АМЕРИКА МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДЕ МЕСЕЧЕНО САМО 30 ЦЕВИ ЗА М777, УКРАЈИНА ТРОШИ ВИШЕ

Украјина троши цеви од 155 мм за хаубицу M777 брже него што их Сједињене Државе могу произвести, пише The War Zone. Тренутно, једина америчка фабрика производи мање од 30 цеви месечно. То није довољно да надокнади губитке и трошење ресурса цеви услед употребе.

Украјинска артиљерија “троши” више цеви за америчке М777 него што САД могу да произведу и допреме Украјини. Једна америчка фабрика успева да произведе око 30 цеви од 155 милиметара за ову хаубицу месечно. Са овим бројкама се не могу покрити сви губици артиљерије ОСУ. Артиљерија је у најбољим околностима троши цев након неколико хиљада опаљења. Ипак, многе хаубице су уништене од стране Руса. Пентагон је поднео захтев Конгресу за финансирање проширења производње. У захтеву се наводи потреба за другим извором цеви 155 мм топова за подршку Украјини, укључујући набавке, унапређења фабрика, производну опрему и алате, као део директне подршке испорукама за Украјину.

Према подацима са Википедије, у новембру 2022. године, око трећина од приближно 350 хаубица западне производње, укључујући 142 М777 које су САД испоручиле Украјини, била је ван функције у било ком тренутку. Ово је резултат вишемесечне прекомерне употребе или оштећења у борби. Цеви се при интензивној употреби хабају и еродирају. До краја маја 2024. године, руски војни портал Lostarmour забележио је око 96 уништених, 1 заробљену и 65 оштећених M777. То је податак стар већ 8 месеци. Многа уништења нису документована. Треба истаћи да се на већини снимака против хаубице прославио дрон ZALA Lancet, из концерна Калашњиков.

Један коментар на “АМЕРИКА МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДЕ МЕСЕЧЕНО САМО 30 ЦЕВИ ЗА М777, УКРАЈИНА ТРОШИ ВИШЕ

  1. Nisam advokat privrede SAD-a ali se treba prisjetiti kada je ova velika država ušla u drugi svjetski rat i kada je svoju privredu prebacila na ratni režim proizvodnje. Koliko je tada puta privreda Amerike povećala proizvodnju od pušaka, municije, tenkova, topova… do ratnih i transportnih brodova. Stoga informaciju iz članka treba uzeti kao istinitu ali ne i konačnu. U vrlo kratnom roku se situacija, što se proizvodnje tiče, može promijeniti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *