Najnoviji artiljerijski sistem koji se pojavio na bojnom polju Ukrajine je i ruski samohodni artiljerijski sistem “Bereg” (Obala) koji je bio prepoznatiljiv kao sistem koji koristi obalska artiljerija za zaštitu luka i važnih pomorskih uporišta.
Sada u okviru formiranja Dnjeparske flotile, stiže i novi artiljerijski sistem, koji je našao borbenu primenu.
Obalska artiljerija nekada je bila veoma važna i presudna u zaštiti objekta mornaričke infrastrukture. Sa upotrebom protivbrodskih obalskih raketa značaj obalske artiljerije se smanjio, a sa decenijama potpuno nestao. Posebno na meti udara su bila vučna oruđa ili stacionarna ukopana u stenje ili betonske bunkere uz obalu koji su lako mogli da budu uništeni. Za brzo uništavanje desantnih čamaca i brodova kao i plivajućih tenkova koji su se približavali obali uprkos masovnom razvoju raketa, artiljerija je postala i dalje presudna.
Tako se rodila i ideja o mobilnim artiljerijskim sistemima obalske artiljerije. U tim razmišljanjima najviše je otišao Sovjetski Savez koji je pred sam kolaps i nestanak proizveo samohodni artiljerijski sistem “BEREG” , koji može uništiti površinske ciljeve na moru, u blizini obale, ali i da se koriste kao oruđa za gađanje kopnenih ciljeva.
Sistem se sastoji od stanice za upravljanje vatrom, vozilo za logističku i borbenu podršku i šest samohodnih artiljerijskih oruđa kalibra 130 mm. Sva vozila iz artiljerijske baterije čine teška vozila povećanih sposobnosti marke MAZ 543M u konfiguraciji 8h8. Vozilo ima sposobnost savlađivanja lošeg trena, noćno osmatranje , što omogućava brzu promenu borbenog položaja po završetku borbenog zadatka i prelazak na novi vatreni položaj u uslovima primene aktivnih i pasivnih ometanja u svim vremenskim uslovima.
Osobina ovog artiljerijskog sistema je i to što mogu ovi šest oruđa da deluju i decentralizovano korištenjem njihovog optičko-elektorničkog nišanskog sistema, sistem za navođenje balističkog računara i laserskog daljinomera.
Snabdevanje energije artiljerijske baterije rešen je uz pomoć dizel generatora koji se nalazi u sastavu vozila za podršku. Inače svako vozilo artiljerijskog sistema “BEREG” imaju i autonomni sistem napajanja što omogućava preživljavanje nekoliko dana.
Glavni deo artiljerijskog sistema “BEREG je borbena stanica A-222 koja ima top kalibra 130 mm koji je ugrađen u kupolu koja se može okretati i rotirati na obrtnom postolju. Kupola omogućava paljbu u širokom azimutu u području + i – 120 stepeni. Unutar kupole elevacija topa je od -5 do +50 stepeni. Navođenje topa na cilj je automatski po digitalnom kodu dobijenom od borbene stanice.
Ovaj artiljerijski sistem A-222 može da autonomno borbeno deluje kada nije u vezi sa borbenom stanicom ili vozilom borbene logističke podrške. Takva mogućnost potpuno automatskog delovanja svakog od šest artinjerijskih oruđa povećava mogućnost preživljavanja sistema u celini.
U kupoli se nalaze: komandir, nišandžija i četiri poslužioca . Komandir ima kod sebe sistem za upravljanje vatrom, navođenje, podaci o municiji, protivpožarni sistem, optoelektornskim komandnim uređajima za noćno pretraživanje, balističkim računarom, planšetom za uatonomni rad, radio stanicom unutrašnjom spoljnom i komunikacijskom opremom za osvetljenje i grejanje i ventilaciju. Nišandžija poseduje optičke uređaje za nišanjenje i svetlosnom interkomunikacijskom opremom.
Radna mesta dvojice poslužioca organizovana su simetrično sa obe strane topa, a radna mesta dvojice poslužioca pozadi organizovani su uz skladišta granata i uređaj za punjenje. U samom oružju moguće je prevesti 40 granata. Unutar kabine ugrađeni su i snažni ventilatori za pročišćavanje vazduha i izbacivanje zaostalih barutnih gasova za vreme paljbe.
Komandna stanica
Komandnu stanicu ” artiljerijskog sistema “BEREG” sastoji se od sistema za upravljanje vatrom BR-136 sa radarskim optoelektornskim i nišansko pretraživačkim kanalom i pomoćnom opremom za održavanje komunikacije sa vozilima artiljerijskog sistema i osiguravanja normalnog života osoblju.
Sistem za upravljanje vatrom BR-136 obezebeđuje kružni ili TV-optičku kontrolu površine mora u svim vremenskim uslovima . Sistem može biti operativan i u uslovima aktivnog i pasivnog ometanja. SUV omogućava praćenje četiri radarska cilja od čega dva mogu biti uništena u isto vreme. Upotrebom parametara kretanja praćenog cilja SUV izračunava pun ugao za svih šest oruđa u režimu centralnog navođenja i uvođenjem balističkih i metoroloških korekcija za svako od šest oruđa u onosu na komandnu stanicu. Obezebeđena je puna autonomija svih procesa od izračunavanja parametara uključujući i automatsku korekciju vatre po radarskim osmatračkim mestima pada granate. Kanal za upravljanje vatrom radi u pojedinačnom modu vezanim artiljerijskim sistemom dečujući protiv morskih, obalskih ili kopnenih ciljeva. SUV BR-136 omogućava pojedinačnu vatru, ali i režim 2, 4,6,8,10 i 12 granata u minuti. Proces vatre se prokazuje na monitoru komandira baterije koji može da prati azimut i domet i dobija informacije od osamtračkih stanica ili helikoptera za korekciju vatre.
Inače unutrašnjost vozila podeljena je na pet celina: motorno, antensko, visokofrekvencijsko, radarsko-operatersko i operatersko odeljenje. U operativnom odeljenju nalazi se mesto komandira baterije, oficira za kontrolu vatre komandira centralne stanice, artiljerijskog elektirčara, elektroradiometrijskog operatera. Na radarskom mestu komandira stanice postavljeni su uređaji za navigaciju, vezu i signalizaciju i osmatračko pretraživački nišanski uređaj, sklopivi stolovi za rad sa topografskim kartama. Na prednjem delu vozila iznad vozača ugrađena su dva klima uređaja, jedan za ventilaciju instrumenta sistema, a drugi za klimoventilaciju prostora za smeštaj posluge.
Vozilo borbeno logističke podrške
Služi za napajanje energijsom sistema “BEREG”. U kućištu vozila ugrađena su dva dizel agregata jačine 380 i 220V, 50 Hz i snage 30kW. Kapacitet goriva omogućava rad do sedam dana. Na krovu je ugrađen mitraljez kalibra 7,62 mm koji obezebeđuje odbranu od napada. Vozilo poseduje opremu za ABHO zaštitu. U vozilu se nalaze i prostorije za smeštaj posade dvosobni ili četvorosbni odeljci koji omogućavaju kvalitetan odmor posade u promenjivom režimu. Vozilo poseduje i kabinu za sušenje odeće električnim grejačima i ventilatroeima. Vozilo poseduje i individaulni sistem zaštite ABHO, lično naoružanje i prenosnim akumulatorskim svetiljkama. U vozilu je takođe smeštena trpezarija za zajedničke obroke i kuhinja. Trešpezarija je kapaciteta četiri osbe. Kuhinja ima sposobnost pripreme obroka za 10 osoba u trajanju od sedam dana. Posluga broji četiri člana.Taktičko tehničke karakteristike artiljerijskog oruđa “BEREG”
Kalibar: 130 mm
Brzina vatre: 10 granata u minuti
Tip granate: jednodelni
Minimalni domet: 20 km
Masa vozila 43.700 kg
Dimenzije vozila: dužina 12,95 m, širina 3,2 m, visina 3,9 m
Broj članova posluge: 8