Недавни извештаји наводе да су руске снаге почеле да опремају дронове Shahed-136 (Геран) Starlink сателитском комуникацијом током напада на Украјину. Према подацима Defence Express-а, изум компаније чији је власник Илон Маск је завршио на иранском дрону, који се у Русији производи као „Геран“. Ова нова конфигурација омогућава комуникацију у реалном времену и пренос података, што дрону даје могућност да делује као извиђачко средство. Коришћењем Starlink-а, оператери могу да мењају задатке дрона током лета и прикупљају обавештајне податке са камера или радио-опреме на дрону, чинећи га свестранијим и тежим за пресретање.
SHAHED-136 + STARLINK ЈЕДНАКО ПРОБЛЕМ
Дронови Shahed-136, који се обично користе за нападе са великих удаљености. Сада могу бити претворени у извиђачке дронове са способностима проналажења и напада на покретне циљеве, што значајно повећава њихову претњу. Оваква интеграција технологије даје руској војсци предност у области БПЛ тиме што знатно побољшава оперативне могућности Shahed-136.Ове беспилотне летелице су се показале као учинковито оружје, које узроковало огромно уништење на украјинским војним циљевима и инфраструктури. „Геран“ је био неухватљив. Са својим бучним мотором, са надимком „мопед“, Украјинцима је задавао главобоље. Наводно се у обарање „Герана“ укључио и амерички F-16, истог дана када је дошло и до првих губитака овог америчког авиона у Украјини. Занимљиво је да су му Украјинци делимично стали на пут, употребом хеликоптера.
Ово представља забрињавајућу промену у начину на који се комерцијална технологија, као што је SpaceX-ов Starlink, може адаптирати за војне потребе.
Иран је недавно представио нову верзију ове беспилотне летелице под називом Shahed-136B. Њен домет је повећан на фантастичних 4000 километара.