ДРОНОВИ КАМИКАЗЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОДЊЕ У НАОРУЖАЊУ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ! НОВИ КОРАК У ОПРЕМАЊУ

Андреј Млакар

Србија ће званично 19. априла текуће 2024. у наоружање своје војске увести дронове камиказе, са чиме постајмо прва земља на Балкану и на простору југоисточне Европе која ће имати у свом наоружању дронове камиказе.

У оперативној употреби биће више од 5.000 дронова камиказа и то домаће производње чији носилац развоја је био Војнотехнички институт из Жаркова и државно предузеће Југоимпорт СДПР, са чиме Србија неће морати да зависи од увоза ових софистицираних летелица које су доживеле експанзију за време рата у Украјини.

https://tvfront.rs/srbija-postaje-prva-drzava-na-jugoistoku-evrope-i-na-balkanu-koja-ima-u-naoruzanju-dronove-kamikaze

Заправо Србија је о дроновима камиказама попут израелског Харпија који је направи хаос у јерменским редовима када га је азербејџанска војска користила у рат у Нагорно -Карабаху септембар-октобар 2020. године почела је да размишља. Тада је први корак да се направи нешто слично начињен управо развојем домаћег дрона камиказе “Гавран”.

Са избијањем рата у Украјини, дронови посебно камиказе доживели су праву ренесансу и сада не постоји ниједна битка на истоку Украјине где се не користе дронове. Убрзо свој допринос дао је и Војнотехнички институт где је кренуо развој дронова камиказа по узору на оне типове који се користе у рату у Украјини.

Први корак да Србија има своје дронове камиказе саопштено је на приказу техничких способности и наоружања Војске Србије Гранит. Тада је премијерно приказана и “Осица”. Дрон камиказа који је настао из извиђачке беспилотне летелице “Врабац”.

У наставку приказаћемо типове дронова камиказа у наоружању Војске Србије:

Фото: Андреј Млакар/ТВ Фронт

Лутајућа муниција „Осица“

Војнотехнички инситуту представио је званично први пут на Сајму, али по други пут премијера је била на приказу техничке оспособљености и лутајућу муницију „Осица“. Ради се о дрону камикази који има бојеву главу са Ручног ракетног бацача М79 Оса калибра 90 мм која је интегрисана у тело тактичке бесшпилотне летелице Врабац. Наравно тело је у односу на беспилотну летелицу модификовано и испаљује се помоћу пренуматског катапулта, као и беспилотла осматрачка летелица Врабац.

Испод бојеве главе налази се Фулл ХД Камера и видео процесор који пружа могућност лоцирања и потпуно аутономни напад на циљ који се заснива на систему видео праћења.

Осица је искључиво производ стручњака Војнотехничког института који су дизајнирали ову лутајућу муницију као исплативу економичнију покретну лутајућу муницију мале тежине

Тактичко технички подаци за лутајућу муницију Осица

Максимална маса полетања 7 кг
Оперативна брзина лета: 120 км/х

Оперативна висина лета: 500 м
Истрајност око 30 минута

Радијус дејства 20 км

Погон електромотор

Лансирање: пнеуматски лансер

Тежина: 1,5 кг

Пробојност оклопа 500 мм.

Дрон камиказа Комарац

Већ сада се одмоћаио и назив дрона “Комарац”. Пројекат је развијен као патент фирме „Шумадија дајнамикс” заједно са ВТИ. За разлику од Осице која има облик беспилотне летелице, Комарац има сферични облик изгледа као квадри коптер са четири ротора, полулопта која је окренута надоле.

Комарац је намењен за уништавање непријатељске живе силе, лаких оклопних и неоклопних циљева која се налазе на отвореном простору или заклонима уређеним и импровизованим, али и у борби у урбаним условима.

Дрон Комарац има димензије: дужина 30 цм и ширина 30 цм. Тежина дрона је 450 грама, а максимални домет на коме дрон може да гађа мету је 7 километара.

Комарац спада у категорију ФПВ (First person view), њиме управља оператер који преко камере има „поглед” на ситуацију из самог дрона, а снимци из дрона се приказују на ЗД наочарима или на екрану управљачке станице са чиме се стиче утисак да управљач дрона лети са самим дроном.

Дрон “комарац” је наоружан термобаричном бојевом главом из ручног ракетног бацача, а опционо може да се наоружа са бојевим главама које имају експлозивно пуњење са кумулативним и парчадним дејством.

Дрон комарац носи термобарични експлозив, дејствује по циљу ударно-топлотним таласом који настаје приликом детонације коју активира оператер по доласку летелице изнад циља или упад у неки затворени објекат. На отовреном простору дрон експлозивно пуњење активира на висинама од 2 м изнад земље.

Борбена јединица дрона Комарац састављена је од шест дронова, управљачке станице и 3Д наочаре.

Како се наводи овај пројекат ће се развијати даље у правцу стварања дронова већих димензија 45 цм дужине и 45 цм ширине, са дометом до 20 км, са максималном брзином до 80 км/час. Бојева глава би требала да буде тежине 3 кг са термобаричном бојевом главом.

ФОТО: Андреј Млакар

Беспилотна летелица пројектил типа Гавран

Овај систем дрона-камиказе настао је као пројекат компаније Југоимпорт СДПР. Ово средство је намењено за напад у рњалном времену и у свим метео условима по широком спектру циљева за уништавање: оклопних возила , комадних места, артиљеријских положаја. Домет дрона је 150 км при брзини 150 км/х (44 м/с). Максимални плафон лета је 2.000 м. Стартна маса је 50 кг. Носивост корисног терета 15 кг. Погон: бустер на чврсто ракетно гориво, током лета двоцилиндрични мотор СУС. Дужина дрона је 2,2 м, распон крила 2,4 м, висина са бустером 0,4 м.

Остали дронови и системи за управљање

Комплет за конверзију мина калибра 60 мм

Представља вођено наоружање као и комплет за калибр мине од 120 мм који се може качити на разне беспилотне летелице. Принцип рада је идентичан као и код комплета за конверзију мине од 120 мм . Принцип вођења је исти само је разлика у односу на претходни у тежини која износи 2,5 кг, максимални домет ако летелица лети на висини од 3.000 м је 6 км, распон крила је 0,6 м, а максимална брзина је 80 м/с.

ФОТО: Андреј Млакар

Комплет за конверзију минобацачке мине калибра 120 мм

Свакако једно од занимљивих идеја за супростављање Џевелинима је и комплет за конверзију минобацачке мине калибра 120 мм.

Овај комплет за конверзију минобацачке мине калибра 120 мм представља конверзију овог пројектила увођено наоружање. Захваљујући малим димензијама и тежини могу га ности разне беспилотне летелице попут домаће Пегаз.

ФОТО: Андреј Млакар

Након отпуштања мине са беспилотне летелице, крила на комплету се отварају и омогућавају мини већи домет. Ова врста нбаоружања омогућава већу прецизност и неутралисање непријатељске пешадије. Вођење је потпуно аутоматско са ослањањем на GPS/INS. Систем омогућава гађање и по фиксним координатама који даје ЕО спремник на беспилотној летелици.Маса комплета са минобацачком мином је 14,5 кг, домет са беспилотне летелице која лети на висини од 3 км је 9 км. распон крила на комплету је 1 м. Максимална оперативна брзина 150 м/с. Вођење GPS/INS.

ФОТО: Андреј Млакар

Наоружани дрон „Обад“

Наоружани дрон „Обад“ представња даљински управљиви квадрикоптер намењен за војна дејства. Са „Обадом“ може се се користит за уништавање различитих мета на блиским одстојањима, као и наоружаних и ненаоружаних лаких оклопних возила и лансера противоклопних ракета.

Наоружаним дроном може се управљати мануелно или програмираним летом са земаљске станице. Осим за уништавање циљева може да се користи и за дневно-ноћна осматрања и идентификовање непријатељских положаја.

Стабилисана даљински контролисана станица може да носи четири невођене противоклопне ракете М-80 Зоља калибра 64 мм;

Стабилисана даљински контролисана станица, са две невођене протиоклопне ракете М-79 „Оса“ калибра 90 мм.

Стабилисана даљински контролисана станица са две минобацачке мине калибра 120 мм.

Оперативна висина овог дрона је 500 метара, време лета 15-20 минута, а максимални радијус 5.000 м.

Један коментар на “ДРОНОВИ КАМИКАЗЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОДЊЕ У НАОРУЖАЊУ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ! НОВИ КОРАК У ОПРЕМАЊУ

  1. Погрешно за комарца,Шумадија има свој комарац а ВТИ свој,ово што сте ви представили у тексту је Шумадијин,а у употребу се уводи ВТИ од 19 априла,не постоји заједнички пројекат камиказе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *