RUSKI NAPADI IZAZIVAJU ZABRINUTOST ZBOG PREDSTOJEĆE ISPORUKE AVIONA F-16 UKRAJINI

Tvrdnje Rusije da je napala tri ukrajinske vazdušne baze u isto toliko dana, razotkrile su rupe u sposobnostima protivvazdušne odbrane Kijeva i pokrenule pitanja o tome kako će zaštititi flotu lovaca F-16 koji treba da stignu u zemlju.

Pored gubitaka opreme, ruski napadi predstavljaju veliki simbolični udarac za Kijev, pet meseci nakon što je rečeno da je njegov prioritet za 2024. godinu da stekne potpunu kontrolu nad nebom.

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je uništilo najmanje šest ukrajinskih aviona i helikopter u raketnim napadima na tri odvojene baze tokom nedelje, objavljujući izviđačke snimke napada dronom.

U najozbiljnijem udaru, tvrdi se da je pet ukrajinskih borbenih aviona SU-27 uništeno u bazi Mirgorod u Poltavskoj oblasti, oko 150 kilometara (90 milja) od granice sa Rusijom.

Takođe se navodi da je projektil Iskander pogodio parkirani vojni helikopter Mi-24, a da je MiG-29 uništen u napadu na vazdušnu bazu u Dolgincevu, oko 100 kilometara (60 milja) iza linije fronta.

Glavni problem je nedostatak protivvazdušne odbrane veoma kratkog i kratkog dometa“, rekao je Konrad Muzika, direktor Rochan Consulting, grupe za analizu otvorenog koda koja proučava sukob.

„To sprečava Ukrajinu da može da obori ruske bespilotne letelice“, dodao je on.

To znači da ruska izviđačka bespilotna letelica može da leti duboko u teritoriju Ukrajine kako bi obezbedila obaveštajnu informaciju i koordinate za raketne udare u realnom vremenu.

“Napravi izbor”

U sva tri napada, rusko ministarstvo odbrane objavilo je video snimke koji su snimili pogodke i njihove posledice– pokazujući ne samo sposobnost bespilotnih letelica da odlete daleko u teritoriju Ukrajine, već i da mogu da ostanu tu da lebde, neotkrivene, dovoljno dugo da prenesu preciznu lokaciju podataka.

Rusija je možda koristila drugu bespilotnu letelicu kao „relej za daljinsko upravljanje“ da poveća domet letelice koja posmatra mete, rekao je izvor iz evropske odbrambene industrije za AFP, govoreći pod uslovom da ostane anoniman.

To što Ukrajina takođe nije uspela da spreči nadolazeće rakete koristeći zapadne sisteme protivvazdušne odbrane kao što su Patriot, Iris-T ili SAMP/T, dodatno je demonstrirao dugogodišnje pritužbe Kijeva na nedostatak vatrene moći.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski mesecima je govorio da njegova zemlja nema dovoljno sistema protivvazdušne odbrane da zaštiti ukrajinske gradove od nadolazećih ruskih projektila, moleći zapadne partnere da povećaju isporuke.

On je rekao da je Ukrajini potrebno još najmanje sedam Patriot baterija da zaustavi rusko bombardovanje.

Ukrajina ima ograničen broj sistema dugog dometa i oni moraju da daju prioritete. Oni nisu u stanju da pokriju gradove, kritičnu infrastrukturu i vazdušne baze, verovatno su morali da naprave izbor, da ostave neka područja nebranjena“, rekao je Muzika za AFP.

“Kontrolišite nebo”

Posle slabe kontraofanzive Kijeva 2023. godine, Ukrajina je ukazala na nedostatak vazdušne nadmoći kao na glavni faktor koji ograničava sposobnost njene vojske da napreduje na bojnom polju.

„U 2024. godini, naravno, prioritet je proterivanje Rusije sa neba“, rekao je ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba u obraćanju Svetskom ekonomskom forumu u Davosu u februaru.

„Zato što će onaj ko kontroliše nebo definisati kada i kako će se rat završiti“, rekao je on.

Ukrajina vidi skoru isporuku naprednih lovaca F-16, koje je obećalo nekoliko zemalja NATO, kao glavni deo te slagalice.

Rusija je obećala da će gađati i uništiti sveF-16 isporučene Ukrajini.

„Najnoviji napadi ne menjaju igru, ali su zabrinjavajući signal i naglašavaju da se Rusija sprema da se suprotstavi razmeštanju F-16“, rekao je Alesandro Marone, analitičar odbrane u italijanskom Istituto Affari Internazionali.

„U Evropi postoje velika očekivanja od isporuka F-16, ali treba da budemo oprezni u proceni rizika za ova sredstva kako tokom letova tako i tokom njihovog stacioniranja na ukrajinskim aerodromima“, dodao je on.

Očekuje se da će prve isporuke, uključujući iz Holandije, Belgije i Danske, uskoro stići u Ukrajinu.

Neki u Ukrajini kritikovali su komandante vojske što su avione koji su pogođeni u napadima ostavljeni nezaštićeni i na otvorenom.

Ako nastavimo da gubimo avione na ovaj način, niko nam ih neće dati više“, rekao je ukrajinski poslanik Roman Kostenko, koji je na čelu parlamentarnog odbora za bezbednost, odbranu i obaveštajne poslove.

Ali on je priznao da nema lakog rešenja, rekavši da betonska skloništa neće zaštititi od projektila prepunog eksploziva.

Muzika kaže da će Kijev verovatno morati da ponovo pomera F-16 „prilično često” i sumnja da je „malo verovatno da će biti korišćeni blizu fronta” gde su ranjiviji.

Sami mlaznjaci bi takođe mogli da obezbede sopstvenu zaštitu.

Muzika je rekao da će F-16 i njihove napredne mogućnosti „uticati na kapacitete Rusije da izvrši takvu vrstu ruskog napada, ciljajući bespilotne letelice ili (dolazeće) rakete“.

Jedan komentar na “RUSKI NAPADI IZAZIVAJU ZABRINUTOST ZBOG PREDSTOJEĆE ISPORUKE AVIONA F-16 UKRAJINI

  1. umesto komentara…dali možete dati jednu komparativnu analizu,po avionima,po tenkovima itd.(možda je to prezahtevno,a i nije dovoljno za punu procenu snage (imam u vidu ljudski faktor,čiju ocenu je najteže dati)…podstakla me je buka ok f-16,koji slovi kao sveti gral…hvala.damjan.
    p.s.
    povremeno pogledam podkast ‘prva linija’,hrvatska,g.matija komentator,…no,to su redovno navijački ,komentari koji polaze od zapadne superiornosti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *