Пре 80 година почела је Арденска битка. Одиграла се током Другог светског рата и представљала је последњу велику немачку офанзиву на Западном фронту. Немци су се надали да ће у изненадном нападу поделити британске и америчке снаге, уништити опкољене армије и тако олакшати преговорачку позицију и обезбедити мир. Немачки план је подразумевао пробијање савезничких линија, прекид њихових снабдевачких путева и деморалисање савезничких снага. Битка је завршена поразом Немаца по цену највећих америчких жртава за време читавог рата. Немци су желели да достигну боље преговарачке позиције али је пораз узроковао бржи крај рата.
Немачке снаге су 16. децембра 1944. године покренуле изненадни напад кроз густе шуме Ардена у Белгији и Луксембургу. Тако је започела Арденска битка. До 21. децембра 1944. године, немачке снаге су успеле да створе дубоку избочину у савезничким линијама. Ипак, наишле су на жилав отпор савезника, посебно у граду Бастоњ. Иако су Немци имали почетне успехе, недостаци у гориву и снабдевању, као и изузетна брзина савезничке реорганизације, спречили су да остваре своје циљеве. Немачке снаге су такође трпеле губитке услед савезничке ваздушне супериорности, која је постала одлучујућа након што су се временски услови побољшали. Само до јануара, Немци су изгубили преко 300 тенкова. Од тога око 130 “Пантера” и око 100 јуришних топова.
Савезничке снаге, предвођене генералом Џорџом Патоном, брзо су кренуле у контраофанзиву. До јануара 1945. године, Немци су били потпуно одбачени, а савезници су повратили све изгубљене територије. Немачка је у овој офанзиви претрпела огромне губитке у људству и опреми, што је убрзало њен пораз у Европи.Арденска операција је била једна од највећих и најкрвавијих битака у којима су учествовале америчке снаге током Другог светског рата. Савезници су изгубили преко 80.000 војника, док су немачки губици по америчким проценама износили око 100.000 људи. По другим проценама ти губици у људству су били значајно мањи, од 65 до 75 хиљада, али Немачка није могла да надокнади такве губитке. Исто важи и за технику. Немци су до краја операције изгубили око 550 тенкова, а савезници чак 800. Ипак, савезници су ту бројку лако надокнадили. Немачка индустрија није могла да прихвати губитак од скоро 200 “Пантера”, скоро 200 ловаца на тенкове и јуришних топова и тенкова “Панцер 4”. Изгубљено је и преко 70 најмоћнијих и најсавременијих немачких тенкова Тигар 2, познатих и као “Краљевски тигар”. Копнену операцију је од 1. јануара 1945. пратила и велика немачка ваздушна операција. Губици, али и исход су били исти.
ПАРАЛЕЛЕ И ЗАКЉУЧАК
Ова операција је била покушај да се офанзивом поправе преговарачке позиције, али је одвела у знатно бржи завршетак рата. И у модерно време сведочимо сличним покушајима. После слома операције, Немачка је изгубила способност да води велике офанзиве, што је значило да је њен пораз постао само питање времена.