HAMAS IZ DRUGOG UGLA: KAKO DUH ŠEIKA AHMEDA JASINA I DALJE LEBDI NAD GAZOM! INSPIRACIJA ZA SVE HAMASOVCE

Hamas, radikalni islamistički pokret koji je u subotu rano ujutro tačno 50 godina od početka Četvortog arapsko-izraelskog rata poznatog i kao Jom Kipur pokrenuo rat koji preti da preraste u regionalni rat koji bi mogao da zapali Siriju, Liban, Jordan, Egipat da se umešaju dve regionalne sile i još nekoliko manjih država, da bi za sve to Ukrajina bila safari rat.

O Hamsu je navodno bilo kao sve rečeno. Da li je baš tako svašta se tu spominje, ali nekako prenbegava se jedna ličnost Šeik Ahmed Jasin- Palestinac rodim iz malog sela al-Jura pored Aškelona. Neki izvori navode da je u pitanju i selo Madžel. Ipak uzećemo prvu verziju.

Iako je mrtav već 19 godina ubijen je među prvima kada je Izrael pokrenuo bio taktiku “ciljnih ubistava” iako mnogi su na njega zaobravili, njegovo ime se govori sa stahopoštovanjem u Gazi.

Jasin Ahmad Ismail rođen je u selu al- Jura pored Aškelona. On se smatra osnivačem i duhovnim liderom pokreta Hamas, koji je gle ironije čuda svoj koren nastanka imao u izraelskom zatvoru. Ironijom sudbine jedna slična organizacija je nastala u zatvoru, ali ne izraelskom nego u Iračkom. To je bila islamska država.

Jasinov život je bio sasvim bezbrižan do čuvene 1948. godine kada je izbio Prvi arapsko izraelski rat. Jasin tada 12 godišnji dečak beži sa svojom porodicom u Gazu i postaje jedan od desetina hiljada izbeglica.

Četiri godine kasnije 1952. u jednom incidentu postao je paraplegičar. Neki tvrde da je nezgodno pao igrajući fudbal u izbegličkom kampu Šati u Gazi i ostao je prikovan za kolica čiutav žuvot sve dok ga izraelska raketa lansirana iz helikoptera AH-64A Apač nije eliminisala.

Foto: Shutterstock

Godine 1956. Ahmed Jasin odlazi na studije u Egipat na univerzitet “Ain Šams” u Kairu gde studira arpsku literaturu i religiju. U Egiptu pridružuje se pokretu “Islamska braća” gde se nadahnjuje idejama Hasana al Bane. Posle završetka studija vraća se u Gazu gde poučava religiju i molitvu. Njegova prosvetna funkcija trajala je sve do 1973 kada formira Koledž Islamski kolektiv ( al Majma al- Islami /Mudžama al Islami). Novac i sve ono što je trebalo da radi jedan univerzitet dala su Muslimanska braća. Ovaj univerzitet osim što se bavio prosvetnim imao je i humanitarni rad.

Ono što je interesantno u celoj priči bilo je to što su Izraelci znali za Jasina i njegov pokret, ali nisu ništa preduzimali nego su ga tolerisali smatrajući da će to biti korisna ravnoteža sa Arafatovim PLO. Posle iranske revolucije februara 1979. godine Jasin još više radikalizuje svoje gledište i inspirisan Homeinijevim metodama formira novi pokret Madžad al Mudžahedin (Slava islamskih boraca).

Deset godina kasnije Ahmeda Jasina 1983. hapsi izraelska vojska ironijom sudbine oktobra meseca neki kažu i 7. oktobra 1983, tačno na 10 godina od početka Jom Kipurskog rata. Izrelski sud ga osuđuje na 13 godina zatvora. Već tada bio je svetionik Palestinskog Islamskog pokreta koji je predvodio. Osuđen je bio na ćeliju jer je posedovao nelegalno oružje i pravio islamske ćelije. Sreća mu se nasmehnula 1985 kada je izvršena razmena zarobljenika između Izraela i Nardonog fronta za oslobođenje Palestine. Ahmed Jasin tad je stavljen pod nadzor i u kućni pritvor u Gazi. Već tada Palestinski islamski pokret postaje radikalniji pod uticajem bliskih Jasinovih saradnika.

Decembra 1987. Jasin sa ostalih šest pokreta sa Muslimanskom braćom daje javnu podršku početku palestinskog ustanka Prve Intifade ( intifada -znači ustanak). Zajedno sa svojim vernim ideolozima Muslimanskom braćom podržava ustanak i javno saopštava da je formirao novu organizaciju pod imenom HAMAS (Harakat al Mukavima al Islamija) Islamski pokret otpora.

U Gazi ključnu ulogu u animiranju prve intifade imale su džamije odkale su polazile sve poruke

HAMAS na arpaskom označava entuzijazam i vatrenost. HAMAS odbija bilo kakve pregovore sa Izraelom, podržava povratak cele Palestine i počinje da igra važnu ulogu u Intifadi.

Jasin u svojim govorima zalaže se za formiranje velike Palestine od Mediterana do Jordana, a glavna strategija premoći po Jasinu je demografija koja će pomoći Palestincima da ostvare premoć nad Izraelcima u čemu je i sam doprineo. Imao je 11 dece.

Izrael ga obeležava kao teroristu, a njegov pokret kao terorističku organizaciju.

Godine 1988. HAMAS objavljuje povelji objavljenoj avgusta 1988 saošteni su ciljevi: posevećenost svetom ratu za Palestinu protiv Jevreja,

U maju 1989 Jasina Izraelci opet hapse i 15. oktobra te godine osuđen je na doživotni zatvor. Iz svoje ćelije nastavio je da rukovodi Hamasom. Iza rešetka ostao je sve do 1997. godine i to 1. oktobra kada jordanski kralj Husein moli Benjamina Nnjtanjahua koji je bio tada prmeijer Izraela da bude pušten na slobodu. Propast operacije likvidacije nekih Hamasovaca u Jordanu bila je idealna prilika za razmenu. Razmenjeno je šest zatvorenika za Palestince koji su imali jordanski pasoš. Među njima je bio i Jasin koji se preko Amana posle oporavka vraća u Gazu gde gle čuda 6. oktobra 1997 je dočekan kao nesporni heroj.

Jasin ne časi časa nego kreće u akciju prikupljanja novca za rat protiv Izraela.

Dana 2. maja 1998 pozvao je lidera Palestinaca Jaser Arafata da mu se pridruži i formiraju zajednički front za otpor Izraelu. Tog 25. juna krenuo je na turneju Iran, Sirija, Egipat i Sudan, Jasin se vratio u Gazu. Tada je njegov Hamas postaje opozicija u zajedničkom palestinskom kabinetu i poziva sve na džihad protiv Izraela.

Palestinska samouprava u Gazi ga 29. oktobra opet zatvara u kućni pritvor. Prvog jula 1999. na vlasti je bio bivši general i specijalac Ehud Barak koji je hteo mir sa Palestincima . Jasin je tražio da se okonča izraelska okupacija Gaze i da se raspuste sva naselja i da Jerusalim postane grad sa islamskim karakterom.

“Ono što je uzeto silom, može jedino da bude vraćeno silom”, govorio je Jasin misleći na palestinske zemlje u vreme nastanka Izraela 1948 i okupacija Zapadne obale i pojasa Gaze posle rata 1967.

I onda na palestinsku vlast Jaser Arafata, Jasin se obrušava zbog razgovora u julu 2000. U isto vreme Jasin saopštava da će zaustaviti napad na Izraelce, a ako oni prestanu da napadnu Palestince i HAMAS kako na Zapadnoj obali tako i u Gazi.

Jasin je formirao i vojno krilo HAMASA “Ezedin Al Kasem”. Ova vojna formacija nosi ime po palestinskom nacionalnom junaku koga su ubili Britanci 1935.žOružano krilo Hamasa temelji se na Jasinovoj islamističkoj filozofiji koja za jasan cilj ima sledeće:

“Nemilosrdmi rat, sve dok se zastava islama ne zavijori nad Jerusalimom. U pomoć tada je Jasinu pritekao i Iran odnosno Pazdarani ili “Čuvari islamske revolucije”. Oni postaju glavni instruktori koji obučavaju Jasinovu vojsku od kraja 1980-tih tokom celih 1990-tih a ta obuka doživljava ekspanziju posebno od 2006 godine. Tada posle poraza Fataha HAMAS se povezuje sa “Hizbi Alahom” i “Islamskim Džihadom” kao i sa drugim regularnim jedinicama.

U drugoj intifadi koja je pokrenuta posle incidenta Al Aksa. U novembru 2000 Hamas se pridružio komitetu za otpor koji je formirao Islamske snage za lokalne akcije.

Gine 2001. Druga intifada se proširila na celu teritoriju. Jasin tada pokreće masovnu kampanju slanja bombaša samoubica u Izrael. Usledio je opti teror i nesigurnost. Napadi bombaša samoubica su bili svakodnevni .

Posle 14 meseci druge intifade Hamas je postao snažan da sebe smatra reprezentativnim predstavnikom Palestinaca, koji je običan narod prihvatio.

Arafata je Hamas nerrvirao pa je odlučio da pohapsi 151 člana ove organizacije i strpa ih u zatvor. Šeik Ahmed Jasin tada poluslep i paralisan kao inspirator i ideolog stavljen je bio u kućni pritovr. Međutim, Arafat je sebi napravio ogorman problem i muku jer gomile Palestinaca u Gazi izašle su na ulicu da kažu šta misle o Jasinovom hapšenju. Ulicama se orilo ime šeika Ahmed Jasina upravo onim istim gde je počela intifada. Takođe i u Jerusalimu je bilo isto.

Palestinci iz Gaze pokazali su da ne žele lidera koji će da postupa o izraelskim intersima i naređenjima.

U septembru 2003 Izraelci pokušali su atentatom da ubiju Jasina bombardovanjem njegove zgrade. Naime 6. septembra 2003 Jasin je ranjen u napadu kada je izraelski lovac F-16 bacio bombu tešku 200 kg na zgrade u kojoj je Jasin boravio.

U tome su uspeli tek 22. marta kada je izraelski borbeni helikopter raketom razneo automobil u kome je bio Jasin. Prema izjavama očevicima vozilo u kome je Jasin ubijen gađan sa nekoliko projektila . Jasin se vraćao iz džamije sa jutarnje molitve. Osim Jasina poginula su i sedmorica njegovih telohranitelja. Odluka o likvidaciji Jasina doneta je posle napada na luku Ašadod u kome je ubijeno 10 Izraelaca.

Smrću Ahmeda Jasina HAMAS nije se ugasio. Naprotiv sve više je jačao iz dana u dan, a 2006. godine bila je prekretnica u mnogom čemu. Prvo obračun sa Fatahom koji je izgubio pojas Gaze, i Drugi rat u Libanu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *