SAMOHODNA HAUBICA 155 MM BOXER RCH155

Kada na šasiju borbenog oklopnog vozila Boxer 8×8 integrišete daljinski upravljivi artiljerijski modul kalibra 155 milimetara – dobićete  daljinski upravljivu haubicu BOXER, ili RCH155.

 Samohodni artiljerijski sistem ideja je trusta mozgova u kompaniji Krauss-Maffei. Predstavljen je 2014. godine, a iste godine su započeta i ispitivanja oruđa.

Artiljerijski modul je zasnovan je na tehnologiji već dokazane samohodne haubice PzH 2000, koja se nalazi u naoružanju oružanih snaga Nemačke, Holandije, Italije, Hrvatske, naravno i Ukrajine.  Novi artiljerijski modul ima iste performanse kao i PzH2000, ali je jeftiniji za proizvodnju, ima manju poslugu, a i nešto je manje mase.

Haubicu Bokser poslužuje posluga od svega dva člana, s obzirom da je ostvaren visoki stepen automatizacije. Automatizovan je sistem punjenja haubice, koji rukuje i projektilima i barutnim punjenjima, tako da je sam artiljerijski modul na vozilu u potpunosti bez posluge.

Artiljerijski sistem je naoružan haubicom kalibra 155 mm, sa cevi dužine 52 kalibara.

Komponente oruđa su identične komponentama haubice sa PzH 2000, te su samim tim i borbene karakteristike identične. Brzina gađanja iznosi 6-9 projektila u minuti, sa mogućnošću istovremenog pada na cilj više projektila ispaljenih u razmaku vremena.

Haubica može koristiti sve standardne NATO projektile kalibra 155 mm. Maksimalna daljina gađanja je 30 km sa standardnim projektilom, 40 km sa projektilom sa upuštenim dnom i 56 km sa gasogeneratorom.

Borbeni komplet haubice iznosi 30 projektila. Ispred kupole se nalazi sistem za podizanje municije, koji olakšava posluzi popunu borbenim kompletom.

Postojeća haubica 155 mm se može zameniti lakšim oruđem, kao što je haubica 155 mm cevi dužine 39 kalibara, ili čak i oruđe kalibra 105 mm.

Sistem upravljanja vatrom je moderan. Prima podatke o cilju putem radio uređaja ili data linka, nakon čega može da vrši usmeravanje oruđa. U slučaju potrebe, haubicom se može gađati manuelno. Potrebno je oko 30 sekundi da haubica otvori vatru na zadati cilj. Vreme napuštanja položaja je nešto ispod 30 sekundi.

Haubica ima i oklopnu zaštitu STANAG 4569 (nivo 4) koja štiti od direktnog pogotka zrna kalibra 14,5 milimetara na udaljenosti većoj od 200 metara.

Pruža zaštitu i od parčadnog dejstva granate kalibra 155 milimetara na udaljenosti od 30 metara i od eksplozije protivoklopne mine bojevog punjenja od deset kilograma.

Vozilo je zaštićeno modularnim oklopom, izrađenim od keramike. Trostruki pod vozila je oblikovan tako da posadi pruži maksimalnu zaštitu od dejstva protivtenkovskih mina i improvizovanih eksplozivnih sredstava.

Oštećene segmente modularnog oklopa je vrlo lako zameniti, čak i u poljskim uslovima. Kupola je izrađena od lakog aluminijumskog oklopa i pruža zaštitu samo od dejstva streljačkog naoružanja i šrapnela artiljerijskih projektila.

Vozilo ima ugrađen sistem RHB zaštite.

Radarski i akustički „potpis“ vozila je na niskom nivou, čime je otežano otkrivanje, odnosno uočavanje vozila.

Visoka mobilnost nemačke  haubice čini je izuzetno efikasnom u savremenim manevrima na bojnom polju, gde je neophodno brzo menjanje pozicija kako bi se izbegla neprijateljska protivbaterijska vatra.

Samohotka je pogonjena snažnijim motorom od onog koji se ugrađuje u standardno oklopno vozilo Boxer.

 Dizel motor sa turbopunjačem MTU 8V199 TE21, snage 816 KS, obezbeđuje maksimalnu brzinu kretanja od 103 km/č.

Proizvođač KraussMaffei Wegmann (KNDS) tvrdi – RCH 155 je najsavremeniji aritljerijski sistem sa točkovima na svetu jer kombinuje preciznost, mobilnost i neuporedivu vatrenu moć na bojnom polju.

Cena jedne haubice je oko 12 miliona evra.

Nemačka i Velika Britanija su 2024 potpisale sporazum o zajedničkom razvoju  mobilnog aertiljerijskog sistema RCH 155.

Nemci bi oko 160 haubica, Britanci planiraju AS-90 da zamene haubicom na šasiji vozila Boxer. Nezvanično, planiraju  oko 240 jedinica.

 Švajcarci testiraju artiljerijski modul na platformi Piranha IV 10×10

Na listi čekanja su i Oružane snage Kanade, Italije, Holandije, pokazao je interes i Katar, Španija, a i armiji SAD je zanimljiv koncept velo pokretljive haubice na točkovima.

Ali mnogo hvaljena RCH 155 treba da se potvrdi u realnim borbenim uslovima.

U januaru je potvrđeno da ih Ukrajinci koriste na frontu.

Planirano je da Ukrajina nabavi ukupno tri diviziona RCH 155, što je prema formaciji ukrajinske vojske ukupno 54 oruđa .

Koliko ih se aktivno koristi u borbenim operacijama nije poznato.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *