SRBIJA POSLE HRVATSKE ISTO OD 1. JANUARA 2025 VRAĆA SLUŽENJE VOJNOG ROKA!

Srbija je došla do ponora, kada uvođenje vojnog roka više nije hir, nego nužnost, gde mormao u sistemu oslonca na sopstvene snage i nesigurnih saveznika, alijansi koji su jaki samo na besedama

Predsednik Srbije odlučio je da Srbija posle 13 godina od kada je supendovana odluka o služenju vojnog roka koja je uoči profesionalizacije vojske postala lakrdija jer se vojska najviše civilna služila od Domova penzionera, pozorišta do raznih ustanova, je ponovo vrati.

“Želim i da vas obavestim da sam kao vrhovni komandant i predsednik Republike potpisao svoju saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana. Želim da verujem da će Vlada Srbije da usvoji tu odluku. Želim da verujem da svi razumete koliko nam je potrebna jaka vojska, koliko ćemo još morati da kupujemo naoružanja, da pravimo, da stvaramo. Nije naša želja da bilo koga napadnemo, niti ćemo to da činimo, ali naša je želja da odvratimo sve one koji nam svakoga dana besomučno prete, a vi ste taj bedem i najčvršća stena koja je garant tog odvraćanja – rekao je predsednik

Od 1. januara 2024. godine prvi srpski mladići bi trebali da krenu put kasarni odnosno centara za obuku i da unarednih 60 dana plus dodatnih 15 provere stečenog i naučenog služe vojni rok.

Već sada se krenulo u argumente ZA i argumente PROTIV. Doduše o tome se nešto javno osim diskusije “stručnjaka” po televizijskim emisijama nije bilo.

Istina, i ranije se predlagalo uvođenje vojnog roka, ali je sve to ubrzao rat u Ukrajini, koja je pokazala da profesionalna vojska nije dovoljna. Najveći spor bio je oko vremena služenja vojnog roka.

TV Front je još u maju 2024 kada se prvi put govorilo o vraćanju vojnog roka pisala o tome. Tada je mahom sve rečeno o tome.

O vojnom roku u srpskim medijima se prozbori svake godine bar jedanput. Krene opšta histerija i sreća. Jedni se vesele biće opet ispraćaja i prilika za zaradu, drugi kukaju i nariču, treći u histeriji sa spremljenim torbama kako i gde zbrisati od rova, uniforme i čizama.

A kakvo je stanje zapravo realno za ovkakvu priču.

O tome sam govorio februara 2021. godine kao izjavu jednom kolegi o tome šta je sve bitno prethodno uraditi da bi došli do služenja vojnog roka. Od makro plana do mikro plana.

Najpre krenimo od makro plana.

Ako uzmemo reper 2022. godina postala je prekretnica u svim vojnim pogledima šta se dešava u svetu. Izbio je rat u Ukrajini koji traje i danas. Taj rat pokazao je da u uslovima intenziteta visokog sukoba profesionalna armija biva jako brzo potrošena. Naime Ukrajinci su 8 profesionalnih mehanizovanih brigada obučenih po NATO standaradu izgubili i istopili u maju i junu mesecu na poljima istočne Ukrajine. Rezervni sastav takođe, krenuli su talasi mobilizacije, obuke po skraćenim kursevima i opet ofanziva koja je završila debaklom i oko stotinjak hiljada vojnika poginulih, ranjenih ili nestalih.

S druge strane koncept safari armija polako odlazi u prošlost. Prostor bivše SFRJ nekako je sklon raznim vojnim virusima koji su doživeli debakl na Bliskom istoku, pa i u Ukrajini da se i dalje na njih poziva kao na nešto o čemu je diskutovati bogohulno.

A, gde smo mi u svemu tome. Pa pokazalo se danas da te nikakv vojni savez neće zaštiti, jer svi prvo gledaju svoje interese i kalkulišu, a tek onda u zavisnosti od cilja se priča o tome kako pomoći savezniku.

Srbija je došla do ponora, kada uvođenje vojnog roka više nije hir, nego nužnost, gde mormao u sistemu oslonca na sopstvene snage i nesigurnih saveznika, alijansi koji su jaki samo na besedama, ali nespremni za dugoročnu pomoć osim kad treba ratovati za njih od poslednjeg vojnika. Zato se i nameće priča da ono što su veliki reformatori krenuli u duhu neoliberalizma da ruše od 2001 odnosno zapravo od 2003 godine, da bi izgradili novo, završili su u čardaku na nebu i na zemlji. Profesionalna vojska nije dala dobar rezultat, priča sa NATO zaglavila se u političkim vodama, safari vojske i mirvne misije od Levanta do Afrike postali su misaona imenica, a odbrana države nepotrebna.

Svašta se pisalo i lueptalo po medijima, pa ko će Srbiju napasti, u eri kad su svi životni problemi rešeni, što bi rekao Frensis Fukujama “Kraj istorije”.

A onda smo od 2022. shvatili da ništa nije sigurno i da za sve moraš imati vojsku, koja ti može biti jedini garant opstanka i da moraš imati vojsku i rezerviste spremene, da imaš pretnje sa svih strana i da je vojska jedini garant opstanka i da sve treba graditi iznova.

E sad dolazimo do slučaja služenja vojnog roka kako bi on izgledao.

Kratki mikro plan

Skoro smo saznali da će po novom služenje vojnog roka biti 75 dana ili dva meseca i 15 dana, a ne kao što se predlagali 4 meseca, neki tvrdili 6, mada najobjektivnije bi bilo do godinu dana kao najefikasnije.

Obuka uglavnom bi bili korišteni za pešadiju, jer složena vojna oprema koja je sve skuplja ne može se davati na upravljanje osobama koje nisu dobro obučene.

U ovom slučaju najbolje bi i jedino bilo smisleno primeniti mešoviti model koji je imala i Vojska Jugoslavije. Odnosno mešoviti koncept, gde bi aktivne i jedinice manevarskog prostora, poput oklopnih, mehanizovanih, specijalnih, ili avio jedinica, bile popunjene profesionalcima.

Treba rešiti i pitanje da li će se obuka vršiti u klasičnim centrima za obuku, kojih ima 10 u Srbiji, ili i u garnizonima. Takođe, koliko će novca dobijati tokom služenja, da li će imati pogodnosti tokom zapošljavanja u državnim ustanovama, poreske olakšice… Pitanje je da li imamo dovoljno oficira i podoficira koji će moći da obučavaju regrute

Vojni rok bi koristio za popunjavanje pešadijskih jedinica koje bi morale proći specijalističku obuku detaljnu što iziskuje za njih minimalno služenj vojnog roka od 6-8 meseci najviše 12 meseci.

Zatim sledeći problem koji bi morao da se reši jeste pitanje rezervista, pozivanja, vojne obuke i svega onoga što sleduje iz toga na godišnjem nivou kako će to biti regulisano sa privatnim poslodavcima kod kojih oni rade, i slične stvari.

To bi značilo menjanje svesti kompletne nacije, a ne da se desi da neki privatnik ucenjuje vojni odsek ili državna firma da ne pušta zaposlenog na vojnu obuku, da svoja materijlna dobra upisuje u evidenciju sa čim vojska može da raspolaže u slučaju rata….

Nužno dolazimo i do cene koštanja ovakve odluke. Prema prvim blagim ocenama to bi iznosilo 85 miliona evra, sada bez 100 miliona u pre dve ili tri godine je besmisleno i pričati i govoriti.

Ali, nije samo novac i da se nađe i da ga ima na računu glavni preduslov. Tu treba rešiti mnogo tehničkih problema, kao što je proširenje smeštajnih kapaciteta u centrima za obuku, gde bi se izvodila osnovna obuka regruta i gde bi oni posle četiri meseca bili slati na specijalističku obuku u zavisnosti od VES-a uredovne jedinice ili specijalisitčke centre koji su jelte ukinuti bili kad je došlo novo srećno doba.

Da se vratimo na smeštajne kapacitete u centrima za obuku, morali biti biti obnovnjene spavaonice, pršireni kapaciteti za ishranu, obezbeđena oprema od čizma do šlomova i minimum dva para uniforme radna i ratna, sanitarnih čvorova za održavanje higijene i mnogo čega drugoga.

Prigovor savesti

Neki su se odmah oglasili povodim institucije prigovora savesti, koja se obilato zloupotrebljavala u Srbiji i Crnoj Gori od kada je bila uvedena. Svi su odjednom postali Gadniji, pa čak su i neke patriote koje su govorile da nemaju rezervnu otadžbinu koristili tu instituciju da bi malo se pojavili gde služe ciivlno ili uopšte nisu pojavili, ali su radili druge poslove.

U svakom slučaju ovu “divnu” tekovinu bi trebalo ukinuti, odnosno, oni koji zaista iz svojih verskih, ideoloških ili nekih drugih predubeđenja to ne žele trebalo bi da to obazlože i dokažu pred jednom mešovitom komisijom koja bi donela konačnu odluku, a svaka zloupotrebalj bi se snakcionisala.

Na kraju uvođenje vojnog roka je složen proces, gde je potrebno rešiti još 250 problema na ove spomenute koji bi se pojavili da bismo mogli da počnemo sa redovnom regrutacijom i obukom.

17 komentara na “SRBIJA POSLE HRVATSKE ISTO OD 1. JANUARA 2025 VRAĆA SLUŽENJE VOJNOG ROKA!

  1. Ovaj tekst dokazuje da je uz obavezni vojni rok potrebno uvesti i obavezno doškolovavanje iz gramatike i pravopisa srpskog jezika. Ima toliko slovnih, gramatičkih i pravopisnih grešaka da se postavlja pitanje svrsishodnosti posete ovom portalu.

  2. Bravo za tekst, posebno za deo na mikro planu! Ne bih se složio o davanju bilo kakvih pogodnosti u zapošljavanju jer to u startu sistemski stvara nejednakosti što odmah daje zamajac za pad morala i vetar u jedra onima koji bi da izbegnu ovu obavezu. Pod dva, mislim da je uz dobro organizivanu obuku dovoljno 7 – 10 meseci služenja uslovno od roda vojske (služio sam 18 meseci). Pod tri, na razne načine nastupati oštro od početka orema onima koji bi izvrdavali ovu obavezu jer ako im uspe i to bi dalo vetar u jedra urušavanja morala – a ovo bi se moglo postići ukidanjem određenih građanskih prava dok begunci ne izvrše svoju obavezu, npr. firme nebi smele zapošljavati takve dok su u bekstvu od vojne obaveze – uz teške kazne ukoliko ih prekrše. /Ah da, naša vojska bi trebala da zaduži svakog vojnika sa najboljom vrećom za spavanje na terenu po uzoru na američku vojsku. Njihovi vojnici mogu spavati u svojim vrećama i na severnom polu a da se ne smrznu. Ovo za vreće iz ličnog iskustva – nismo imali nikakve vreće za vreme bombardovanja, spavali smo na kartonu, slami, i betonu, i razboleo sam se sasvim! Zdrav čovek je vojnik bolestan nije ništa! I dobre čizme – pitajte stare vojnike oni će najbolje znati! / I ovaj prigovor o gramatici, odnosi se ipak samo donekle, evo napismovali ste da to počinje 1 januara 2024, a to je davno prošlo (pogledajte tekstove pre postavljanja).

  3. ne da sam se smejao kad sam cuo da ce da uvedu obavezni vojni rok

    kakva budalastina

    zasto?

    jednostavno, vojska u Srbiji nema nikakvog smisla niti potrebe

    nikad u istoriji vojska nije uspela da zastiti i odbrani srpski narod

    sve ratove je izgubila, onda pobegla i ostavila zene i decu da stradaju od neprijatelja

  4. jel vi stvarno mislite da cete moci nekom da naredite lezi digse mirno spavaj lezi…

    danas, u vreme ajfona, zlatnih kajli, tetovaza, mindjusa u nosu, …. da vam neko dodje u kasarnu?

    mozda, ako bude neka propaganda, neka dobra platica… mozda navataju nekog

    ne sumnjam da ce da krene najzesca propaganda na tv

  5. u startu je pogresan pristup

    vojska mora da bude formirana iskljucivoza odbranu, ne kao 91… kad su tenkovi strugali autoputem beograd zagreb
    ///
    dakle

    profesionalna vojska, nekoliko pesadijskih brigada 100 posto popuna, avijacija, pvo, sistemi veze,

    plus

    nacionalna garda, iskljucivo dobrovoljci, dakle to je rezervni sastav

    a sto se tice obuke za nekakvo pucanje u ne daj boze slucaju rata veceg obima… pa to se nauci za tri sekunde

    dakle, uvesti Counter Strike kao obavezni predmet u skolama

  6. @ Evans/ Hoćeš da ti dobrovoljci brane kuću i imanje u slučaju nekog rata, tvoje kajle, tetovaže i minđuše, dok se ti zezaš u kafićima. Mrrš bree smrdu jedan i vrtiguzu!

  7. u rat idu nekolko vrsti ljudi

    oni koji moraju, koje drzava tera, rezervisti, vojni obveznici
    oni koji su profesionalni vojnici, skolovani za to
    oni koji vide u ratu priliku da nekaznjeno pljackaju, siluju i ubijaju
    ….

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *