Višenamenska bespilotna letelica PEGAZ namenjena za dejstvo protiv lakooklopljenih, neoklopnih vozila, kao i za misije izviđanja i prikupljanja podataka
Na statičkom prikazu naoružanja i vojne opreme Vojske Srbije koje treba da uđe u sastav Vojske Srbije kao i nabavljeno iz inostranstva na centralnom trgu u Kruševcu prikazana je i taktička bespilotna letelica “Pegaz” koja je modifikovana uz pomoć kineskih stručnjaka.
Pažnju građana privukla je i višenamenska bespilotna letelica PEGAZ namenjena za dejstvo protiv lakooklopljenih, neoklopnih vozila, kao i za misije izviđanja i prikupljanja podataka.
Pegaz je u Kruševcu prikazan bio naoružan sa raketama FT-8D koje su postali sastavni deo naoružanja ove bespilotne letelice.
Raketa FT-8D
FT-8D je raketa vazduh-zemlja koja koristi GPS/INS navođenje na srednjem delu putanje i poluaktivno lasersko navođenje u završnoj fazi leta, što joj omogućuje da gađa statične i pokretne mete. FT-8D je namenjena za dejstvo protivoklopnih vozila, tenkova, čamaca, lako zaštićenih zgrada itd. Raketa FT-8Dposeduje dvofazni motor sa kompozitnim gorivom, koji omogućuje dejstvo na daljinama do 5,5 km. Bojeva glava mase 4,25 kg sastoji se od kumulativnog levka i čeličnih kuglia.
Taktičko tehnički podaci
Domet. 5,5 km
Radna visina 100 m -8 km
Radna temperatura -40 do +60 stepeni celzijusovih
Dužina: 1100 mm
Kalibar: 110 mm
Masa rakete: 10 kg
Masa bojeve glave: 4,25 kg
Vrsta bojeve glave: Kmulativna, sa čeličnim kuglicama
GSN: GPS/INS poluaktivno lasersko
Upaljač_ trenutno-udarni
Pogonsko punjenje: kompozitno
Masa pogonskog punjenja: 1,7 kg
Bespilotna letelica Pegaz nastanak, razvoj i modernizacija
Modifikovana bespilotna letelica Pegaz iz sastava 351. izviđačke avijacijske eskdrile prvi put javnosti je prikazana bila krajem aprila 2022. godine na aerodrom Batajnica na statičkom prikazu vojne opreme i naoružanja “Štit 2022”.
O tome da Kinezi aktivno rade na unapređenju taktičke bespilotne letelice „Pegaz“ detaljno je pisala Politika 25.7. 2020. godine. Politika je tad na svojim stranicima zabeležila i da su u Kini već duže vreme u više navrata boravili inženjeri Vojnotehničkog instituta (VTI), i da su tada u tu zemlju prevezene i dve letelice „pegaz”.
Kako je tad naveo ovaj list u Kini će se obaviti opremanje naših bespilotnih letelica optoelektronikom, autopilotom, linkom i softverima.
Kako je opisano u Politici „Pegaz” će zapravo biti sličan CH-92A kad je reč o karakteristikama i mogućnosti, ali nešto manjih gabarita. Moći će da obavlja izviđačke zadatke, da se koristi za korekturu artiljerijske vatre, da obeležava cilj laserom i da dejstvuje po cilju laserski vođenim raketama.
– U početku, koristiće se kupljene kineske rakete FT-8D, ali radićemo i na razvoju odgovarajuće domaće rakete, kazao je za politiku dr Nenad Miloradović, pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse. Takođe navedeno je i da su stručnjaci VTI, sa kineskim kolegama, unapredili su aerodinamiku „pegaza”,time će biti kompletiran prvi sistem ovog naoružanja, koji čine tri letelice i zemaljska stanica. Zemaljska stanica je projektovana i proizvodi se u Srbiji od strane VTI i njegovih kooperanata, uz učešće pojedinih komponenti kineske strane, koje su već dopremljene u Srbiju sa isporukom CH-92A, navela je tada Politika.
Taktičko tehnički podaci za Pegaza
Akcioni radijus 250 km
Brzina
Maksimalna brzina: 180 km/h
Krstareća brzina 150 km/h
Trajanje leta: 10 sati
Maksimalna težina na poletanju 250 km
Nosivost 50 kg
Domet laserski vođene rakete: 5 km
Bespilotna letelica tipa „Pegaz 011“ kratka istorija razvoja
Nova taktička bespilotna letelica „Pegaz 011“ kao idejni projekat razvijena je u martu 2010. godine, a svoju prvu premijeru imala je na Sajmu vojne opreme i naoružanja „Partner 2011“, kada je bio prikazan prototip ove bespilotne letelice.
Pegaz je zamišljen kao moderan i potpuno autonomni sistem, sa letelicom maksimalne poletne mase od 230 kilograma.Ova bespilotna letelica ima dvocilindirčni benzinski motor. Letelica je u potpunosti izrađena od karbonskih vlakana i predstavlja potpuni domaći proizvod osim nekoliko kompnenti koje se nabavljaju iz uvoza. Prema navodima koji su objavljivani Pegaz ima dolet do 100 kilometara i ostanak u vazduhu do 12 sati. Ova taktička bespilotna letelica nosi do 40 kilograma korisnog tereta kao što su dnevna kamera, termovizijska kamera, laserski daljinomer i laserski obeleživač, radare za sintetizovanje slike na zemlji i senzore za elektronsko izviđanje.
RV i PVO u svom naoružanju ima 12 bespilotnih letelica.