Зашто је Русија престала да напредује на југу Украјине

Јака одбрамбена позиција руске војске на југу Украјине омогућава јој да у том сектору линије додира држи дефанзиву, а снаге преусмерава ка другим, активнијим бојиштима.

Како изгледи за прекид ватре постају све даљи, борбе на терену настављају се без престанка.

Иако задржава стратешку иницијативу, руска војска не постиже напредак какав би Кремљ желео. Са друге стране, украјинске снаге тактички се повлаче тамо где морају, а држе положаје где је најпотребније.

Борбе у Украјини: тренутно стање

Сукоби се настављају на великом фронту на истоку и југоистоку Украјине, док је ситуација на југу релативно стабилна.

„Уз руске области Курск и Белгород, руске снаге су извеле велике ваздушне нападе на украјинску област Суми. Врло је вероватно да Русија намерава да настави офанзиву у региону како би повратила спорну територију Курск,“ проценило је британско министарство одбране у најновијој обавештајној процени.

Кијев од августа држи изданак у области Курск. И поред ангажовања десетина хиљада војника, укључујући око 15.000 припадника Северне Кореје, Москва није успела да потисне украјинске снаге, иако је у марту постигнут напредак и поново заузет град Суџа.

Истовремено, Русија концентрише борбене снаге у региону Донбас.

„У централној области Donetsk, Русија се бори за кључне урбане тачке као што су Торецк и Часив Јар,“ наводи британско министарство одбране.

Упркос месецима борби, руске снаге нису успеле да заузму ова утврђења.

На југу Украјине забележено је мало напредовања руских снага, што указује на то да је Русија приоритизовала друге правце напада, укључујући оне преко реке Дњепар у близини града Херсон.

Руска тврђава на југу Украјине

Руска војска је током 2023. године претворила окупирани југ Украјине у велико утврђење. Док су Украјинци припремали велику контраофанзиву, Русија је изградили најобимнија одбрамбена утврђења у Европи још од Другог светског рата.

Ове линије, нарочито у јужном сектору, показале су се изузетно ефикасним — украјинска офанзива је заустављена, а механизоване бригаде нису успеле да пробију руску одбрану.

Снажна позиција омогућила је Русији да задржи одбрану на југу и повуче значајан број јединица ка другим секторима, пре свега ка области Курск, где се бори против украјинског изданка.

На истоку, руска војска покушава да заузме град Купјанск, важан железнички и логистички центар. Његов губитак озбиљно би угрозио украјинске операције у региону.

„У области Харков, Русија наставља нападе ка Купјанск-у. Северно од града, руске снаге држе мостобран у селу Западне, западно од реке Оскил. Украјински системи беспилотних летелица (UAS) и артиљеријски удари ометају руске покушаје преласка понтонским мостовима,“ закључује британско министарство.

Губици и стање људства

И Русија и Украјина трпе велике губитке дуж целе линије додира. Руске снаге губе велики број војника, али за сада успевају да попуне редове новом регрутацијом. Са друге стране, мада су украјински губици процењени као нешто мањи, изазови у попуни људства код Кијева су далеко озбиљнији.

Један коментар на “Зашто је Русија престала да напредује на југу Украјине

  1. Британско министарство за одбрану, пропаганду и губљење времена је самостално дошло до закључка да украјинска офанзива из 2023. није успела. Па то је изненађујуће похвално од њих.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *