FINSKA UKIDA ZABRANU UPOTREBE PROTIVPEŠADIJSKIH MINA NAKON ULASKA U NATO

U nedavnoj izjavi koja je izazvala pažnju nacionalne i međunarodne javnosti, predsednik Finske je naglasio da Rusija predstavlja najveću pretnju bezbednosti zemlje. U izjavi je dodao da Finska razmatra povlačenje iz Otavske konvencije, koja zabranjuje upotrebu protivpešadijskih mina.

Finski predsednik Aleksandar Stub izjavio je da Finska razmatra mogućnost povlačenja iz Otavske konvencije, koja zabranjuje upotrebu protivpešadijskih mina. Ovaj potez opravdava navodnom „pretnjom“ od Rusije, što ukazuje na jačanje bezbednosnih strahova u svetlu aktuelnih geopolitičkih tenzija. Finska je svesno iznenada odlučila da uđe u NATO u jeku velike krize oko Ukrajine. Od tog momenta se finska javnost redovno susreće sa oštrom retorikom predsednika protiv Rusije. U Finskoj su intenzivirane vežbe sa ostalim NATO članicama, nedaleko od Rusije.

Šta je Otavska konvencija?

Otavska konvencija, poznata i kao Sporazum o zabrani mina iz 1997. godine, globalni je sporazum koji zabranjuje proizvodnju, skladištenje, upotrebu i prenos protivpešadijskih mina. Države potpisnice, uključujući Finsku, obavezuju se na uništavanje svojih zaliha mina i čišnjeće teritorija zahvaćenih ovim sredstvom. S obzirom na pogoršanje odnosa između Zapada i Rusije i blizinu finsko-ruske granice duge preko 1.300 kilometara, Finska razmatra sve raspoložive mere za jačanje svoje odbrane. Rusija nema teritorijalne preteznije prema Finskoj. Ipak, tokom Zimskog rata Sovjetski Savez je pokušao da proširi teritoriju oko tadašnjeg Lenjingrada na štetu Finaca. Na kraju su, uz velike gubitke, u tome uspeli. Drugi svetski rat je bio prekretnica, nakon kojeg je Finska postala neutralna zemlja, pa je i čitav Hladni rat provela spokojno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *