SKOT RITER O RAKETI RS-26 RUBEŽ: OVO JE UPOZORENJE UKRAJINI I ZAPADU! DA SE TRAMP NIJE POVUKAO IZ SPORAZUMA INF OVOG PROJEKTILA NE BI BILO

Sa proizvodnim kapacitetom od 6–8 raketa mesečno, Rusija je mogla da akumulira arsenal od 30–40 raketa RS-26

Skot Riter, koji je sedam godina bio inspektor za kontrolu naoružanja u Iraku od 1991 do 1998 godine, a od 1988 do 1990 u Sovjetskom Savezu inspektor za kontrolu naoružanja pre svega balističkih raketa, posle čega je dobio titulu odličnog vojnog obaveštajca, koji je postao vatreni pobornik Rusije od kada je počeo rat u Ukrajini izneo je svoj pogled na napad balističkom raketom.

Riter je dao svoj pogled kratki pogled i smatra da je raketa RS-26 „Rubež“ novi raketni sisitem koji je borbenom upotrebom predstavljen kao upozorenje Zapadu i Ukrajini.

“Rusija je navodno lansirala mobilnu interkontinentalnu balističku raketu RS-26 „Rubež“ protiv cilja u Dnjepru, Ukrajina (Dnjepropetrovsk). Prema ukrajinskim vlastima, raketa je pogodila neimenovano industrijsko preduzeće.

Dnjepar je dom fabrike Pivdenmaš (ranije „Južmaš“), koja se bavi proizvodnjom raketa. Analiza slika napada pokazuje da je RS-26 nosila šest nezavisno usmerivanih bojevih glava, od kojih je svaka imala više submunicija. Ovaj paket bojevih glava namenjen je isključivo za konvencionalne napade.

Do sada se nije smatralo da je Rusija opremila RS-26 bojevim glavama ove konstrukcije. Predstavljanjem RS-26 sa konvencionalnim naoružanjem, Rusija menja kvalitativnu prirodu konflikta, što je obećao predsednik Vladimir Putin. Ukrajina i njeni zapadni saveznici sada moraju da procene razorni potencijal ovog oružja i da shvate da Rusija može isporučiti ovu bojevu glavu na bilo koju metu u Ukrajini ili Evropi, znajući da ne postoji odbrana od nje.

RS-26 se proizvodi u Votkinsku. Procenjuje se da je proizvodnja RS-26, koja je bila obustavljena 2017. godine, nastavljena ovog leta 2024. Sa proizvodnim kapacitetom od 6–8 raketa mesečno, Rusija je mogla da akumulira arsenal od 30–40 raketa RS-26.

Iako se opisuje kao interkontinentalna balistička raketa, domet RS-26 u velikoj meri zavisi od vrste bojeve glave. Ako je opremljena jednom bojevom glavom, može premašiti prag od 5.000 kilometara koji se koristi za razlikovanje između raketa srednjeg dometa i interkontinentalnih balističkih raketa. RS-26 nije ušla u serijsku proizvodnju zbog ove dvosmislenosti, jer je u to vreme Rusija bila potpisnica INF sporazuma, koji je zabranjivao rakete srednjeg dometa.

Procenjuje se da je paket od šest konvencionalnih bojevih glava, korišćen protiv Dnjepra, svrstao RS-26 u kategoriju raketa srednjeg dometa.

Donald Tramp je 2019. godine povukao Sjedinjene Države iz INF sporazuma. Da su SAD ostale u sporazumu, ova verzija RS-26 ne bi bila dostupna Rusiji za upotrebu”, napisao je Riter.

On je dodao i sledeće:

Raketa srednjeg dometa se generalno karakteriše kao da ima domet između 1.000 i 3.000 kilometara. Rastojanje od Kapustin Jara do Dnjepra je oko 800 kilometara.

Vladimir Putin je ukazao da bi ova raketa mogla da se koristi za gađanje ciljeva širom Evrope.

O Orežniku se ne zna mnogo.

Međutim, ukrajinska vlada je izvestila da je RS-26 primećen u Kapustin Jaru pre lansiranja, što implicira da su imali pristup satelitskim snimcima.

Kao takav, može se spekulisati da Orežnik fizički podseća na RS-26, što znači da koristi mobilni lanser sa šest osovina i da se ispaljuje iz lansirnog kanistera postavljenog na lanser.

Ako je to slučaj, Orežnik može biti modifikacija Rubeža, što implicira da je proizvod tima za proizvodnju raketa Nadiradže/Votkinsk. Međutim, sve su spekulacije u očekivanju preciznijih informacija.

Američki zvaničnici opisali su Orežnik kao „eksperimentalni“ sistem, implicirajući da su bili svesni njegovog postojanja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *