Borbeni avion MiG-21 smatra se jednim od najproizvedenijih borbenih aviona u istoriji sa preko 11.000 proizvedenih primeraka koji su napravljeni u periodu između 1959. i 1985 godine
Ratno vazduhoplovstvo Indije posle 60 godina odlučilo je da penzioniše MiG-21 iz operativne upotrebe. Zvanična ceremonija biće održana 2025 godine sa čime će biti završeno jedno poglavlje u indijskoj avijaciji sa 840 letelica koje su prošle kroz operativni sastav, 200 pilota je stradalo u 400 avionskih nesreća.
Borbeni avion MiG-21 smatra se jednim od najproizvedenijih borbenih aviona u istoriji sa preko 11.000 proizvedenih primeraka koji su napravljeni u periodu između 1959. i 1985 godine.
Ovog borbenog aviona u RV evropskih zemalja više nema poslednje države koje su ovu letelicu imale u operativnoj upotrebi Rumunija povukla je u junu 2023, a Hrvatska skoro u maju posle dolaska borbenih aviona Rafal. Letelica još leti u Africi, na Karibima i u par azijskih država od kojih je najbrojnija Severna Koreja.
Indija je svoje prve lovce MiG-21 dobila već krajem 1961. godine, bila je to verzija F-13. Ova verzija je u naoružanje RV SFR Jugoslavije uvedena u junu 1962. godine. U to vreme, avion je bio respektabilan lovac i činio je okosnicu flote zemlje od 1970-ih do sredine 2000-ih.
A fantastic view of an Indian MiG-21 "Bison". With its glass cockpit, data-link terminal, advanced RWR, helmet-mounted cueing system, and Phazatron Kopyo multi-mode radar, the #IAF Bison is one of the world's most upgraded (and capable) Fishbed variants.#avgeeks #aviation #India pic.twitter.com/hRLMuDAiy1
— Air Power (@RealAirPower1) March 5, 2023
Uvođenje većeg broja aviona MiG-21 u naoružanje vazduhoplovstva Indije dovešće do tesnog vojnog savezništva između Indije i Sovjetskog Saveza. Sledeći vojni sukob između Indije i Pakistana 1971. godine, pokazaće da je lovac MiG-21 neprikosnoveni gospodar vazdušnog prostora. Tokom ovog rata indijski lovci MiG-21FL gospodarili su vazdušnim prostorom, ostvarujući tako vazdušnu prevlast nad bojištem. Indija je ove lovce koristila i tokom Kargilskog rata 1999. godine.
Laki lovac odličnih manevarskih karakteristika koji je proslavio vazduhoplovnu industriju SSSR doživeo je novu renesansu. Naime, ruski MAPO MiG i izraelski IAI i Elbit ponudili su modernizaciju ovog lovca na novi, viši standard, koji korisnicima nudi dobijanje savremenog lovca jednakog po svojim borbenim i letnim karakteristikama avionima četvrte generacije.
Ruska modernizacija označena kao MiG-21-93 nastala je kao direktan odgovor na indijski zahtev za modernizacijom oko 200 lovaca MiG-21bis, napravljenih po licenci u Indiji tokom osamdesetih godina XX veka. Prvi put je javno predstavljen tokom vazduhoplovnog sajma održanog 1994. godine u Berlinu.
Indijski lovac MiG-21 Bison nastao je na osnovu ruskog programa modernizacije ovog lovca.
Program modernizacije obuhvatao je ugradnju savremene avionike, koja obuhvata, ugradnju radara većeg dometa i otpornosti na elektronsko ometanje, novi napadno-navigacioni sistem, sistem veza, sistem HOTAS, a takođe i savremeno naoružanje. U avion je ugrađen višenamenski, kohertno impulsno-doplerski radar Kopje (razvijen iz radara ugrađenog u MiG-29M), s mogućnošću detekcije vazdušnih ciljeva u dolasku do 57 km, a pri odlasku 25 do 30 km. Radar je sposoban da istovremeno prati najviše osam ciljeva, s mogućnošću jednovremenog dejstva do dva cilja. Indija je modernizovala 125 lovaca MiG-21bis na standard MiG-21-93, a avioni su označeni kao MiG-21 Bison.
MiG-21 je izrađen u više primeraka no bilo koji drugi lovac nakon Drugog svetskog rata; izrađen je u brojnijim verzijama no ma koji drugi avion Drugog svetskog rata; već do sad je u naoružanju proveo više godina no bilo koji drugi vojni avion i ostaće u njemu još dugi niz godina; borio se u više ratova i na više različitih krajeva sveta no ma koji drugi lovac u istoriji vazduhoplovstva; koristio se u više vazduhoplovnih armija no ma koji drugi lovac – po sadašnjim ocenama u najmanje 37 i najviše 49 zemalja – što nijedan avion nije dostigao.
Danas Indija još uvek ima oko 40 operativnih MiG-ova 21.
Očekuje se da će ove poslednje dve eskadrile konačno biti povučene iz upotrebe 2025. Time će biti okončana duga i burna istorija MiG-21 u indijskom vazduhoplovstvu. Na kraju, MiG-21 će biti povučen iz upotrebe u Indiji, nekih 40 godina nakon što ih je sovjetsko vazduhoplovstvo penzionisalo 1985. Danas se avioni uglavnom koriste kao presretači i imaju ograničenu ulogu kao borbeni avion. Uglavnom se koriste za vežbe.
Najlepsi borbeni avion ikad napravljen. Bez konkurencije.
Tito nekad imao preko 200 MiG-ova 21.
kako je to rekao jednom general Rendulic, sve je to kupljeno od Rusa za vinjak i zenske charape.
…