Када на шасију борбеног оклопног возила Boxer 8×8 интегришете даљински управљиви артиљеријски модул калибра 155 милиметара – добићете даљински управљиву хаубицу BOXER, или RCH155.
Самоходни артиљеријски систем идеја је труста мозгова у компанији Krauss-Maffei. Представљен је 2014. године, а исте године су започета и испитивања оруђа.
Артиљеријски модул је заснован је на технологији већ доказане самоходне хаубице PzH 2000, која се налази у наоружању оружаних снага Немачке, Холандије, Италије, Хрватске, наравно и Украјинe. Нови артиљеријски модул има исте перформансе као и PzH2000, али је јефтинији за производњу, има мању послугу, а и нешто је мање масе.
Хаубицу Боксер послужује послуга од свега два члана, с обзиром да је остварен високи степен аутоматизације. Аутоматизован је систем пуњења хаубице, који рукује и пројектилима и барутним пуњењима, тако да је сам артиљеријски модул на возилу у потпуности без послуге.
Артиљеријски систем је наоружан хаубицом калибра 155 мм, са цеви дужине 52 калибара.
Компоненте оруђа су идентичне компонентама хаубице са PzH 2000, те су самим тим и борбене карактеристике идентичне. Брзина гађања износи 6-9 пројектила у минути, са могућношћу истовременог пада на циљ више пројектила испаљених у размаку времена.
Хаубица може користити све стандардне НАТО пројектиле калибра 155 мм. Максимална даљина гађања је 30 км са стандардним пројектилом, 40 км са пројектилом са упуштеним дном и 56 км са гасогенератором.
Борбени комплет хаубице износи 30 пројектила. Испред куполе се налази систем за подизање муниције, који олакшава послузи попуну борбеним комплетом.
Постојећа хаубица 155 мм се може заменити лакшим оруђем, као што је хаубица 155 мм цеви дужине 39 калибара, или чак и оруђе калибра 105 мм.
Систем управљања ватром је модеран. Прима податке о циљу путем радио уређаја или дата линка, након чега може да врши усмеравање оруђа. У случају потребе, хаубицом се може гађати мануелно. Потребно је окo 30 секунди да хаубица отвори ватру на задати циљ. Време напуштања положаја је нешто испод 30 секунди.
Хаубица има и оклопну заштиту STANAG 4569 (ниво 4) која штити од директног поготка зрна калибра 14,5 милиметара на удаљености већој од 200 метара.
Пружа заштиту и од парчадног дејства гранате калибра 155 милиметара на удаљености од 30 метара и од експлозије противоклопне мине бојевог пуњења од десет килограма.
Возило је заштићено модуларним оклопом, израђеним од керамике. Троструки под возила је обликован тако да посади пружи максималну заштиту од дејства противтенковских мина и импровизованих експлозивних средстава.
Оштећене сегменте модуларног оклопа је врло лако заменити, чак и у пољским условима. Купола је израђена од лаког алуминијумског оклопа и пружа заштиту само од дејства стрељачког наоружања и шрапнела артиљеријских пројектила.
Возило има уграђен систем РХБ заштите.
Радарски и акустички „потпис“ возила је на ниском нивоу, чиме је отежано откривање, односно уочавање возила.
Висока мобилност немачке хаубице чини је изузетно ефикасном у савременим маневрима на бојном пољу, где је неопходно брзо мењање позиција како би се избегла непријатељска противбатеријска ватра.
Самохотка је погоњена снажнијим мотором од оног који се уграђује у стандардно оклопно возило Boxer.
Дизел мотор са турбопуњачем MTU 8V199 ТЕ21, снаге 816 КС, обезбеђује максималну брзину кретања од 103 км/ч.
Произвођач KraussMaffei Wegmann (KNDS) тврди – RCH 155 је најсавременији аритљеријски систем са точковима на свету јер комбинује прецизност, мобилност и неупоредиву ватрену моћ на бојном пољу.
Цена једне хаубице је око 12 милиона евра.
Немачка и Велика Британија су 2024 потписале споразум о заједничком развоју мобилног аертиљеријског система RCH 155.
Немци би око 160 хаубица, Британци планирају АS-90 да замене хаубицом на шасији возила Boxer. Незванично, планирају око 240 јединица.
Швајцарци тестирају артиљеријски модул на платформи Piranha IV 10×10
На листи чекања су и Оружане снаге Канаде, Италије, Холандије, показао је интерес и Катар, Шпанија, a и армији САД је занимљив концепт вело покретљиве хаубице на точковима.
Али много хваљена RCH 155 треба да се потврди у реалним борбеним условима.
У јануару је потврђено да их Украјинци користе на фронту.Планирано је да Украјина набави укупно три дивизиона RCH 155, што је према формацији украјинске војске укупно 54 оруђа .
Колико их се активно користи у борбеним операцијама није познато.