Република Сингапур је најмања острвска држава у југоисточној Азији. Са укупно 710 km² то је један од преосталих градова-држава на свету. И поред одсуства стратешке дубине, изузетно мале површине, Сингапур је једна од војно најпотентнијих земаља света. Има око 6 милиона становника. Становништво чине већински Кинези, до 75 %, уз мањи проценат Малајаца и Индијаца. Ова земља је мало мања од Србије по броју становника, али у свом вазухопловству увелико има америчке F-35.
Сингапур је дуго био колонија Британије. После окупације од стране Јапана током Другог светског рата, Британци су се вратили, али је земља прогласила незавиност 1965. У тим годинама почиње и стварање војске. Као стална опасноста над независношћу младе државе висила је могућност инвазије од стране суседне Малезије или Индонезије. По проглашењу незвисности позвани су експерти из Израела, који су имали задатак да подигну и организују армију Сингапура од нуле. Ови стручњаци су називани Мексиканци, у лукавству да се њихово стварно порекло сакрије од већински муслиманских суседа.
ОД РИБАРСКОГ ОСТРВА ДО ТЕХНОЛОШКОГ, ФИНАНСИЈСКОГ И ТРГОВАЧКОГ ЧВОРА
Сингапур је по стицању независности био сиромашно острво. Данас је он центар финансијских токова, а буџет његове армије прелази 11 милијарди долара (већи од буџета турске армије). Зато је Сингапур „Азијски Тигар “. Године 1965. Сингапур је у армији имао једва два батаљона пешадије, а данас је то прва земља којој је испоручен амерички F-35. Њена авијација је моћнија на пример од шведске или канадске. Оружане снаге Сингапура броје 70.000 професионалних војника. Око 400.000 војника повремено врши војне послове, а острво има чак 1,2 милиона резервиста. Служење војног рока у трајању од 2 године је обавезно. До 45. године живота могуће је пријавити се у Добровољачки корпус.
УВОЗЕ НАЈСАВРЕМЕНИЈЕ ОРУЖЈЕ, АЛИ ГА И ПРОИЗВОДЕ
Сингапур је велики увозник најсавременијег оружја. Његови партнери и савезници су своје најмодерније оружје често извозили прво Сингапуру. Без обзира на род војске, Сингапур је за своје потребе набављао нове системе и апарате из САД-а, Европе, и, наравно, Израела. У међувремену је Сингапур развио технолошки изузетно напредну одбрамбену индустрију са којом је доспео на листу 30 највећих светских извозника оружја!
Што се тиче авијације, она је вероватно и највећи адут Републике Сингапур. Окосницу ваздухопловних снага чини око 60 F-16 авиона. Реч је о авионима који су модернизовани. Међутим, Сингапур у својој авијацији већ поседује још напреднији F-35. Почетком године најавили су куповину 8 F-35A уз раније купљених 12 F-35B. F-35B је авион који карактерише вертикално полетање и слетање. Ова особина је од значаја за земљу као што је Сингапур, узимајући у обзир његову изузетно малу територију. У служби је и 40 авиона F-15 SG , посебно модификованих за потребе Републике Сингапур. Поред старијих апарата са модерним ракетама, авијацију попуњавају и модерни хеликоптери AH-64D Apache Longbow, авиони за рано упозоравање, авио-цистерне и низ других апарата за обуку, транспорт и извиђање.
КОПНЕНЕ СНАГЕ
Сингапур је развио сопствену линију за производњу борбених возила пешадије и оклопних возила. Оклопно возило Hunter је једно од најмодернијих у својој бранши. Hunter AFV је у целости развијен у Сингапуру од стране домаћих стручњака. Возило је „затрпано“ дигиталном технологијом, што се и очекује од пројекта модернизације који у Сингапуру називају „Војска следеће генерације“. Борбене станице су у потпуности компјутеризоване. Наоружан је са аутоматским топом од 30мм и ПТ водећим ракетама.BIONIX ICV је домаће борбено возило пешадије. Има топ од 25 мм, може да прими 7 војника. Армија има на располагању импозантну бројку од 800 комада овог возила. Ту је и 450 комада домаћег оклопног возила TEREX ICV. BRONCO је гусеничар за све терене, који се састоји из два модула. Служи за извиђање и транспорт. Све побројано је плод домаће памети. Када томе додамо да је главни борбени тенк Leopard 2SG и да острво поседује преко 170 ових тенкова, можемо разумети моћ његове армије. Иначе, Leopard 2SG је посебно модернизован тенк за потребе сингапурске армије. Артиљерију чине амерички Himars, као и ред домаћих хаубица Fh-2000 и Pegasus, те самоходна хаубица Primus. Пешадија задужује домаће пушке SAR-21, а ПТ тимови MATADOR. Он се такође производи у Сингапуру.
Морнарица је опремљена бродовима LA FAYETE француског порекла. За протеклих 20 година Сингапур је подигао и сопствену модерну бродоградњу. Доказ за то су патролни чамци класе Independence и фрегата класе Formidable. Оба пловила поседују особину смањене уочљивости, тј. стелт технологију. Подморнице су из Немачке и Шведске.
ДОКТРИНА „ОТРОВНЕ ШКАМПЕ“ И ДОКТРИНА „БОДЉИКАВО ПРАСЕ“
Као мала и релативно сиромашна земља, Сингапур је тражио доктрину којом би успешно сачувао суверенитет. Његова мала територија представљала је велику рањивост за Републику. Како је њен први премијер предложио, требало би формирати такву армију која би, иако мала, била смртоносни плен за предатора. Тако је настала доктрина Отровне шкампе. Временом је Сингапур напредовао на свим пољима. Богатство је мудро улагано у модерну војску, па је тако данас основни принцип да се потенцијални противник одврати од хипотетичке агресије. У супротном, Војска Сингапура има способности да борбена дејства пребаци на територију непријатеља. Тако је настала савремена доктрина Бодљикаво прасе, која је и дан данас на снази.
Без сумње, Република Сингапур је једна од најмилитаризованијих држава света. Ипак, она је и доказ да добар животни стандард и моћна и модерна армија могу да иду заједно. То је земља која има и фантастичан проценат високообразованих грађана и обавезан војни рок. Земља у којој патриотизам иде руку под руку са модернизацијом друштва. То је острво које је сачувало суверенитет, без обзира на своју малу територију – једва 28 километара ширине у правцу север-југ. Далеко веће и моћније земље имају шта да науче од Сингапура, који са правом носи титулу „Азијски тигар“.
Pa, ako ima 6mil. stanovnika, onda je veća država od Srbije, jer Srbija u stvarnosti nema više od 5mil. Drugo je kad je glasanje! Onda pridodamo i sve koji su posle prvog svetskog rata otišli u beli svet i nikada se više nisu vratili, kao i ovi što su sad u belom svetu, i dođu leti da ze zapiju i naroštiljaju, i nazad u otadžnbinu! Uostalom ,u 7 mil. kojim se hvalimo ubrajamo i umrle, i milion ipo Šiptara i 10.000 Srba, koji su na Kosovu, a primaju platu iz Srbije, iako ne rade ništa! Uostalom jači deo sveta kaže, da je Kosovo posebna nezavisna država, koja će uskoro biti najpre primljena u savet Evrope, a ubrzo i u EU, i NATO pakt, a ako tako kažu Ameri, Švabe, Britanci i katolička “braća” Francuzi, izneđu ostlih, onda mora da je tako! Ako nećemo, oni će očas posla ponovo da nas izbombrduju! Rezime: Singapur je po broju stanovnika neznatno veći od gladne “Tigar države” Srbije!
Svaka čast Duki! Sve rečeno.