РУСКЕ ОКЛОПНЕ РЕЗЕРВЕ ЗА УКРАЈИНУ – БАЗА КОЗУЛКА У СИБИРУ

Раније смо започели серију текстова са анализама преосталих залиха совјетске технике на територији Руске федерације. И данас остајемо у Сибиру. Тема је 2544. Централна база тенковских резерви поред града Козулка, у Краснојарском крају у Сибиру. Интересантно, за ову базу украјински извори имају доказе да је још током непријатељстава 2014 – 2015. помагала побучњеничке оклопне формације Доњецка и Луганска.
БАЗА Т-64  У СРЦУ СИБИРА

Оштро око појединих аналитичара сателитских снимака, пратило је бројно стање у различитим временским периодима. Општа претпоставака је да се одређени број тенкова у бази Козулка (али и у другим), користи за утилзацију. Односно, жаргонским речником, одређени број тенкова служи за “канибализацију” као делови за потребе других тенкова. Ови непрспективни тенкови се после уништавају. По мишљењу једног процењивача, база је имала 265 тенкова који су били релативно борбено способни, од којих су 139 тенкова били на конзервацији на отвореном, 228 тенкова је било у складишту. Укупно 220 тенкова је било намењено за уништење (утилизацију). Укупно је у овој бази било 513 тенкова и 40 тенковских места у хангарима.

Други проценитељ има сличне резултате. Он прати и временски оквир. Подаци указују на укупно 550 тенкова у складиштима Козулка крајем 2022. године. Као што смо већ говорили, након тога је одређени број тенкова повучен из базе. На пролеће се увиђа та промена у бројности. Број тенкова се смањио на 420 тенкова. Ове бројке одражавају промене у бројном стању тенкова у различитим временским периодима, где смањење броја у 2023. години може указивати на повећану употребу или губитке у сукобима, као и на активирање техника из складишта. Рекли смо да је Русија расконзервирала одређени број Т-64 из 111. Централне базе у Хабаровском крају, али и из базе 2544. Руси су га користили вероватно из нужности да сачувају новије тенкове. Главна контроверза везана за ову базу јесте чињеница да су многи од тенкова из ове базе препознати у ЛНР и ДНР током раних година рата. У даљим текстовима ћемо анализирати и друге базе и њихове потенцијале.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *