Први светски рат (1914-1918) званично је окончан 11. новембра 1918. године потписивањем примирја између Немачке и Савезника у Компијену, Француска. Ово примирје је означило крај ратних дејстава на Западном фронту и почетак мировних преговора који су довели до Версајског споразума 1919. године.
Резултати рата
Први светски рат је донео огромне промене у Европи и свету. Три велика царства – Аустроугарско, Руско и Османско – распала су се услед ратних губитака и политичких превирања. Немачка царевина доживела оу велике територијалне губитке и економске санкције. Савезници су диктирали услове мира Немачкој, која је била приморана да плати велике ратне репарације, што је касније довело до великих економских и политичких проблема у земљи. На крају и до новог рата. На основу Версајског споразума, створене су нове државе у Централној и Источној Европи, као што су Чехословачка и Југославија.
Број страдалих
Процењује се да је у Првом светском рату страдало између 15 и 20 милиона људи, од чега је око 9-10 милиона било војника и преко 7 милиона цивила. Поред директних жртава на бојном пољу, многи су страдали од болести и глади, које су се прошириле због војних операција и економских потешкоћа. Такође, рат је оставио десетине милиона рањених и трајно онеспособљених.
Током Првог светског рата, Србија је претрпела велике жртве и разарања.
Србија је изгубила око 1.250.000 људи, што је представљало велики проценат од укупног становништва. Дакле, остали смо без 25% свог становништва. Поред ратних дејстава, у Србији је избиа епидемије колере и тифуса, што је додатно погоршало ситуацију. Изгладнелост и немогућност обезбеђивања медицинске помоћи такође су допринели великом броју жртава. 1915. године, након напада Централних сила, српска војска се повукла преко Албаније, што је био један од најтежих момената рата за Србију. Већина војске и цивила који су покушали да се извуку из земље, страдала је од зиме, глади, болести и напада непријатеља.
Након рата је обновљена независност. Србија је постала оснивач нове државе, Краљевине СХС (Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца), која је касније постала Југославија.
Србија је успела да ослободи своје територије и прошири своје границе, укључујући део новоослобођене територије у Македонији, Косову и Метохији, као и Војводину.
Србија је на крају рата изашла као победница, али је то било по цену великих људских и материјалних губитака. Друштво и економија су били разорени, а рат је оставио дубоке последице на све аспекте живота у земљи.