Индија ракетама BrahMos “натерала” Пакистан на мир, коришћен и SCALP-EG

Према наводима пакистанских званичника, Индија је извела серију ракетних удара на више војних објеката у Пакистану ракетама BrahMos. Тврдње да је Индија први пут употребила француску крстарећу ракету SCALP-EG. Индијски медији тврде да је управо ракета BrahMos “натерала” Пакистан на примирје.

Индија је гађала циљеве у Пакситану, укључујући и једну осетљиву ваздухопловну базу у близини Исламабада. Пакистански војни портпарол, генерал-потпуковник Ахмед Шариф Чаудри, потврдио је да је већина ракета пресретнута, те да нису нанете значајне материјалне штете, али није откривено колико је ракета испаљено, нити прецизне локације удара. Пакистанске власти тврде да је Индија у нападима користила најновију варијанту крстареће ракете BrahMos, са дометом до 800 километара. Једна ракета наводно је погодила хангар Ваздухопловства Пакистана. Слике бустера индијско-руске ракете се преносе друштвеним мрежама.

Истовремено, појавиле су се индиције да је Индија први пут у борбеној ситуацији употребила француску крстарећу ракету SCALP-EG. На друштвеним мрежама су се појавиле фотографије остатака ракете пронађене недалеко од ваздухопловне базе Мушаф у пакистанској провинцији Пенџаб. Према локалним изворима, ракета је оборена пре него што је погодила циљ. Ракета SCALP-EG има домет преко 500 километара и носи бојеву главу високопробојну, што је чини идеалном за прецизне ударе на утврђене и високо вредне циљеве.

Иако ни Индија ни Пакистан нису званично потврдили коришћење SCALP-EG у овом сукобу, бројни аналитичари истичу да су ловци Rafale, који су испоручени Индији од 2020. године, у потпуности интегрисани са овим пројектилима. Ако се ови наводи потврде, радиће се о првој оперативној употреби SCALP-EG од стране индијског ратног ваздухопловства.

3 коментара на “Индија ракетама BrahMos “натерала” Пакистан на мир, коришћен и SCALP-EG

  1. Ako su upotrebljene onda su ispaljene sa SU-30 MKI. Pakistan laže da ih je oborio jer je Brahmos jedna od najboljih raketa na svetu. Leti brzinom od 3 Maha i može leteti na visinama od 10 metara do 15 kilometara, znači nije balistička već krstareća i brža je od američkog Harpuna 3,5 puta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *