Норвешки министар: НАТО треба да потисне Русију са Арктика

Норвешки министар спољних послова Еспен Барт Еиде изнео је забрињавајуће ставове о растућим тензијама на Арктику, позивајући НАТО на хитно јачање присуства у овом све важнијем региону.

Колско полуострво – епицентар нуклеарне претње

У фокусу Еидеове анализе налази се руско присуство на Колском полуострву, које се граничи са Норвешком и Финском. Овај стратешки кључни регион садржи најгушћу концентрацију нуклеарног арсенала на свету јер садржи базе за стратешке нуклеарне подморнице, комплексе за лансирање балистичких ракета али и положаје за напредне системе противваздушне одбране

,,Ово није само регионална безбедносна брига, већ глобални изазов”, истакао је норвешки министар, подсетивши да арктички ваздушни простор представља најкраћу руту за нуклеарне ракете између Русије и Северне Америке.

НАТО одговор: баланс између снаге и дипломатије

Еиде је предложио вишестепени приступ за решавање ове ситуације:

  1. Појачане војне вежбе – Министар позива на редовне НАТО арктичке вежбе са циљем одржавања оперативне спремности
  2. Модернизација надзора – Унапређење сателитских система и обавештајних капацитета
  3. Очување поморских патроли – Одржавање текућег нивоа норвешке морнаричке присутности како би се избегле непотребне провокације

Овај приступ, иако на први поглед умерен, крије и значајне промене у норвешкој безбедносној политици. Норвешка, традиционално резервисана према отвореном сукобу са Русијом, сада све гласније заступа став да НАТО мора преузети активнију улогу у региону.

Геостратешка трка за арктичке ресурсе

Иза ових војних потеза крије се и борба за контролу над арктичким ресурсима, који постају све доступнији услед климатских промена, а на порталу смо већ објавили једну анализу о Артику:

Фокус су свакако енергетски ресурси, процењује се да Арктик садржи 30% светских неоткривених резерви гаса и 13% нафте. Пловни путеви односно отварање нових транспортних рута кроз арктичке воде и мање али не и безначајна ствар се тиче научних истраживања, контрола над кључним истраживачким станицама

Русија је већ дуги низ година инвестирала у арктичку инфраструктуру, посебно у флоту ледоломаца, док НАТО сада покушава да надокнади заостатак.

Реакције и перспективе

Еидеове изјаве наишле су на помешане реакције: НАТО чланице су поздравиле његов позив на већу сарадњу, руски званичници осудили ,,западно мешање” у арктичке послове док експерти упозоравају на ризик од новог хладног рата у региону

Како се ситуација развија, Арктик постаје све важнија тачка на геополитичкој карти, а Норвешки позиви на акцију сигнализирају да ће овај регион остати у фокусу међународне безбедносне расправе у наредним годинама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *