Трећег јануара нове 2024. навршило се тачно четири године од смрти иранског генерала Касема Солејманија званог још и “Комадант Сенка”, архитетка шиитског успона на Блиском истоку, и чевека који је са својом елитном једницом “Ал Кудс” (Јерусалим) поразио Ал Каиду и Ислмаску државу у Ираку и Сирији.
Био је петак 3. јануар 2020. када је из путничког авиона изашао мушкарац у раним 60 -тим годинама у пратњи наоружаних телохранитеља и ушао у у теренац који је био део већег конвоја. Кад је конвој возила већ био на изласку са писте из авиона су пуштени и остали путници да изађу. Мистериозна личност наставила је пут без икакве пасошке контроле.
Испред два возила кретао се мини бус марке Хјундаји са 15 наоружаних чувара, иза њих је била тојота Авлон у којо јеј седео ОН генерал-мајор иранске Револуционарне гарде Пасдаран Касем Солејмани и командант Ал Кудс бригаде и главни архитекта победе над Исламском државом и грађанском рату у Сирији и Ираку. Са њим у друштву са њим је био командант формације Катаиб Хезболлах Абу Махди ал-Мухандис.
Конвој се кретао неких 11 минута и пошто су прошли неколико контролних пунктова и изашли из зоне аеродрома мини бус Хјундаји је нестао изненада у пламену, погодила га је прва ракета и возило је пламен појео. Возач Тојоте у којој је био Сулејмани покушао је да избегне запаљено возило, мислећи да је у питању импровизована експлозивна направа, када га је погодила друга ракета. Уследио је удар и треће ракете, са чиме је операција била готова, а мета уништена.
Ирачкој полицији је остало само да обави увиђај и идентификује страдале међу којима је био и Солејмани који је препознат по прстену. На Блиском истоку оследио је шок када се сазнало да је ликвидиран „командант Сенка“ у предграђу Багдада.
Убрзо се сазнало ко је извео напад амерички дрон МQ-9 Реапер који је лансирао три пројектила типа хелфајер која су ликвидирала „Команданта Сенку“.
Међутим Американци су у овој причи били директни извршиоци, а обавештајна подршка за ову операцију дошла је заправо из Израела, који је читаву операцију припремио месецима унапред организујући вишемесечну обавештајну припрему.
Освета у виду ракетирања уследила је пар дана после сахране.
Потпис за ликвидацију
Одлука о убиству Солејманија донета је 3. децембра 2019. године директном телефонском разговору Доналда Трампа и Бенијамина Нетанијахуа, који су се консултовали око ове ликвидације.
Када је Иранска револуционарна гарда, оборила амерички извиђачки дрон изнад мореуза Ормуз, 20. јуна 2019. године, Доналд Трамп је потписао извршну наредбу за убиство генерала Солејманија. Само неколико дана касније, САД су закључиле и одбрамбени пакт са Уједињеним Арапским Емиратима.
Такође Доналд Трамп започео је поступак Трамповог импичмента, а 21. новембра 2019. израелски тужилац је оптужио тадашњег премијера Бењамина Нетанијахуа за три кривичних дела корупције.Требало је начи хитан излаз. На савету израелске владе и безбедносних служби новембра 2019. мосадови аналитичари саопштили су да су се створили услови за убиство Касема Солејманија.
Порука Доналду Трампу саопштена је преко државног секретара Мајка Помепа. Оперативци на терену саопштили су да имају под лупом читаву руту кретања Касема Солејманија.
О учешћу МОСАД-а у ликвидацији писао је и маја 2021. Јерусалем пост, који наводи да је Израел помогао САД -у да прати Касема Солејманија тако што је надзирао његов мобилни телефон, јер су Израелци имали све Солејманијеве броје мобилних телефона, које су затим предали Американцима који су их детаљно пречешљали и открили тренутни, који је користио у Ираку, који их је довео директно до њега.Ко је био генерал Сенка
У Тел Авиву, веза америчке Команде за специјалне операције сарађивала је са Израелцима у праћењу доступних Сулејманијевих мобилних телефона и откривању нових. Међу откривеним био је и његов тренутни мобилни телефон који је активиран у Багдаду, наводи се у обавештајном извештају.
Мосад, је иначе раније како пише Јерусалем пост дао ЦИА-и обавештење о Сулејманијевом куриру, да ће отпутовати из Ирана по чисте мобилне телефоне за припаднике Ал Кудс јединице и за Сулејамнијев најужи круг сарадника. ЦИА је добила обавештење да курир слеће у једну заливску државу како би набавио уређаје, као и радњу коју ће да посети. Предузета је комплексна акција да се шпијунски дофтвер инсталира у низ телефона који су припремљени били за Сулејманија.
Курир је по доласку у радњу променио одлуку и куио дурге телефоне, али је узео и један који је у себи имао шпијунски софтвер. Тај телефон је касније добио један од Сулејманијевих сарадника несвесно омогућио меморисањем сулејманијевих телефона да их америкаци све покупе и проуче. Међу тим телефонима био је и онај што је укључен по слетању у Багдад.
Међутим, није само софистицирана технологија утицала на откривање Сулејманија. Јерусалем пост пише и о курдској улози у целој причи, чији агенти су се инфлитирали у аеродромске раднике. Тако сазнајемо да је један курдски агент је глумио контролора на земљи, један се лажно представљао као службеник за примање пртљага, а трећи је глумио ирачког полицајца, који је требао да идентификује Сулејманија као мртвог да слика и ако може узме узорак ДНК као доказ да је амерички и израелски непријатељ број 1 ликвидиран.
Такође у чланку се наоводи и да су израелске обавештајне службе продре међу Курде који су антиирански расположени, мада и САД међу ирачким Курдима имају посебно јаке везе. Иначе спомињу се и наводи да су на терену у Багдаду били и амерички специјалци и заправо отворили ватру на про возило са чиме су успорили колону и омогућили да дрон обави цео посао.
Ко је био Касем Солејмани
Касем Солејмани рођен је 11. марта 1957. године у селу , у провинцији Керман у Ирану. По завршеној школи сели се у град Керман где неко време ради на грађевини. У осамнаестој години, 1975. запошљава се у градском водоводу а вечери проводи слушајући проповеди хоџе Камијаба, штићеника будућег врховног верског вође Ирана, Али Хамнеија. Војна каријера започела је у ирачко-иранском рату. Постао је најмлађи командант 41. Тарала дивизије. Са завршетком рата Солејмани постаје командант Иранске револуционарне гарде у родном Керману. Касемово ратно искуство помаже му у пресретању кријумчарских канала и разбијању конвоја. Неки извори га повезују са грађанским ратом на подручју бивше Југославије да је предводио иранске паравојне формације које се боре на муслиманској страни у Босни и Херцеговини.