BIVŠI SLOVENAČKI TENKOVI M-55S NISU U KURSKOJ OBLASTI !

Na jednom od polja prikazan je tenk u prolazu, ali je u blizini fronta

O tome da su se u Kurskoj oblasti pojavili bivši slovenački tenkovi M-55S (duboka modernizacija tenka T-55) se šuškalo još prošle nedelje. Prvo se pojavila vest da je u Kurskoj oblasti uništeno 18 tenkova od ukupno 28 koliko je Slovenija isporučila Ukrajini kao vojnu pomoć Kijevu oktobra 2022. godine.

Međutim, nigde nije bilo nijednog traga o tome, pa se sve svodilo na “dimnu zavesu” i medijsku prašinu, a onda osvanuo je tenk ponovo, ali tenk nije u Kurskoj oblasti.

Na jednom od polja prikazan je tenk u prolazu, ali je u blizini fronta, ali ne učestvuje u borbenim dejstvima u regionu Kursk.

Alpska modernizacija arsenala bivše JNA

Posle odlaska JNA iz Slovenije u toj državi ostalo je nešto više od 60 tenkova tipa T-55, koji su pripadali Mariborskom i Riječkom korpusu JNA koji su delili Sloveniju po zoni odgovornosti. Većina od tih tenkova bila je u veoma lošem stanju i pretio im je otpis. Prvi konkretni koraci napravljeni su 1994 godine, dok je besneo građanski rat u Hrvatskoj i Bosni.

Slovenija je u zajedničkoj saradnji sa Izraelom odlučila da modernizuje 60 tenkova T 55 koji su ostali od bivše JNA posle povlačenja oktobra 1991, ali je sa završetkom ratova na Balkanu ta cifra smanjena na 30 primeraka uključujući i dva školska tenka tj tenka za obuku posada takozvani mobilni simulator.

Slovenija je sa izraelskom kompanijom Elbit sistem potpisla ugovor o modernizacij tenka, a krajnji rezultat posle dugotrajnih ispitivanja bio je uvođenje tenkova januara 2002 godine u operativnu upotrebu i njihovo penzionisanje 2005 godine i povlačenje u stratešku rezervu na uštrb okolpnih točkaša Patija.

Zajednički jezik pronađen sa Izraelcima, koje embargo na uvoz naoružanja i vojne opreme nije preterano opterećivao. Prvi koraci su napravljeni tako što je odsečena cev kalibra 100 mm izvršeno peskarenje, a onda se pristupilo modernizaciji tenka ugradnjom nove opreme. Prvi protitp tenka je testiran u pustinji Negev u Izraelu i na poligonu Bač na Primorskoj.

Sva testiranja se uspešno obavljena, a posebno se odlično pokazao top.

Međutim slovenački mediji za razliku od vojske nisu bili nimalo naklonjeni ovom tenku, pa su ga znali poprilično da potkače i o njemu su često znali negativno da pišu.

Posle silnih peripetija 30 tenkova uključujući i dva vozila za obuku predata su 2002 na svečanoj ceremoniji 74. okmb „Kleščmani“ u Mariboru. Ti tenkovi su korišteni sve do 2006. godine kada je krenula reorganizacija, a taj bataljon prefiks oklopni ukinuti i preimenovan u pešadijski puk.

Slovenci su svoje M-55 S modifikovali po nekoliko osnovnih karakteristika vatrena moć, oklopna zaštita i pokretljivost.

Upornim i istrajnim radom dobijen je tek koji može da se nosi sa tenkovima poput T-72 i M-84.

Vatrena moć tenka poboljšana je uklanjanjem sovjetskog topa kalibra 100 mm i ugradnjom izraelskog 105 mm koji je baziran na britanskom L7, a koristio se na prvim serijama izraelskog tenka Merakava Mk1 i Mk2. Tim topom su inače ratovali tenkovi 211. okbr Izraelske vojske pukovnika Elija Geve protiv Sirijaca u Libanu 1982.

Inače tenkovi imaju slovenački sistem za upravljanje vatrom SUV SGS-55  slovenačke kompanije Fotona. Komandir tenka dobio je osmatračku spravu COMTS-55,, dok je vozač opremljen Fotoninim periskopom COSRIS za dan i noć.

Oklopna zaštita tenka poboljšana je ugradnjom eksplozivno -reaktivnog oklopa „Super blaser“ firme „Rafael“ koji je povećao nivo zaštite tenka od kumulativnih projektila i protivoklopnih raketa.

Na M-55 S1 reaktivni tenk sastoji se od poloča sa eksplozivom postavljenih na čeonu i bočnu stranu tela tenka.

Težina dodatnog oklona je 4 tone, a težina tenka porasla je sa 36 , na 40 tona. Tenk je zadržao postojeći motor jačine 500 KS mada postoji opcija sa motorom od 600 KS.

Cena projekta iznosila je 53,3 miliona evra ili oko 100 miliona tadašnjih maraka.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *