Рат у Украјини изнедрио је бројне модификације различитог наоружања, али и дроновима дао много већи значај него што се то раније мислило. Дронови су постали саставни део борбе, не само као извиђачке платфроме него као убојито напружање.
Почело је са дроновима камиказама, а онда су дронови постали и носачи минобацачких мина, ручних бомби, а сада и носиоци противоклопних ракета за удар из ваздуха.
Наиме, руси су стари противоклопни пројктил 9К111 Фагот по НАТО номеклатури AT-4 SPIGOT претворили као убитачно оружје за лансирање како са земље тако и са ваздуха, с тим да је носач-платформа постао квадиркоптер, којим оператер управља даљински.
Снимак тестирања овог противоклопног система освануо је на Телеграму и на њему се виде могућности да дрон-квадрикоптер постане носач противоклопног наоружања у овом случају противоклопне ракете 9К111 Фагот.Russian channels shared a video of the Perun-F UAV equipped with a Fagot ATGM. https://t.co/O1qpQYWcG4https://t.co/cCrtVS3Nlh pic.twitter.com/vcmEC8kXFT
— Rob Lee (@RALee85) January 25, 2024
Ракета је иначе остала на постојећем лансеру који је фиксиран за дрон.
Протиоклопни ракетни систем – ПОРС 9К111 „ФАГОТ“ намењен је уништавању
оклопних циљева противника – тенкова, борбених возила пешадије транспортера и самоходних артиљеријских оруђа и слични циљеви на копну и на мору, као и за напад на утврђене бункере и за гађање хеликоптера који лебде. Систем је пројектовао институт КБП из Туле. и настао је као замена за систем Маљутка. Посаду су чинили оператер/ниишанџија и два помоћника.
Тактичко технички подаци о ракети Фагот:
Калибар: 120 мм
Тежина: лансера 22,5 кг, ракете 13 кг
Борбени комплет 4 ракете
Дебљина пробијања околопа од 200 до 460 мм
Брзина пројектила. 185 м/с