НЕМАЧКА И ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ПО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ СКЛАПАЈУ СПОРАЗУМ О ОДБРАНИ! ОСАМ ГЛАВНИХ СТАВКИ

Пројекти које предузимају Велика Британија и Немачка наводно су отворени и за друге савезнике и партнере из ЕУ.

Немачка и Велика Британија желе да ближе сарађују у безбедносној и одбрамбеној политици. У среду, 23. октобра, министар одбране Борис Писторијус и његов британски колега Џон Хили потписаће нови споразум о одбрани у Лондону.

Како пише Министарство одбране Немачке, такозвани „Споразум о тројству“, назван по месту где је потписан, први је такве врсте, који поставља курс за још ближу сарадњу две земље и израз је британско престројавање ка Европи.

Како се каже, ради се о одрживом јачању и даљем развоју европског стуба у НАТО. Пројекти које предузимају Велика Британија и Немачка наводно су отворени и за друге савезнике и партнере из ЕУ. Ово такође укључује Е3 (европски 3) формат са Француском.

Споразум садржи конкретне кључне пројекте за ближу сарадњу у свим димензијама (ваздух, копно, море, свемир и сајбер простор).

  • Јачање безбедносне и одбрамбене индустрије: Циљ је проширење индустријске сарадње, посебно у сектору војске. Рајнметалл производи војна возила у својим британским фабрикама у Дорсету, Телфорду, Бристолу и на североистоку земље, укључујући оклопни транспортер Боксер и – заједно са БАЕ – главни борбени тенк Челинџер 3. Британска војска је наручила 500 Боксера. Према новом споразуму, Велика Британија и Немачка желе да још ближе сарађују на развоју будућих модернизација и способности оклопних возила. У Великој Британији се гради нова фабрика артиљеријских цеви са додатних 400 радних места.
  • Јачање источног крила НАТО: Копнене снаге обе земље треба да сарађују још ближе, посебно у балтичким државама, како би додатно ојачале источни бок НАТО-а. Кроз заједничке вежбе, споразум обезбеђује да копнене снаге на источном крилу НАТО-а обезбеде ефикасно одвраћање и да су у стању да се бране у случају напада на територију НАТО-а. У том контексту, обе државе такође желе да обезбеде боље умрежавање тенковских јединица уз подршку дронова. Поред тога, снаге су обједињене, што значи дељење логистике, складиштења и залиха.
  • Развој новог оружја дугог домета: Уз додатне партнере, треба да се развију нови системи са још већим дометом и већом прецизношћу него што су тренутно доступни на тржишту.
  • Заштита критичне подводне инфраструктуре: Обе земље желе да раде заједно на заштити критичне подводне инфраструктуре и важних поморских трговачких рута тако што ће обезбедити да постоји јасна и свеобухватна свест о подводној ситуацији.
  • Немачки авиони у Шкотској: Немачки поморски патролни авиони П-8А редовно ће доприносити заштити северног Атлантика од Лосимута. Ово скраћује време транзита и поједностављује заједничке вежбе и операције.
  • Беспилотни летећи системи и њихово умрежавање: Обе земље су посвећене блиској сарадњи у истраживању и развоју система за летење без посаде и желе да обезбеде њихову интероперабилност са будућим системима борбених авиона. Овај посао се одвија у блиској сарадњи са савезницима и партнерима (посебно Француском). Посебно је важно да садашњи и будући авиони и беспилотне летелице које ће се развијати могу да комуницирају и раде једни са другима. 
  • Сарадња на системима противваздушне одбране: Заједно са другим партнерима, обе земље желе да раде на интеграцији система противваздушне одбране како би боље заштитиле европски ваздушни простор од опасности од ракета дугог домета. Основа за то је постављена прошле недеље на састанку министара одбране НАТО-а.
  • Даља подршка Украјини: Обе државе раде заједно како би осигурале да хеликоптер Сеа Кинг који је Немачка предала Украјини може бити опремљен модерним пројектилима и проширују сарадњу у оквиру коалиције способности.
  • Нови формати разговора за сарадњу: Споразум ствара нове формате разговора за дугорочну сарадњу. Планирани су редовни годишњи састанци у различитим форматима до министарског нивоа како би се обезбедила брза имплементација и даљи развој заједничких пројеката и промовисале нове иницијативе.

Споразум је даљи корак од Заједничке декларације о намерама од 24. јула 2024. ка билатералном споразуму између влада Велике Британије и Немачке, који је обавезујући по међународном праву и који би требало да буде потписан у јануару 2025. године.

„Велика Британија и Немачка се приближавају. Своје способности повећавају заједно са различитим пројектима у областима војске, ваздухопловства, морнарице и сајбер. Заједно помажемо јачању европског стуба унутар НАТО-а. Наши пројекти сарадње отворени су за друге партнере, јер само заједно можемо одрживо проширити нашу способност деловања“, наводи се у саопштењу министра одбране Бориса Писторијуса.

„Споразумом у Тринити Хаусу“ показујемо да су земље НАТО-а препознале знаке времена и да унапређују своје способности одвраћања и одбране. Споразум даје важан допринос томе, такође зато што поставља прави курс за будуће пројекте“, наставио је Писторијус.

За њега је посебно важно да учини више на јачању источног крила НАТО-а и да затвори важне празнине у способностима, као што је оружје дугог домета.

Британски министар одбране Џон Хили описао је споразум као “прекретницу” у односима Велике Британије са Немачком. Отвара до сада невиђене могућности за сарадњу са немачким оружаним снагама и индустријом. Хеалеи је нагласио да ћемо ову нову сарадњу градити у наредним месецима и годинама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *