Грчка је потписала нови одбрамбени споразум са Француском о набавци 16 противбродских ракета Exocet, што представља још један корак у јачању војних капацитета земље.
Уговор су у Атини потписали грчки министар одбране Никос Дендијас и његов француски колега Себастијен Лекорну, који је боравио у једнодневној посети.
Одбрана у фокусу: 25 милијарди евра за модернизацију
Ова набавка део је ширег плана грчке владе да у наредној деценији уложи 25 милијарди евра у модернизацију оружаних снага, са фокусом на:
- Високотехнолошко оружје (укључујући AI-погоњене системе),
- Беспилотне летелице,
- Мобилне ракетне јединице.
Грчка већ има успостављену сарадњу са Француском, која укључује:
- 24 борбена авиона Rafale,
- 3 фрегате класе FDI (Belharra),
- Војне хеликоптере NH90.
Дендијас је нагласио да су у току разговори о куповини четврте фрегате, што би учврстило стратешко партнерство две земље.
Тензије са Турском – кључни фактор
Иако су обе чланице НATO-а, Грчка и Турска имају дугогодишње спорове око граница у Егејском мору и источном Медитерану, што је више пута доводило до војних сукоба.
„Грчка не прети, већ је угрожена“, истакао је Дендијас, алудирајући на турске провокације. Турска, са друге стране, оптужује Грчку за „узнемиравање“ својих бродова у региону.
Стратешки циљеви: сарадња са Француском, Израелом и САД
Грчка активно ради на учвршћивању одбрамбених веза са:
- Француском (споразум о међусобној одбрани из 2021),
- Израелом (набавка напредних система),
- САД (сарадња у области високе технологије).
Француска пружа подршку и у другим пројектима, као што је Great Sea Interconnector (GSI) – поморски кабл који ће повезати Грчку и Кипар, иако Турска прети да ће га блокирати.
Наредни кораци
Лекорну се сусрео и са грчким премијером Киријакосом Мицотакисом, потврђујући да ће сарадња две земље остати приоритет. Грчка наставља да гради војску способну да одговори на изазове 21. века, смањујући зависност од класичних система у корист дигиталних и мобилних решења.