимо искључиво оштећења на возном делу што наводи да су вероватно упали у минска поља. Сада имамо и видео доказ конкретног уништења овог система. Поставља се питање – да ли га је уништио директни конкурент Торнадо?
Раније је губернатор Херсонске области известио да је у тој области уништен још један систем употребом Искандера. Међутим, на снимку уништења HIMARS -а на доњецком фронту видимо експлoзију карактеристичну за ракете система Торнадо – погубно парчадно дејство по 2 циља. HIMARS захвата пламен, његов БК, а једна ракета се неконтролисано самолансира. Уколико је претпоставка тачна онда је HIMARS поражен од стране свог директног такмаца.
Сходно томе започињу дебате и поређења, погледајмо спецификације за оба система:
HIMARS
Посада: 3 – митраљезац, возач, командир лансера
Тежина: 16.200 кг
Дужина: 7 м
Ширина: 2,4 м
Висина: 3,2 м
Досег возила: 480 км
Брзина на путу: 85 км
Наоружање: 1 контејнер са 6 комада ракета M30/M31 серије GMLRS ракета (домет до 92 км) или једном ATACMS ракетом 610 мм (домет до 300 км)
Посада: 3 – возач, командир лансера, нишанџија
Тежина: 43.700 кгДужина: 12 м
Ширина: 3 м
Висина: 3 м
Досег возила: 650 км
Брзина на путу: 60 км
Наоружање: 12 лансирних цеви од 300 мм домета до 120 км
HIMARS је био звезда рата и на западу слављен као game-changer (прекретницу рата, адут, супер-оружје). На друштвеним мрежама смо гледали неколико снимака његовог ефектног дејства. Док је HIMARS прецизно погађао у групу руских војника, ракета Торнада је импресионирала површином уништења и кратерима који су остали после дејства. Плотун код HIMARS -а кошта готово 15 пута више него онај код система Торнадо-С. Торнадо је унапређена верзија Смерча, сачувао је његов калибар али је економичнији. У њега је могуће напунити и краће ракете којих Русија има у великом броју. У перспективи, домет са новим ракетама може да пређе и 200 км. За Русију је проблем једино број лансера. Ипак, чињеница је да је он знатно већи од броја лансера који су испоручени Украјини.
Још увек не постоји потврда да је HIMARS постао ловина Торнада-С. Овим губитком би мит о HIMARS-у компаније Локид Мартин (Lockeed Martin) могао бити пољуљан РОСТЕХ-овим адутом из фирме „Сплав“. То је и у економском смислу значајно јер у последње време неколико земаља разматра HIMARS као опцију за своје оружане снаге. Ако на то додамо да није искључено да је HIMARS уловио и неки старији руски систем, попут Смерча, онда би то заиста био колосални скалп.
Па, “Торнадо” !!! У поређењу с’њим “Химарс” је само обична ‘олуја’ праћена градом !
Обе су ракете добре, али је “Торнадо” много опаснији и бољи ! Иначе, особина “Торнада”, “Химарса”, авио-бомби, гранати, касетној муницији, ручној вомби и метку да убијају је секундарна. Примарна је да непријатеља ‘вежу’ на земљу и да се ‘укопа’ !
(Мр Пит & 12 ‘гуслача’)