“UZBEKISTANSKI SMARAGDNI ŠTIT”

Republika Uzbekistan se nalazi okružena sa pet zemalja bez izlaza na more koje definišu njene granice: Kazahstan na severu, Kirgistan na severoistoku, Tadžikistan na jugoistoku, Avganistan na jugu i Turkmenistan na jugozapadu. Ovo jedinstveno pozicioniranje označava Uzbekistan kao jednu od samo dve zemlje u svetu koje nemaju izlaz na more. Njegova lokacija u centralnoj Aziji postaje još značajnija zbog zajedničke granice sa Avganistanom.

S obzirom na to da potencijalne opasnosti od terorističke pretnje nadmašuju rizik od konvencionalne vojne invazije, značajan deo vojnih investicija zemlje usmeren je na unapređenje njenih sposobnosti za borbu protiv terorizma kroz nabavku opreme kao što su K-53949 Taifun-K i Ejder Yalçın MRAP i više desetina transportnih helikoptera Eurocopter AS532, desetak pomoćnih helikoptera Eurocopter AS550 i četiri transportna aviona C-295W.

Većina uzbekistanske vojne opreme potiče iz Turkestanskog vojnog okruga Sovjetske armije, iako je neka druga oprema nabavljena putem CFE sporazuma. Zbog propisa sporazuma koji obavezuju SSSR da premesti značajnu količinu hardvera iza Uralskih planina, Uzbekistan je završio sa stotinama T-64 i T-80 na svojoj teritoriji. Suočen sa ozbiljnim nedostatkom oklopnih vozila na točkovima, Uzbekistan je 2000-ih godina prenamenio izvestan broj specijalizovanih AFV u oklopne transportere, kasnije dopunjen većim brojem BTR-80 nabavljenih od Rusije. BTR-80 su bile jedna od retkih akvizicija napravljenih za vreme vladavine predsednika Karimova. Zbog nestabilnog regiona u kojem se Uzbekistan nalazi, SAD su nastojale da ojačaju sposobnosti zemlje za borbu protiv terorizma kroz donaciju 308 MRAP i 20 MRV (vozila za spasavanje zasnovana na MRAP 2015. godine. Ovo je predstavljalo najveći pojedinačni transfer američke vojne opreme za postsovjetsku državu pre rusko-ukrajinskog rata 2022. godine i uveliko je ojačao kapacitete zemlje.

Naslednik predsednika Karimova, Šavkat Mirzijojev, značajno je povećao ulaganja u Oružane snage i nabavio KamAZ Tajfun-K MRAP i BTR-82A iz Rusije krajem 2010-ih. Uprkos tome što još nije dovela do nabavke novih tenkova, odbrambena industrija Uzbekistana je pokrenula modernizaciju određenog broja T-62, T-64 i T-72 u zemlji. Ipak, ove modernizacije još nisu napredovale dalje od faze prototipa. Štaviše, oružje domaće proizvodnje se integriše u aktivnu službu. Ovo je do sada obuhvatalo taktička vozila i IMV. Pošto Uzbekistan čini usaglašene napore da dalje proširi svoje sposobnosti za proizvodnju i modernizaciju vojne opreme, izgleda da će u bliskoj budućnosti debitovati dodatni AFV proizvedeni u Uzbekistanu. Ovi dodaci će se pridružiti ezoteričnoj kolekciji sovjetskih, američkih i ruskih tipova vozila.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *