Ruska Crnomorska flota 13. maja slavi svoj 240 rođendan kada je daleke 1783. godine pod komandom viceadmirala Fedota Klokačeva stigla ruska pomorska eskadra u sevastopoljski zaliv Ahtijar. Od tada 13. maj se smatra početkom formiranja Crnomorske flote, iako je ona zapravo stvorena 1785. godine.
Iako je ova flota imala mali značaj u vreme Sovjetskog Saveza, ali i posle raspada SSSR-a kada je svedena na eskadru, od 24. februara 2022. godine kada je započeo napad na Ukrajinu, Crnomorska flota postaje najangažovanija flota ruske moranrice.
U proteklih 240 godina njen značaj se menjao, ne samo da štite akvatorij Crnog Mora od Sočija do Sevastopolja, već su plovila pre svega raketne fregate i podmornice postali značajni element u raketnim napadima na ciljeve u Ukrajini, što je omogućeno upotrebom krstarećih raketa tipa Kalibr, koji omogućava da se pod udarom flote nađu i ciljevi udaljeni i do 2.500 km, što je demonstrirano napadom na Siriju 2015. godine kada su iz akavatorije Crnog mora gađani ciljevi džihadista i Islamske države u Siriji, što je nekoliko puta ponovljeno do 2016. godine.
Tokom rata u Ukrajini 16. aprila Crnomorska flota doživela je svoj najteži udarac, kada je teško oštećena, a onda i potonula raketna krstarica Moskva, inače zastavni brod Crnomorske flote. Pred Crnomorskom flotom u narednom periodu kako navodi ruska mornarica javlja se nepohodna modernizacija plovila i menjanje strategije ratovanja na zatvorenom moru kakvo je inače Crno more i sve veći intenzitet NATO plovila koja se pojavljuju u Crnom moru, ali i modernizacija moranrica članica NATO koje izlaze na Crno more.
Poseban naglasak na osnovu iskustava iz dosadašnjeg ratovanja na Crnom moru biće taj što će se u obzi morati uzeti iskustva iz napada i odbrane na Zmijsko ostrvo, napad na most Zatoka u februaru 2023. godine kada je po prvi put upotrebljeno rusko površinsko besposadno plovilo, slično ukrajinskim plovilima koja su nekoliko puta napadala luku Sevastopolj inače matičnu bazu Crnomorske flote. Tu su zatim hibridni sistemi PVO (artiljerijsko-raketni) koji će morati postati sastavni deo brodskih oružanih sistema, zatim upotreba izviđački dronova i sve to integrisati zajedno sa novim komandno-inforamacionim sistemom.
Ratna iskustva nameću i konstantnu osposobljenost pripadnika Crnomorske flote u protivdiverzantskoj i protivdronovskoj borbi i zaštiti plovila i civilnog stanovništva u priobalnom pojasu Crnog mora i zoni zaštite poluostrva Krim.