Iz štampe krajem jula 2023. izašla je i promovisana u Domu vojske monografija o Posebnim jedinicama policije na 311 strana, a među autorima bilo je i pripadnika Vojske Jugoslavije, odnosno Vojske Srbije koji su na neki način bili povezani sa odbranom otadžbine u NATO agresiji 1999 i u borbama protiv terorističke pobune na Kosovu i Metohiji, ali i u saradnji sa MUP Srbije i PJP prilikom ulaska u Kopnenu zonu bezebdnosti 2001 godine na jugu Centralne Srbije, kao i zajedničke parole.
Monografija u svom uvodnom delu opisije istorijat nastanka Posebnih jednica policije MUP-a Republike Srbije, čiji je autor policijski general Obrad Stevanović. U uvodnom delu opisuje se istorijat Posebnih jednica policije, društveni uslovi koji su doveli do toga da se formira jedna takva jednica koja se koristila u situacijama složenih bezbednosnih izazova.
U monografiji o Posebnim jednicama policije data je i šema kako je izgledala organizaciona struktura jedne takve jedinice, zatim za sve one koje zanimaju oznake moći će da pronađu kako su izgledale, tip uniforme koje su pripadnici ove jednice koristili, ali i lično naoružanje koje je svaki policajac zadzuživao, ali i automatske puške, snajperi, teški mitraljezi kalibra 12,7 mm i 14,5 mm, protivavionski topovi kalibra 20 mm , minobacači kalibra 82 i 120 mm, bestrzajni topovi kalibra 82 mm, kao i protivavionski mitraljezi BOV-3 i SPAT M53/M59.
Monografija obiluje insteresantnim slikama što se tiče naoružanja. Takođe u monografiji predstavljena je i mehanizovani odred policije, kao i oklopna vozila sa kojima je PJP učestvovao u suzbijanju nereda i oružanih pobuna. One koje zanima policijska oprema moći će da nađu kako su izgledali šlemovi, gas maske, pancirni, borbeni prsluk i policijski štitovi, ali i šlemovi sa zaštitnim vizirom.
U mnonografiji su opisane i akcije u kojima su pripadnici posebnih jednica policije učestvovale, sa posebnim osvrtom na dešavanja na Kosovu i Metohije. Ta priča se zatim nastavlja sa počecima oružane pobune albanskih terorista jula 1998 koja je u martu 1999. sa početkom NATO agresije prerasla u rat koji je opisan čak na 10 strana ove monografije.
Posebnu vrednost knjige čine sećanja pripadnika PJP -a . Autori sećanja su komandiri odreda, njihova učešća kao i obezbeđivanje državne granice prema Hrvatskoj i BiH gde su sarađivali sa pripadnicima Vojske Jugoslavije. U svedočnjima svakako zapaženo mesto ima “Bataljon milicije za posebna dejstva Autonomne pokrajine Vojvodine i Kosova i Metohije. Opisi opreme, oklopnih vozila, uniformi, matorlnih i teretnih vozila. Svoje mesto u monografiji ima i užički odred PJP-a i njihovo angažovanje na prostoru Kosova i Metohije u borbi protiv albanskog terorizma i otvorene oružane pobune protiv ustavnog poretka Srbije.
Takođe prostor je posvećen je Interventnoj brigadi PJP-a kojom je komandovao Žarko Braković, general policije u penziji. Ova jednicia je odlikovana i ima status Herojske brigade. U monografiji prikazana su i njeni heroji: kapet policije Srđan Perović iz Peći, koga su oteli albanski teroristi 6. jula 1998, a pronađen mrtav 16.08.1998 u selu lođa. Kapetan policije Srđan Perović je odlikovan posthumo Ordenom za zasluge u oblastima odbrane i bezbednosti prvog stepena.
U monografiji se nalazi i detaljni opis jedne operacije u kojoj se PJP sukobila sa diverzantskom grupom hrvatskih paravojnih formacija kada je Ivica Krnjak, bivši oficir JNA pokušao da sa svojom grupom preobučeni u uniforme JNA izvedu teroristiki napad i minira most kod Bogojeva. Operacija “Sombor 92” opisana je na tri strane, a priča je veoma zanimljiva s obzirom da mlađe generacije i nemaju pojma koliko su pripadnici PJP-a sebe žrtvovali da obezebe mir, bezbednosti i sačuvaj građane od diverzanata i terorista, kada su imali i žrtve.
Svoje mesto u monografiji je imala i PJP iz pomoravlja i njihov opis angažovanja na prostoru Kosova i Metohije,ali i Kopnenoj zoni bezbednosti.
Inače sa pripadnicima PJP svakom odredu bili su pridadati lekari i medicinski tehničari koji su brinuli o zdravlju policajaca, sanirali im rane i pružali prvu pomoć. Doktor Dragan Pavlović izneo je detanjno svoj pogled na učestvovanje ratnih lekara sa svim policijskim odredima na prostoru Kosova i Metohije od 1998-1999. godine kao i sa čim su se borci posle završetak rata susreta i navikavali ponovo na mir.
U trećem delu monografije gde se nalaze sećanja saradnika, poštovalaca i prijatelja koji su pisali o Posebnim jedinicama policije MUP-a Srbije nalaze se i svedočenja brigadnog generala Vojske Srbije Stojana Konjikovca koji je opisao dva dana bitke za oslobođenje Orahovca, zatim sećanje ratnog komandanta izviđačko-diverzantskog bataljona u sastavu 72. specijalne brigade Vojske Jugoslavije pukovnika Miodraga Kapora, svedočenje genaral potpukovnika Vinka Pandurevića. Posebnu vrednost u sećanjima ima zapisi pukovnika Dragoljuba Jevđovića o povezanosti i saradnji vojne policije JNA, VJ, VSCG i Vojske Srbije sa Milicijom i Policijom MUP Srbije. Pukovnik Jevđović je dao kraći istorisjki pregled nastanka vojne policije, a zatim i njenu saradnju sa MUP-om Srbije, kako su se pripadnici MUP-a školovali na Vojnoj akademiji, kako su se izvodile zajedničke obuke i sradnja MUP-a Srbije i Vojske u različitim kriznim situacijama sve do čuvene migrantske krize 2015 i 2016 godine kada su te jednice zajedno sarađivale na obezbeđnju državne granice. O saradlji padobranaca i pripadnika PJP dao je brigadni general Jelesije Radivojević, o asvedočenju i saradljih ratnih 1990-tih dao je i penzionisani načelnik generalštaba general-pukovnik Ljubiša Diković.
Peti deo monografije o Posebnim jednicama policije se može smatrati najtužnijim. Naime na stranicama ove knjige data su imena i prezimena svih pripadnika PJP koji su dali svoje živote za odbranu otadžbine ili u poslovima zaštite građana i borbi protiv terorizma. To se odnosi na sve pripadnike koji su stradali od 1992-2003 godine. Na 11 strana data su njihova imena i prezimena. Inače 20 pripadnika PJP-a se i danas vodi kao nestalo. Većina nestalih su oteti i njima se u periodu od 1998 do 1999. gubi svaki trag.
Ova monografija po prvi put oslikava detaljno ulogu pripadnika Posebnih jednica policije na prostoru bivše Jugoslavije, njeonom delovanju na zaštitt mira i movine građana, ali i sprečavanju oružane pobune albanskih terorista i učestvovanje u odbrani otadžbine, što ukazuje na njenu istorijski vrednost i kao dokument koji će pomoći da se ne zaboravi sećanje na heroje pripadnike MUP Srbije koji su žrtvovali ono najvrednije, svoj život da bi mlađe generacije mogle da žive u miru.
FOTOGALERIJA: