ČEŠKA ŠALJE UKRAJINI DVE RAKTNE BATERIJE RAKETNOG SISTEMA 2K12 KUB: U PAKETU STIŽU I RAKETE

Češki predsednik Petr Pavel najavio je da će ta zemlja Ukrajini da preda dve baterije samohodnog raketnog sistema zemlja – vazduh 2K12 Kub. Osim raketnih baterija češki predsednik najavio je da će ukrajinskoj PVO biti predata i velika zaliha raketa za taj raketni sistem koje se nalaze u češkim vojnim skladištima.

Inače Češka vojska u svom naoružanju ima 4 baterije koje će u skorijoj budućnosti zameniti izraelski PVO sistem SPIDER. Inače češka ove raketne baterije koristi za PVO zaštitu nuklearnih elektrana.

Ukratko o KUB-u

Samohodni PVO sistem 2K12 KUB konstruisan je za zaštitu kopnenih snaga uglavnom oklopnih jednica od napada aviona koji lete na srednjim i malim visinama. Razvoj ovog raketnog sistema počeo je 1958 godine za uništavanje ciljeva u vazduhu koji lete brzinama od 420-600 metara u sekundi na visinama miminalnim od 100 i maksimalnim 5-7 km na daljinama do 20 km.

Organizacijski samohodni raketni puk u većini zemalja koje su ga imale bio je sličan sovjetskom modelu.

Raketni puk sastojao se iz 5 samohodnih baterija, baterije za upravljanje, komande puka i tehničke baterije.

Svaku bateriju činila je stanica za osmatranje i navođenje RStON, četiri samohodna lansera 2P25 sa po tri rakete, dva transportna vozila ZIL-157.

Raketni sistem je prizvođen od 1967. do 1982. godine. Proizvedeno je više od 500 raketnih sistema-baterija i nekoliko desetina hiljada raketa.

Danas je u naoružanju 20 zemalja sveta.

Ovaj raketni sistem je proizvođen u dve osnovne verzije 2K12 i 2K12E poznat kao kvadrat ili izvozna verzija. Postoje i modifikacije koje se kreću sa oznakama od M1-M4.

Ovaj raketni sistem koristi dva tipa raketa 3M9ME i 3M9M3E.

Inače u sastavu svakog raketnog divizina nalazi se osmatračko radarska stanica R-40.

Srce svake raketne baterije jeradarska stanica i četiri samohodna lansirna oruđa. Otkrivanje, praćenje i označavanje ciljeva kod ovog sistema je radarsko. Rakete se lansiraju nakon što glava za samonavođenje zahvati cilj. Sistem vođenja raketa je poluaktivno radarsko samonavođenje. Jednokanalni je po cilju na koji se može lansirati po više raketa-najviše dve. Daljina granice zone uništenja cilja je oko 25 kilometara, a bliža 3-5 kilometara, dok je maksimalna visina gađanja oko 14 kilometara. Verovatnoća uništenja cilja jednom raketom je od 0,74 do 0,96. Brzina rakete je 2,5 – 3 maha, a upravlja se pomoću pokretnog krmila na zadnjem delu. Raketa je opremljena blizinskim upaljačem koji se aktivira 15-17 metara od cilja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *