HIBRIDNI PVO SISTEM PASARS

Jedan od svakako najzanimljivijih borbenih sistema koji je bio prikazan u Točideru je hibridni borbeni sistem PASARS koji je svoju premijeru imao na Sajmu naoružanja i vojne opreme „Partner 2023“ koji je održan krajem septembra 2023. godine na Beograskom sajmu.

Tom prilikom prikazana je jedna od modifikacija ovog PVO sistema koji je počeo da ulazi u operativnu upotrebu.

Kako je naglasio šef države dok je obilazio borbenu tehniku Vojska Srbije trenutno u naoružanju ima 30 borbenih sistema PASARS u tri verzije sa raketnim sistem Mistral, ruskim raketama Strela 2M i Igla i verzija bez PVO raketa.

Kako je navedeno u periodu do 2027. godine Vojska Srbije trebala bi da dobije još 40 PASARS-a od kojih će na na jedno strani kupole biti PVO rakete Mistral, a sa druge strane ruske Igla M, na na krovu kupole na lanserima protivoklopne rakete.

Kako su državni rukovodioci nazvali ovaj sistem „Snažna tvrđava“ trebalo bi da ovaj borbeni sistem suoči sa helikopterima, krstarećim raketama i dronovima, ali i u protivoklopnoj borbi. Veruje se da je upravo iskustvo rata u Ukrajini uticalo da PASARS dobije i protivoklopne rakete – modfikovanu Maljutku.

Saznali smo i cenu jeftinija varijanta PASARS-a ide do 2 miliona, a skuplja sa PVO raketama Mistral i do 3-3,5 miliona evra.

Kao što smo i naveli svoju premijeru hibridini PVO sistem PASAR je imao na Sajmu naoružanja

Ovaj hibridni protivavionski artiljerijsko raketni sistem namenjn je za zaštitu kopnenih snaga tokom marševskog poretka i izvođenje borbenih dejstava. Zaštitu objekata od značaja od dejstva iz vazdšnog prostora krstareće rakete, helikopteri, bespilotne letelice strateške i taktičke, kao i mini dronovi.

Na vozilu marke FAP 2028 terenske konfiguracije 8h8 integrisani su oklopna kabina na prednjem delu vozila, a na zadnjem delu protivavionski top L-70 kalibra 40 mm, sa dve PVO rakete Mistral 3M koji gađaju ciljeve na daljinama od 6.000 m i visinama 8.800 metara. Na desnoj strani kupole monitrane su dve rakete.

Na levoj strani kupole montirane su i dve rakete modifikovane „Strela-2MA“ koja gađa ciljeve na visinama do 2.300 m.

Osim toga ugrađene su na kupoli iznad PVO topa i dve protivoklopne rakete Maljutka-modifikovana pod oznakom 2T5 tandem kumulativna bojeva glava koja uništava ciljeve na daljinama od 450 do 4.000 m.

Na samom vozilu ugrađen je radar RPS-42 kratkog dometa koji otkriva i prati sve ciljeve letelice, dronove, helioptere, krstareće rakete na taktičkim dometima. Inače ovo vozilo sa sve četiri strane ima ugrađen anti dron ometač koji onemogućava let dronova ometanjem komunikacionih signala ili GNSS podsistema.

Tehnički opis oruđa

Protivavionski top kalibra 40 mm L-70 Bofors ima najveći vertikalni domet (po daljini) 8.800 m, maksimalna efikasna daljina gađanja 3.700m .Maksimalna brzina cilja 500 m/s, kalibar 40 mm;

Mistral 3+ Protivavionska raketa koja ciljeve gađa na visinama od 5 do 6.000 m i više. Maksimalna daljina uništenja cilja u odlasku od 500 do 7.500 m. Maksimalna brzina cilja u odlasku i dolasku 800 i 300 m/s. Težina u borbenom položaju 19,8 kg, kalibar 90 mm i dužina 1900mm.

Strela 2M i Strela 2MA Visina gađanja cilja od 50 do 2.300 m. Maksimalna daljina uništenja cilja u odlasku 500 do 4200 m. Maksimalna brzina cilja u odlasku-dolasku 400/320 m/s. Težina u borbenom položaju 15 kg , kalibar 72 mm, dužona 1.500 mm. Glava za samonvođenje dual mod pasivni fotokontrasni IC tragač. Upaljač udarni/blizinski . Bojeva glava kod Strele 2MA poboljšana u poređenju sa Strelom 2M i prethodnim sličnim sistemima su novi tragač i blizinski upaljač.

Maljutka 2TS ima maksimalni domet 5.000 m. Minimalna-maksimalna daljina uništenja cilja 750-4.500m. Maksimalna brzina pokretnog cilja je 10 m/s. Tip bojeve glave je tandem-kumulatrivna nadkalibarna, probojsnot bojeve glave je 850 mm iza ERO. Težina u borbenom položaju 26 kg, kalibar rakete 125 mm , dužina 1.700 mm. Kalibar bojeve glave je 142 mm.

RPS-42 je radar kratkog dometa, koji može da detektuje , klasifikuje i prati sve tipove letelica-borbenih helikoptera, dronova, transportnih aviona na taktičkim dometima. Radar radi u S opsegu i može da otkrije, klasifikuje i prati sve tipove letećih ciljeva uključujući lovce, helikoptere, bespilotne letelice, transportne avione na taktičkim dometima. Jedna radarska platforma obezbeđuje pokrivenost azimuta od 90º. Kompletna pokrivenost oko vozila se postiže kada se koriste četiri radara kao celina. Mobilni ili stacionarni, sistem se može integrisati sa bilo kojim C⁴I sistemom i drugim radarima i senzorima. Softver je sposoban za rad u pokretu (OTM). Radar može da radi samostalano ili kao deo sistema za nadzor velikih površina. Antena je tipa AESA zasnovana na pojačivačima Galiumnitrid (GaN). Njen prečnik je 50,4 cm, maksimalna širina je 16,5 cm.

Anti dron radio ometač:

Anti dron radio ometač je konstruisan da onemogući neovlašćeni let dronova ometanjem njihovih komunikacionih siglnala ili GNSS podsisitema. Opseg rada sistema je od 400 do 6.000 MHz. Najviša snaga 50W, a najniža snaga 20W.

3 komentara na “HIBRIDNI PVO SISTEM PASARS

  1. Sistem Mistral sa sve lanserom i raketom košta oko 300 hiljada,sistem sa 2 rakete može koštati do 500 hiljada,kako ste vi došli do 1,5 milion nikako mi nije jasno

  2. Pozdravljam Vaš rad, uvek Vas pratim, ali midlim da ste objavili neproverene i netačne podatke.
    Ne može sistem ovo mistral da gađa ciljeve na visini od 8800 metara, to je daleko daleko id njegovog dometa. Njegov domet po visini ne orelazi 5 000 metara.
    Pozdrav

  3. Sta kosta 2 miliona kad sve vec imamo u magacinima? Strela 2m ili Fap kamion iki Bofors iz 1949. godine? Osim tiga me zanima kako cemo gadjati dronove Strelom u odlasku? Jedan veliki promasaj nase namenske, u nizu promasaja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *