У ОКТОБРУ 1941. ПОЧЕЛА БИТКА ЗА МОСКВУ

Битка за Москву одвијала се од октобра 1941. до јануара 1942. и представљала је један од кључних момената Другог светског рата. Нацистичка Немачка, након успешне офанзиве на Совјетски Савез, имала је циљ да освоји Москву пре зиме. Совјетске снаге, под командом генерала Георгија Жукова, предузеле су контраофанзиву у децембру 1941. године. Ова офанзива била је прва велика победа совјетске војске против Немачке. Немачка је први пут заустављена. Ми волимо да се похвалимо како Немци нису стигли у Москву пре зиме јер их је задржао Априлски рат у Југославији. Ипак, тај рат је трајао једва 12 дана.

Рихард Зорге шаље своје извештаје СТАВКИ у којима наводи да је СССР на Далеком истоку безбедан, улазак САД у рат то потврђује. Након отклањања Јапана као опасности, ешалони са сибирским дивизијама крећу према Европи. Оне ће играти зналајну улогу и у Стаљинграду.

НЕМЦИ ИМАЛИ ПРЕДНОСТ У СВАКОМ ПОГЛЕДУ

Почетне фазе битке за Москву нису наговештавале ништа добро по Русију. Пао је Твер, на путу Москва-Лењниград. Немци у овој фази имају предност у људству у размери 1:1,4. Совјетски војници су неискусни, одбрамбених линија готов да нема. Однос у тенковима је био још гори по Совјете – 1:2, у корист Немаца, а Т-34 је чинио само 9% тенковског парка. БТ-7 и Т-37 ни по оклопу ни по снази топа нису могли да се супорставе тенку Панцер 3 и 4. Однос у авијацији – 1:2, такође у корист Луфтвафеа.

После почетни брзих продора механизованих и оклопних снага, Немци су заустављени. Чак је неколико тенкова стигло до моста у Химкију, 18 киломатара од Црвеног трга. Са истока су Немци били на 16 км од центра Москве. У децембру је кренула руска контраофанзива. Без обзиран на сваку предност, и у искуству трупа, бројности и техничким карактеристикама немачке ратне технике, Немачка је претрпла пораз. До јануара су Немци одбачени и до 250 километара од града.

Током битке, совјетски борци су користили предност познавања терена и зимских услова. Низак морал немачких трупа, услед сурових зимских температура, такође је утицао на исход битке. Чини се да Немци нису научили чувене лекције из историје.Само 130 година пре њих Наполеон је чинио исте грешке. Ипак, то су били само изговори и политички наративи, који и дан данас живе.

Битка за Москву резултирала је значајним губицима на обе стране. На крају, совјетска војска успела је да одбрани град, што је зауставило немачку офанзиву. Ова победа представљала је преломни тренутак у рату, подстичући савезничке снаге и повећавајући веру у победу над освајачима. Битка је имала дугорочне последице на ток Другог светског рата и геополитичке односе у Европи. Истог децембра и Сједињене Државе улазе у рат. После 3. године, ослбођен је и наш главни град.

Губици СССР-а су процењени на 700.000 људи, Немаца на 250.000. Москва је постала град херој. Нису је спасили ни зима на расутица, већ жртва Совјетских војника.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *