Преговори Русије и Украјине: рат и дипломатија се воде истовремено.

У Истанбулу су се данас одржали први директни преговори између Русије и Украјине након готово три године паузе. Састанак је организован уз посредништво Турске и Сједињених Држава, а обе делегације су након двосатних разговора иза затворених врата дале оптимистичније изјаве него што се очекивало, иако без конкретних договора.

Договорена размена заробљеника, спремају се спискови

Шеф руске делегације Владимир Медински, помоћник председника Руске Федерације, након састанка је изјавио да је Москва задовољна током преговора и спремна за наставак дијалога. Истакао је да су се стране сложиле да размотре могућност размене заробљеника у формату ,,1000 за 1000″ у наредним данима, као и да ће разменити своје предлоге за прекид ватре.

Са украјинске стране, министар одбране Рустем Умеров потврдио је да је главни фокус био на хитном прекиду ватре и захтеву за састанак на највишем нивоу између председника Володимира Зеленског и Владимира Путина. Украјинска страна је, према неким изворима, тражила и повлачење руских снага из Сумске области као део проширења ,,зоне безбедности”, док је Русија инсистирала на евакуацији украјинских трупа из делова Донецке, Луганске, Херсонске и Запорошке области.

Турски министар спољних послова Хакан Фидан, који је био присутан током целог састанка, изразио је задовољство што је Турска могла да буде домаћин овом важном дипломатском моменту. Иако није било званичних саопштења о конкретним резултатима, чињеница да су се стране усудиле на директан дијалог после тако дугог времена многима даје наде за могућност деескалације.

Украјина није спремна за компромисе

Међутим, аналитичари упозоравају да су разлике и даље превелике. Професор Џон Миршајмер са Универзитета у Чикаго сматра да Украјина још увек није спремна на озбиљне компромисе, верујући у могућност војног сламања Русије. С друге стране, западни медији, посебно британски, већ су почели да објављују текстове који оптужују Русију за ,,неспремност на компромис” и ,,неприхватљиве ултиматуме”.

Мир је далеко

Док се чека на нове преговоре, пажња ће бити усмерена на планирану размену заробљеника и могућност састанка Зеленског и Путина. Иако су данашње сесије показале да комуникациони канали нису потпуно прекинути, стварни напредак ка миру остаје неизвестан у светлу дубоких разлика у погледу територијалних и безбедносних питања.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *