ZAŠTO JE KRSTAREĆA RAKETA TAURUS I DALJE GLAVNA NADA KIJEVA DA ĆE ODNETI POBEDU NAD RUSIJOM? NE ODUSTAJU OD PRITISKA NA BERLIN!

Kijev direktno i preko posrednika nastavlja lobiranje i pritisak na administraciju Olafa Šolca i na njegove koalicione partnere pre svega “Zelene” koji su najnaklonjeniji Kijevu da se isporuče nemačke krastareće rakete za napad u dubinu ruske teritorije

Vlasti u Kijevu i dalje uprkos protivljenju nemačkoh kancelara Olafa Šolca ne odustaju od zahteva da im se dostave krstareće rakete Taurus kako bi sa njima bili napadnuti vojni i politički ciljevi u dubini evropskog dela ruske teritorije pre svega: Moskovska, Lenjingradska, Kaluška, Rostovska oblast uz postojeće Kursku (gde sve vode borbe), Belgorodsaka koja je ponovo na meti napada i Brajnska oblast.

Uprkos seriji odbijanja, Kijev direktno i preko posrednika nastavlja lobiranje i pritisak na administraciju Olafa Šolca i na njegove koalicione partnere pre svega “Zelene” koji su najnaklonjeniji Kijevu da se isporuče nemačke krastareće rakete za napad u dubinu ruske teritorije.

Zašto baš Taurus, a ne kao do sada ATACMS ili britanski Storm Šedou i francuski Skalp AG i amerićki JASSAM.

Ovde valja poći od Amerikanaca pre svega jer Amerikanci za razliku od Britanaca javno ali i tajno nisu naklonjeni ovoj ideji Kijeva i do sada iako neki članovi Bajednove administracije to žele, ta priča je zaustavljena bar privremeno dok se izbori ne završe 5. novembra. I samom Zelenskom je rečeno da bi pozitivna odluka mogla biti data Kijevu, ako Kamala Hairs postane prva predsednica SAD, a neizvesnost je velika da od te stvari nema ništa, ako u Belu kuću se vrati Donald Tramp i ako promeni spoljno politički kurs zemlje. Međutim i to je nepredvidivo s obzirom na Trampovo ponašanje u stilu političke rijaliti zvezde.

S druge strane tome i sam Pentagon nije naklonjen s obzirom da bi masovnom isporukom taktičkih balističkih raketa ATACMS dometa 300 km zapravo nastao problme jer bi stratške rezerve Armije SAD bile narušene i dovedena u ozbiljnost odbrane same države i interesa saveznika i vojnih snaga SAD širom sveta.

Kijev je samim tim na mukama kako realizovati plan da se Rusiji zada strateški udar? Pa jedina nada je opet raditi na tome da se “Olaf nejaki (Šolc)” smekša i nekako privoli da krstareće rakete “Taurus” stignu dok Kijeva i da se sa njima udari duboko u rusku teritoriju pa čak i da se pogode neki ciljevi u Moskvi. Mnogi sepkulišu o Kremlju kao meti napada.

O Taurusu su razgovarali već zaboravljeni čuveni nemački oficiri koji su diskutovali o tome kako razneti Krimski, odnosno Kerčki most, a svi su to zaboravili.

Zašto baš Taurus?

Vojni i politički vrh Kijeva smatra da nemačka krstareća raketa TAURUS KEPD 350/150 (Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) može da ključno doprinese prekretnici rata u Ukrajini.

Ova krstareća raketa koja se lansira sa avionske platforme namenjena je za uništavanje visokovrednih i dobro branjenih ciljeva u dubini neprijateljske teritorije, Sam projektil nema klasični oblik kao rakete-cilindrični, nego pljosnati u vidu plovila. U pitanju je oštro pravougaono telo koje ima dovoljno prostora za smeštaj bojeve glave “Menfisto” i turbomlaznog motora što samanjuje radarski odraz projektila.

Na gornjem delu tela nalaze se rasklopiva krila koja se otvaraju odamh posle lansiranja sa šine ispod krila aviona. Na zadnjem delu rakete nalaze se krilca za upravljanje u “H” konfiguraciji koje su postaljene pod uglom od 45 stepeni. Na bokovima projektila postavljeni su usisnici za turboventilatorski motor Williams P8300-13 koji ima potisak 6,67 kN. Motor se nalazi na zadnjem delu projektila sa čime je ostavnjeno dovoljno prostora u samoj raketi.

U centralnom delu rakete nalazi se rezervoara za gorivo, a na čelu rakete bojeva glava Menfisto. Na vrhu rakete se nalazi sistem za kontrolu leta i otkrivanje ciljeva.

Projektil KEPD 350 ima dužinu 5 metara, širinu tela 0,63 m i visina 0,32 m. Raspon krila je 1 metar. Masa projektila prilikom lansiranja je 1.400 kg. Mlazni motor omogućava brzinu rakete od 994 km/h. Maksimalni plafon leta rakete je 7.600 m. Iako proizvođač tvrdi da je maksimani domet 350 km, zapravo on je veći od 500 km i glavni razlog zašto Kijev traži ove rakete kako bi mogli da gađaju u dobinu ruske teritorije i Krima.

Bojeva glava “Menfisto” ima težinu 490 km i sastoji se od dva probojna projektila koji se nalaze jednim iza drugoga iza sistema za navođenje na vrhu projektila. Prva bojeva glava je kumulativno probojna namenjenjna za probijanje otvora u dobrozaštićenim objektima, a iza se nalazi klasična odnosno razorno-probojno koja zauzima centralni deo projektila. Prva bojeva glava ima najveći prečnik i oblik kao telo rakete, druga znatno uža od tela projektila kako bi se povećala mogućnost probijanja do cilja i povećanje efikanosti uništenja napadnutog cilja.

Kako izgleda napad na cilj raketom Taurus

Krstareća raketa AURUS KEPD 350/150 (Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) posle odvajanja sa lansirne šine ispod krila i otvaranja krilaca i leta rakete ona leti zadatom putanjom. Prilikom udara rakete ili posle udara projektila, što zavisi od čvrstine cilja i materijala od koga je izgrađen, to se postiže uz pomoć upaljača SHAFT (Smart Hard target Attack fuzing Technology) koji je spojen sa sistemom za upravljanje letom rakete. Stvoreni kumulativni mlaz prilikom eksplozije buši rupu u zidu, a sekundarni deo iste eksplozije uklanja šut ili zemlju koji je gađan, prodire u unutrašnjost brzinom od 250 m/s i sledi druga eksplozija.

Bojeva glava “Menfisto”, slična je kao bojeva glava BROACH kojukoristi krstareću raketu “Storm Shadow”.

Kada se raketa konstruisala daleke 1996. godine od Taurusa se očekivalo da visokom preciznošću pogodi čak i tačkasti cilj. Od lansiranja rakete u srednjem delu putanje leta rakete kontroliše se kombinacijom INS/GPS. INS omogućava poptuno autonomni let, a preciznost zavisi od koordinata cilja i zone odakle je projektil lansiran. Što je zona lansiranja brža to je preciznost veća, ali preciznost opada sa sa većom daljinom leta do cilja od momenta lansiranja. Tada se koristi GPS sistem.

Kada se Taurus spusti na visinu od 50 m od površine zemlje prilikom leta posle lansiranja uključuje se TERNAV (TERrain reference NAVigation). U pitanju je inače visinomer koji na određenim tačkama leta meri profil zemlje direktno ispod sebe, a razultate merenja upoređuje sa onima koji su uneseni u memoriju leta rakete.

Prednost sva tri sistema je neosetljivost na složene vremenske uslove.

Krstareća raketa TAURUS ima i IIR (Imaging Infra Red) termovizijski sistem za oktirvanje ciljeva i navođenje projektila u završnoj putanji leta. Nekoliko minuta pre prilaska rakete konačnom cilju na nekoliko kilometara aktivira se IC sistem koji uz pomoć prethodno unesenih podataka prepoznaje cilj i raketu usmerava prema njemui sledi direktni pogodak. Prilikom približavanja cilju raketnj preoznaje slike terena i zato je najvažnije imat takvu tačku.

Pukovnik Markus Rajzner vojni istoričar i vođa instituta za oficirsku obuku austrijske
Savezne vojske na Terezijanskoj vojnoj akademiji u Beču Neuštadt, početkom juna 2024 bavio se analizom zašto je krstareća raketa Taurus potrebna Kijevu.

Da li je Taurus čudesna raketa za rat protiv Putina? Ovako glasi podnaslov analize pukovnika Rajznera

“Zapadne države već imaju oružje koje nije moguće tako lako uticati ruska tehnologija ometanja.
To uključuje i nemačku krstareću raketu Taurus koja može da pogodi svoje ciljeve nezavisno od satelistskih sistema od kojih prima informacije”.

Razlog prema pukovniku Rajzneru leži u tome što nemačka krstareća raketa Taurus ima dodatne sisteme za određivanje položaja, inercijalni navigacioni sistem, referentna navigacija terena
kao i sistem za obradu slika.

Da prevedemo sa vojnostručnog jezika, krstareća raketa Taurus ima 3D mapu terena i četiri sistema za navigaciju: dodatne sisteme za određivanje položaja, inercijalni navigacioni sistem referentna navigacija terena i GPS. U pitanju je krstareći projektil koji leti u 3D režimu.

Pripremu same rakete za let se vrši isključivo u Nemačkoj i u ovom slučaju tu raketu Ukrajina ne bi mogla da lansira bez nemačkih stručnjaka

“I zato se Ukrajina nada isporukama ovog oružja iz Nemačke”, piše Rajzner.

On podseća da nemački kancelar Olaf Šolc (SPD) je već zahtev Ukrajine nekoliko puta odbio. Šolc je to pravdao nemačkim bezbednosnim interesima, jer bi se moglo dogoditi da ovo visokoprecizno oružje padne Rusima u ruke i time im pruži važne informacije o ugrađenoj tehnologiji.

Vojni ekspert Rajzner u osnovi smatra da je ovo „važeći argument”, ali on ima zamerke na izjave Šolca jer verovatno Rusi se neće moći tako olako dočepati ovih raketa i time im neće biti pružen uvid u određene ugrađene tehnologije.

Rajzner navodi da britanske i francuske krstareće rakete Storm Shadow/Scalp koje se koriste u Ukrajini imaju siromašniju tehnologiju.

„Međutim, morate imati na umu da svaki od ovih sistema ima samo ograničeno vreme efektivnosti dok protivnik ne preduzme akcije prilagođavnja”, kaže Rajzner i kao primer navodi samohodni višecevni raketni sistem “Himars” i to objašnjava kao “Himars efekat”, jer je on nestao posle nekoliko meseci od kada se ovaj sistem pojavio na frontu.

“To bi važilo i za Taurusa”.

Ukrajina je 2023. zatražila nemačke rakete dugog dometa Taurus kako bi mogli da unište potencijalne ciljeve na udaljenosti do 500 kilometara. Kancelar Olaf Šolc je odbacio ovu ideju, jer strahuje da bi Ukrajina mogla da upotrebi takvo oružje za raketne napade na rusku teritoriju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *