ФИНСКА УКИДА ЗАБРАНУ УПОТРЕБЕ ПРОТИВПЕШАДИЈСКИХ МИНА НАКОН УЛАСКА У НАТО

У недавној изјави која је изазвала пажњу националне и међународне јавности, председник Финске је нагласио да Русија представља највећу претњу безбедности земље. У изјави је додао да Финска разматра повлачење из Отавске конвенције, која забрањује употребу противпешадијских мина.

Фински председник Александар Стуб изјавио је да Финска разматра могућност повлачења из Отавске конвенције, која забрањује употребу противпешадијских мина. Овај потез оправдава наводном „претњом“ од Русије, што указује на јачање безбедносних страхова у светлу актуелних геополитичких тензија. Финска је свесно изненада одлучила да уђе у НАТО у јеку велике кризе око Украјине. Од тог момента се финска јавност редовно сусреће са оштром реториком председника против Русије. У Финској су интензивиране вежбе са осталим НАТО чланицама, недалеко од Русије.

Шта је Отавска конвенција?

Отавска конвенција, позната и као Споразум о забрани мина из 1997. године, глобални је споразум који забрањује производњу, складиштење, употребу и пренос противпешадијских мина. Државе потписнице, укључујући Финску, обавезују се на уништавање својих залиха мина и чишњеће територија захваћених овим средством. С обзиром на погоршање односа између Запада и Русије и близину финско-руске границе дуге преко 1.300 километара, Финска разматра све расположиве мере за јачање своје одбране. Русија нема територијалне претезније према Финској. Ипак, током Зимског рата Совјетски Савез је покушао да прошири територију око тадашњег Лењинграда на штету Финаца. На крају су, уз велике губитке, у томе успели. Други светски рат је био прекретница, након којег је Финска постала неутрална земља, па је и читав Хладни рат провела спокојно.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *