Nedavni izveštaji navode da su ruske snage počele da opremaju dronove Shahed-136 (Geran) Starlink satelitskom komunikacijom tokom napada na Ukrajinu. Prema podacima Defence Express-a, izum kompanije čiji je vlasnik Ilon Mask je završio na iranskom dronu, koji se u Rusiji proizvodi kao „Geran“. Ova nova konfiguracija omogućava komunikaciju u realnom vremenu i prenos podataka, što dronu daje mogućnost da deluje kao izviđačko sredstvo. Korišćenjem Starlink-a, operateri mogu da menjaju zadatke drona tokom leta i prikupljaju obaveštajne podatke sa kamera ili radio-opreme na dronu, čineći ga svestranijim i težim za presretanje.
SHAHED-136 + STARLINK JEDNAKO PROBLEM
Dronovi Shahed-136, koji se obično koriste za napade sa velikih udaljenosti. Sada mogu biti pretvoreni u izviđačke dronove sa sposobnostima pronalaženja i napada na pokretne ciljeve, što značajno povećava njihovu pretnju. Ovakva integracija tehnologije daje ruskoj vojsci prednost u oblasti BPL time što znatno poboljšava operativne mogućnosti Shahed-136.
Ove bespilotne letelice su se pokazale kao učinkovito oružje, koje uzrokovalo ogromno uništenje na ukrajinskim vojnim ciljevima i infrastrukturi. „Geran“ je bio neuhvatljiv. Sa svojim bučnim motorom, sa nadimkom „moped“, Ukrajincima je zadavao glavobolje. Navodno se u obaranje „Gerana“ uključio i američki F-16, istog dana kada je došlo i do prvih gubitaka ovog američkog aviona u Ukrajini. Zanimljivo je da su mu Ukrajinci delimično stali na put, upotrebom helikoptera.
Iran je nedavno predstavio novu verziju ove bespilotne letelice pod nazivom Shahed-136B. Njen domet je povećan na fantastičnih 4000 kilometara.