БУЛАВА ПОСЛЕ ТЕШКИХ МУКА КОНАЧНО У ОПЕРАТИВНОЈ УПОТРЕБИ РУСКЕ МОРНАРИЦЕ

Андреј Млакар

Ниједна подморничарска интерконтинетална балистичка ракета није толико опитована као SS-NX-30 позната и као RSM-56 Bulava. Велики број тестирања из подморнице у полу зароњеном стању или зароњеном, уз велики број отказа указивао је да Русија после пензионисања најбољих подморничарских интерконтинаталних балистичких ракета SS-N-20 Sturgeon неће моћи добити достојног налседника.

После 16 година Булава је коначно ушла у оперативну употребу на стратешкин нуклеарним подморницама класе Бореј и Бореј -А као ултимативно оружје за стратешко одвраћање.

Оно што је занимљиво јесте да SS-NX-30 позната и као RSM-56 Bulava је морнаричка верзија чувене копнене интерконтинаталне балистичке ракете Топољ М и РС-24 Јарс чији је произвођач и конструктор Московски институ топлотехнике (МИТ)

SS-NX-30 позната и као RSM-56 Bulava је балистичка интерконтинетална ракета која се лансира из подморнице и коју погони мотор на чврсто гориво. Булава када се појавила представљена је као арсенал будућности руских стратешких снага на мору.

Прве информације и цртежи говорили су да је у питању скараћена верзија балистичке ракете Топољ М или Јарса.

Међутим када су уживо виђени прив примерци ових пројектила утврдило се да ракета у односу на Топољ и Јарс има другачије димензије и различита је у конструкцији. Била је знатно краћа и од Топоља и од Јарса. Значајну технологију наследила је од Топоља М.

У званичном опису каже да се ради о тростепеној интерконтинеталној балистичкој ракети на чврсто гориво која има дужину од 12,1 м са нуклеарном бојевом главом и 11,5 м без бојеве главе, пречник од 2 метра и тежину приликом лансирања од 36.800 кг.

Укупно је изведено више од 10 пробних лансирања.

Ракета може да носи између 6 и 8 независно усмерених nuklearnih бојевих глава MIRV јачине 150 килотона. Информације из 2012. говориле су да постоји 10. Наводно постоји и алтернативна верзија Булаве са једном нуклеарном бојевом главом јачине 500 кТ.

Ракете су опремљене са инерцијалним навигацијским системом који се допуњава са руским системом сателитске навигације ГЛОНАСС.

Очекивана прецизност се креће 250 до 300м.

Подморнице класе Бореј поседују 16 ракетних силоса за RSM-56 Bulava и то по 8 у сваком реду

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *