Немци и Британци желе заједнички да одговоре на нове безбедносне изазове. Нови договор подазумева сарадњу и у војној индустриј. Немачки авиони ће деловати из базе у Великој Британији у складу са новим одбрамбеним споразумом са Берлином, који ће бити потписан у среду. Авионе за лов на подморнице летeће из Шкотске, патролирајући Северним Атлантиком. Такође, немачки оружарски гигант Rheinmetall отвориће фабрику за производњу цеви за артиљеријске топове користећи британски челик. Све то као одговор “на све већу претњу од Русије”.
Споразум Trinity House Agreement између Велике Британије и Немачке означава покушај Владе Велике Британије да ојача односе са европским савезницима, нарочито у области одбране и безбедности. Премијер Сир Кир Стармер жели да “ресетује” односе са кључним играчима Европске уније, после Брегзита. Овај одбрамбени договор је први стуб ширег уговора који се планира између Велике Британије и Немачке. У страху од Руса спрема се широка сарадња. Део споразума је и отварање нове фабрике Rheinmetall. Сада ће Велика Британија први пут у последњих десет година производити артиљеријске цеви, користећи челик компаније Sheffield Forgemasters. Прве артиљеријске цеви биће произведене 2027. године. Милитаризација Европе је у пуном јеку. Страх од Русије је добро погонско гориво за овај сада уносан посао.
Споразум предвиђа да НАТО савезници заједно развијају оружје за удар на великим раздаљинама, које ће имати већи домет од британских постојећих Storm Shadow ракета. Велика Британија и Немачка ће такође сарађивати у развоју нових беспилотних летелица за копнене и ваздушне операције.Британски министар одбране Џон Хејли је рекао:
„Споразум Trinity House је значајан тренутак у нашим односима са Немачком и значајно јачање европске безбедности. Он обезбеђује нови ниво сарадње са немачким оружаним снагама и индустријом, што доноси корист нашој заједничкој безбедности и просперитету, штити наше заједничке вредности и јача наше одбрамбене индустријске базе.“
Према споразуму, немачки P-8 Poseidon поморски патролни авиони ће периодично оперисати из базе RAF Lossiemouth у Шкотској, могуће опремљени британским торпедима, како би помогли у заштити Северног Атлантика.
Савезници ће такође заједно радити на заштити подводних каблова од потенцијалних претњи руске активности на мору. Пошто су изгледа Руси ти који имају склоност да саботирају подводну инфраструктуру.
Немачки министар одбране Борис Писторијус је истакао важност овог споразума, посебно у јачању источног крила НАТО-а и затварању критичних празнина у способности, попут дугог домета оружја. Писторијус је велики поборник идеје супротстављања Русији на истоку Европе.