СУКОБ ИЗМЕЂУ ЕГИПТА И ЕТИОПИЈЕ СЕ ОДВИЈА НА РОГУ АФРИКЕ: “РИЗИК ОД НОВИХ ПРОКСИ РАТОВА ЈЕ ВИСОК”

Египат је недавно продубио своје учешће у ратом исцрпљеном рогу Африке тако што је наоружао Сомалију и распоредио своје трупе у тој земљи. На растућу узбуну Етиопије, Египат је такође спреман да се придружи мултинационалним снагама које подржавају сомалску војску у борби против џихадистичке претње Ал Шабаба. Потенцијално дестабилизирајуће присуство Египта у региону види се као директна последица споразума о луци Етиопије са отцепљеним Сомалилендом, што је Сомалија схватила као директну увреду. Ендалкаћив Бајех, политички научник са фокусом на рог Африке, износи ризике и пут ка деескалацији.
Шта знамо о уласку Египта у Сомалију и на позорницу сукоба на рогу Африке?

Долазак Египта на рог Африке може се пратити уназад до потраге Етиопије за наменском луком под њеном контролом. Етиопија је највећа земља на свету по броју становника и ослањала се искључиво на луку Џибути од избијања рата Етиопије и Еритреје (1998-2000).

Етиопија истражује алтернативне приступне тачке. То је довело до објаве 1. јануара 2024. године да је склопила споразум о луци са Сомалилендом. Етиопија је пристала да призна отцепљену републику у замену за поморску базу на обали Сомалиленда.

etiopija-šalje-vojsku-na-granicu-sa-somalijom-posle-zakupa-luke-u-somalilendu© የመከላከያ ሚኒስቴር Ministeera Raayyaa Ittisa Biyyaa (Itoophiyaa)

Ова најава изазвала је дипломатски раздор са Сомалијом, која је на споразум гледала као на кршење свог суверенитета и територијалног интегритета. Сомалија и даље сматра самопроглашени Сомалиленд делом своје територије.

Усред превирања, Сомалија се удварала Египту као регионалном покровитељу да се супротстави Етиопији. Ово је добро у складу са све већим интересовањем Египта за проналажење војног партнера дуж границе са Етиопијом.

Египат је дугогодишњи ривал Етиопије. Недавно је запретиo да ће кренути у рат због изградње етиопске “Велике ренесансне бране“, коју види као претњу свом опстанку.

Египат је распоредио војне снаге у Сомалији након свог одбрамбеног споразума са Могадишуом у августу 2024. године. Такође планира да распореди 5.000 војника као део Мисије подршке и стабилизације Афричке уније у Сомалији. Мисија је постављена да замени прелазну мисију Афричке уније у Сомалији, у којој је Етиопија главни играч.

Пристанак Етиопије да призна Сомалиланд и трвења са Сомалијом довели су њеног старог ривала, Египат, пред кућни праг.

Како је ривалство Египта и Етиопије појачало регионалне тензије?

Убрзо након распоређивања Египта у Сомалији, Етиопија је формализовала своје признање Сомалиланда. Такође је послала амбасадора у главни град Харгејсу. Тиме је постала прва нација која је званично признала независност Сомалиленда. Обе земље такође журе да свој меморандум о разумевању претворе у обавезујући билатерални споразум.

egipat-šalje-oružje-somaliji-u-želji-da-ojača-svoju-stratešku-poziciju-u-regionu© القوات الجوية المصرية/El Qūwāt El Gawīyä El Maṣrīya

Сомалиланд је наредио да се затвори Eгипатска културна библиотека у Харгеиси.

Еритреја, неко време кључни савезник етиопског Абија Ахмеда у борби против Народноослободилачког фронта Тиграја, сада је у сукобу са Адис Абебом. И, као одговор на недавне тензије у региону, Еритреја јача своје везе са Египтом и Сомалијом. Недавни састанак ове три земље створио је уједињени фронт против Етиопије.

У Сомалији Етиопија игра стабилизирајућу улогу. Сомалија сада захтева да Етиопија прекине своје учешће. То би могло отворити пут милитантним групама и одржати Сомалију нестабилном. Ово је још вероватније да ће се догодити ако се Египат фокусира на своју конкуренцију са Етиопијом, а не на стабилност Сомалије.

Поред тога, Сомалци имају дугогодишње територијалне претензије на делове Етиопије, Кеније и Џибутија. Нестабилност може створити плодно тло за групе попут Ал Шабаба, који има за циљ да ове територије укључи у исламску државу.

Коначно, тензије су порасле између Џибутија и Сомалиленда због споразума о луци Етиопија-Сомалиленд. То је зато што ће споразум готово сигурно бити лош за привреду Џибутија. Џибути се у великој мери ослања на приходе од лука који се скоро у потпуности генеришу из Етиопије.

Који су ризици за регион?

Признање Сомалиленда од стране Етиопије и присуство Египта у Сомалији дошло је у време вишеструких регионалних криза. То укључује затегнуте односе Етиопије и Еритреје, спор Етиопије и Судана око пограничног региона Ал Фасхага и нестабилност у Етиопији.

Ово променљиво окружење повећава вероватноћу прокси ратова.

Кључне области које треба посматрати су:

Судан и Египат: Ове две земље се слажу по питању “Велике етиопске ренесансне бране“. Египат је унапредио своју безбедносну сарадњу са Суданом кроз војну подршку и заједничке вежбе. Иако је Судан у превирању, спор Ал Фашаге са Етиопијом остаје потенцијална тачка жаришта. Египат би могао искористити овај спор и пружити своју подршку суданским регуларним снагама против Снага за брзу подршку, како би остварио своје интересе.

Нестабилност у Етиопији: У неколико региона, влада је у активном сукобу са недржавним снагама. Ова нестабилност ствара плодно тло за Египат да потенцијално подржи заступнике против етиопске владе. Египат и Сомалија су већ изразили могућност употребе прокси снага.

Главна мотивација Египта да интервенише у региону је да контролише извор Нила или омета Етиопску употребу воде. Као резултат тога, Етиопија доживљава присуство Египта на свом прагу као директну безбедносну претњу. Ово повећава тензије између Египта, Сомалије и Етиопије.

Свака даља дестабилизација Етиопије пореметила би цео регион, јер дели порозне границе са скоро свим земљама на рогу Африке.

Који су потенцијални путеви за деескалацију?

Обећавајући пут за смањење тензија у Сомалији и ширем региону јесте да две регионалне силе преиспитају своје стратегије и покажу уздржаност.

Етиопија може приступити мору преко Сомалиленда без формалног признања. Ово би могло ублажити тензије и не би подстакло сепаратистичке покрете.

За Египат, конструктивнији приступ би био да ограничи његово директно учешће на рогу Африке. Уместо тога, требало би да одговори на своју забринутост у вези са етиопском мегабраном преко Уједињених нација, Афричке уније и других платформи. Историјски гледано, његове једностране акције су често биле извори тензија, а не решења у региону.

Афричка унија и Међувладина управа за развој морају осигурати да се саме регионалне државе баве регионалним питањима. Државе морају сада да донесу мудре одлуке како би смириле тензије, јер ниједна држава неће бити поштеђена ефеката преливања.

Један коментар на “СУКОБ ИЗМЕЂУ ЕГИПТА И ЕТИОПИЈЕ СЕ ОДВИЈА НА РОГУ АФРИКЕ: “РИЗИК ОД НОВИХ ПРОКСИ РАТОВА ЈЕ ВИСОК”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *