БРИТАНСКИ ЧЕЛИНЏЕР 3: НОВИ ТЕНК ИЛИ МОДИФИКАЦИЈА ПРЕТХОДНИКА И ПУТ КА РОБОТИЗОВАНОЈ ПЛАТФОРМИ

На друштвеним мрежама после дуге тишине, али констатне приче освануле су прве слике британског тенка Челинџер 3 који је још 2021. године највљен помпезно као тенк будућности и наследник Челинџера 2.

На први поглед и нема неке разлике између тенка Челинџер, Челинџер 2 и Челинџер 3.

Некадашњи министар одбране Велике Британије Бен Волас је 7, маја 2021. званично саопштио да ће војска Велике Британије у блиској будућности добити најсмртоноснији тенк у Европи чија производња почиње ускоро. Пројекат је како је тада било саопштено био вредан 800 милиона фунит, а произвођач је британско – немачка компанија Rheinmetall BAE Sistems Land (RBSL) у Телфорду.

Како је тада било саопштено уговором је било предвиђено отварање 200 радних места у мешовитој компанији Rheinmetall BAE Sistems Land (RBSL) и то за 130 инжињера и 70 техничара, са опцијом отварања додатних још 450 радних места за израду нових 148 тенкова? Такође уговор о производњи предвиђа и шири ланац снабдевања разних приватних фирми које би биле укључене у овај програм из Глазгова, Њукасла….

Челинџер 3 замишљен је заправо не као нови тенк иако је то тако било представљено, него заправо надоградња тенка Челинџер 2 који је надалеко био хваљен а онда погорео у Запорошкој офанзиви од јуна до децембра 2023.

Оно по чему овај тенк треба да се разликује од свог претходника Челинџера 2 и његов деде Челинџера из 1988 године је комплетна дигитализација, нова побољшања и ново наоружање које ће помоћи да тенк буде гарант одвраћања.

Цена је касније са 800 милиона фунти порасла на 1,11 милијарди фунти, а заправо сазнало се да никакви нови тенкови неће бити произведени, него да се ради о конверзији, односно надоградњи тенка и то 148 примерала Челинџера 2 у верзију Челинџер 3.

Оно што се зна јесте да ће тенк Челинџер 3 бити као што смо рекли потпуно дигитализован за сва четири члана посаде: командира, нишанџију, пуниоца и возача. Максимална тежина тенка биће 68 тона што је више за 1 тону од верзије Челинџер 2.

Побољшања се одоносе на нове нишанске справе за командира и нишанске справе дугог домета са аутоматским праћењем циља за нишанџију, који му омогућава претраживање и откривање непријатељских тенкова у дневним и ноћним режимима рада. На тенку ће остати и отворена архитектура у унутрашњости како би се тенк надоградио у даљој будућности и пут капотпуно роботизованој платформи.

Тенк Челинџера имаће глатки топ Rheinmetall oznake L55A1 калибра 120 мм. Како је предвиђемо из топа је могуће испаљивати широки спектар граната новије генерације. Како се наводи нова термовизија и Систем за управљање ватром омогућиће да тенк Челинџер 3 повећа прецизност и убојитост.

Предвиђена је такође опција и веђег калибра да тенк има могућност уградње и Rheinmetall топа L51 калибра 130 мм који може како се тврди да пробије више од 1 м дебљине оклопа израђеног од ваљаног композитног оклопа RHA (Rolled Homogeneous Amour). Такође за тенк ће бити направљена нова тенковска муниција велике брзине и повећаног домета.

У тенк ће бити уграђена електорника француске компаније Талес која ће омогућити посади податке без преседана који нису виђени до сада у тенковској борби.

Како је тада саопштио заменик начелника Генералштаба, генерал-пуковник Крис Тикел рекао је да ће тенк бити потпуно дигитализован са способношћу интеграције свих информација које стижу са свих страна.

Британци сматрају да купола тенка Челинџер више неће бити најслабија тачка. Тенк ће бити опремљен системом ласерског упозорења, активним системом заштите, слојевитом заштитом који ће му омогућити да открива, идентификује и уништава претње.

Како Британци предвиђају тенк ће прочи и кроз процес електромагнетног тестирања како би се обезбедило жестоко преживљавање на бојном пољу.

Тенк ће добити снажнији мотор са побољшаним системом хлађења. Максимална брзина тенка по неравном терену биће 60 километара на час. Тенк ће имати хидропнеуматски систем стабилизације треће генерације који ће омогућити прецизност у гађању.

Како је саопштено тенк ће ући у пуну оперативну употребу војске Велике Британије 2030 године, а први примерци у једнице требали би да стигну већ 2027.

Као је саопштило Министарство одбране, војска Велике Британије биће оперативнија, боље заштићена од напада потенцијалних противника, а све се уклапа у концепт инвестиција у нову војну опрему који је вредан 3 милијарде фунти у наредних 10 година са чиме ће британска војска бити модернизована, прилагодљива експедициона борбена снага у борбеним дејствима и изазовима који се пред војску постављају.

За разлику од Велике Британије Русија је још далеке 2014 промовисала нову генерацију тенкова типа Армата Т -14. У конструкцији тенка примењена су најновија техничка и технолошка достигнућа оклопне заштите са новим моделом комбинованог вишеслојног, размакнутог и модуларног оклопа (нова врста челика, керамичке легуре и композити), што доприноси да маса возила буде око 50 тона Армата има нови топ 2А-82-1М калибра 125 мм (Л/48) и повећан борбени комплет са 45 граната, од којих су 32 у аутомату за пуњење, а 17 у задњој ниши куполе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *